Reklama

Štvrtinu elektriny v USA už dodávajú obnoviteľné zdroje energie

Zdroj | Ørsted
Juraj Procházka
Zdroj | Ørsted
Zdroj | Ørsted

Rovnaký trend pozorujeme aj v EÚ a ďalších krajinách a regiónoch – produkcia elektriny z obnoviteľných zdrojov energie (OZE) rastie rýchlejšie ako z fosílnych palív a jadra.

Počas prvých troch štvrťrokov 2024 obnoviteľné zdroje v USA zvýšili svoju produkciu medziročne takmer o 9 %, pričom najrýchlejšie rastie solárna energetika. Uvádza to americký Úrad pre energetické informácie (Energy Information Administration, EIA) vo svojej správe Electric Power Monthly.

Pozrite si

Kalifornia dramaticky zvyšuje podiel obnoviteľných zdrojov energie

Obsah pokračuje pod reklamou

Podľa správy EIA, ktorá obsahuje údaje do septembra 2024, výroba solárnej energie v USA vzrástla o 25,9 % v porovnaní s prvými deviatimi mesiacmi roku 2023 a prispela podielom  viac ako 7 % k celkovej výrobe elektriny v USA v tomto období. Zdá sa, že tento trend sa zrýchľuje, keďže v septembri vzrástla výroba elektriny zo slnka oproti septembru 2023 až o neuveriteľných 29 % (produkcia zo strešných FV inštalácií vzrástla o 14,2 %) a celkovo solárne elektrárne v tomto mesiaci vyrobili až 7,5 % elektriny v krajine.

Zaujímavé je, že malá solárna energetika, ktorá produkuje aktuálne 2 % elektrickej energie v USA, vyrába takmer dvojnásobok elektrickej energie ako biomasa a viac ako päťnásobok oproti geotermálnej alebo ropnej energetike. Môže to naznačovať dobrú perspektívu aj pre solárne strechy, ktoré produkuje napríklad Tesla.

Pozrite si

Solárne strechy Tesla sa postupne presadzujú. Pomôže im aj zvýšený výkon

Veterné elektrárne si stále držia prvé miesto medzi obnoviteľnými zdrojmi energie, pričom za prvých deväť mesiacov roku 2024 mali podiel 9,9 % na výrobe elektriny v USA. Takisto pritom rastú vysokým tempom, keď od januára do septembra sa produkcia elektriny z vetra v porovnaní s minulým rokom zvýšila o 6,6 %.

Solárne a veterné elektrárne dodali v USA za prvé tri štvrťroky roku 2024 spolu až 17 % elektrickej energie. Celkovo všetky obnoviteľné zdroje energie – veterné, slnečné, vodné, geotermálne elektrárne a elektrárne spaľujúce biomasu, prípadne bioplyn – dodali v tomto období 24 % elektrickej energie v USA. Ide o slušný rast v porovnaní s 22,8 % v rovnakom období roku 2023.

Zdroj | EIA

Plánované veľké obnoviteľné zdroje v USA od októbra 2024 do septembra 2025 / EIA

Tieto optimistické čísla však zároveň ukazujú, že viac ako ¾ elektrickej energie v USA stále pochádza z iných, než z obnoviteľných zdrojov, teda z tepelných elektrární spaľujúcich zemný plyn, uhlie, prípadne fosílne palivá z ropy a z jadrových elektrární. Obnoviteľné zdroje však rastú oveľa rýchlejšie ako tie tradičné. Napríklad v prvých deviatich mesiacoch roku 2024 vzrástli obnoviteľné zdroje energie o 8,6 %, čo je viac ako dvojnásobok tempa rastu zemného plynu (4,1 %) a takmer sedemkrát viac ako jadrové elektrárne (1,3 %).

Od januára do septembra veterné farmy vyrobili o 76,4 % viac elektriny ako vodné elektrárne a solárna energetika prekonala vodnú energiu o 27,2 %. V septembri 2024 vietor a slnko vyrobili o 73,5 %, respektíve o 65,9 % viac elektriny ako hydroelektrárne. Dôvodom boli suchá, najmä na severozápade Tichého oceánu. Vietor a slnko v USA za prvých deväť mesiacov roku 2024 spolu vyrobili o 14,5 % viac elektriny ako uhoľné elektrárne a so 17 % sa priblížili k podielu jadrovej energetiky na výrobe elektriny (tá má 17,6 %). OZE sa tak stali druhým najväčším zdrojom výroby elektriny v USA, po zemnom plyne.

Pozrite si

Slnko a vietor – Nemecko dosiahlo rekord výroby „zelenej“ elektriny

Existujú otázniky, či sa tento trend po nástupe Donalda Trumpa do funkcie amerického prezidenta nezvráti, keďže je známym podporovateľom fosílnych palív. Je to však málo pravdepodobné z ekonomických dôvodov. Výroba elektriny zo solárnych a veterných elektrární je totiž lacnejšia, ako elektrina produkovaná v tepelných elektrárňach na plyn, alebo uhlie. To ešte pred niekoľkými rokmi neplatilo.

Samozrejme, energetická sústava nie je len o zdrojoch elektriny. OZE majú problém so stabilitou dodávok, pričom nočnou morou sú bezveterné noci v obdobiach sucha. Takže v najbližších rokoch (ak vôbec niekedy) sa nezaobídu bez doplnkových zdrojov v podobe tepelných elektrární – fosílnych, alebo jadrových. Ich potrebu môžu zmierniť len výkonné batériové a iné úložiská energie, schopné vykryť výpadky a odberové špičky.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.