Reklama

Stray – úžasná hra, ktorú radi pozerajú aj mačky a psy

Zdroj | Steam
Michal Korec
Zdroj | Steam
Zdroj | Steam

Uprostred leta vyšla očakávaná indie hra Stray. Sony ju vo svojich prezentáciách dlho prezentovalo so zaujímavou premisou a svetom. A napokon sa z nej skutočne vykľul parádny titul. Tesne po vydaní zaplavili internet a sociálne siete videá, kde hráč prechádza Stray, mačky sú hrou úplne fascinované a so záujmom ju sledujú a chcú s virtuálnou mačkou komunikovať. Neskôr hre podľahli aj havkáči.

V Stray totiž hráte za mačku, čo je vskutku nový, odlišný zážitok. A nie samoúčelný, ale výborne spracovaný a doručí originálne zážitky. Chlpatý mačací hrdina najprv žije so svojimi kumpánmi dakde v kanáloch, ale neskôr sa dostane do veľkého opusteného mesta, ktoré postupne objavujete.

Zdroj | Steam
Obsah pokračuje pod reklamou

Tomu vravím štýlový tutoriál! Ste na neznámom mieste, mňaukajú tam vaši kamoši, môžete si ich aj pohladkať, pritúliť, priasť s nimi či driemať na kartóne. Pri jednej z prechádzok sa naučíte potrebné triky: ako zdolať zábranu, niekam sa vyštverať, skočiť na sud či prechádzať sa po rúre. Užitočné aktivity zo života mačky vám dajú novú perspektívu, pomocou pár tlačidiel sa noríte do ich života a môžete ich ovplyvniť. Až príde moment, kedy hrdina padá do priepasti a tam dole čaká iný svet.

A nie hocijaký! Futuristická metropola, za ktorú by sa nehanbil ani Total Recall či Blade Runner. Plná neónov, ukazovateľov, aj tmavých uličiek či sivých apartmánov. Vtedy nastúpi ďalšia časť hry, kedy objavujete mesto a jednotlivé zákutia. Poznáte už svoju škálu pohybov, teraz ich treba využiť, aby ste sa dostali v hre ďalej a zároveň pokúsili dostať späť ku svojej mačacej rodinke. Začínate na uliciach mesta, ale netrvá dlho, kým sa začne naplno prejavovať aj vertikálna línia a budete sa štverať nahor po zábradliach. Alebo skúšať rôzne rebríky, rúry, dosky a rímsy.

Zdroj | Steam

Fáza objavovania mesta je veľmi dobrá napriek osirelému pocitu – vďaka skvelej atmosfére a túžbe ísť vpred, par indíciám a logickým úlohám s predmetmi typu „dajte do vetráku predmet, vrtuľa sa zastaví a potom môžete prejsť“. Putovanie ma svoje čaro, neoplatí sa ho flákať. Najmä vďaka tomu, že mačka sa dostane do miest, ktoré iné hry veľmi nevyužívajú, resp. jej skromná veľkosť otvára nové možnosti.

Stray však obsahuje aj porciu príbehu a sami budete zvedaví, prečo ste v meste sami, resp. namiesto ľudí sú tu rôzni roboti. Niektorí aj zlí, takže vás čaká aj pár behavých pasáži, kde upaľujete niekam do bezpečia aj niekoľko minút. Tak si sprístupníte ďalšie časti mesta (majú svoje názvy). Všetko sa odkrýva postupne, ale nečakajte dlhé vysvetľujúce scény, skôr skladanie mozaiky. A keď si už užijete mesto dostatočne v sólo verzii, autori prihodia nový element a pomocníka.

Zdroj | Steam

Volá sa B-12, je to malý šikovný dron a využijete ho na tri účely. Prvým je skenovanie predmetov – vaša mačka toho dokáže veľa nájsť, ale sama netuší na čo je čo dobré (vy sa dovtípite skôr a navediete ju tam). Druhým je komunikácia s inými robotmi – priateľské typy od vás pýtajú konkrétne predmety a práve identifikácia s B-12 je kľúčová pre tento účel. Ale pomôže aj proti nepriateľom v napínavých chvíľach. Dron je užitočný aj na hacknutie dverí či odstránenie prekážok a pár oponentov.

V Stray si treba uvedomiť dve zásadné veci – mačací hrdina nemá zbrane a je bezmocný. A druhým je špecifická komunikácia: nečakajte dialógové pasáže či vysvetľovania. Aj v tom spočíva čaro hry. Všetko objavujete a vnímate bez dialógov. Azda cez pár mňaukaní, gestá a náznaky. Za vás hovoria činy, splnené úlohy a posun vpred. Dokonca tu nesvieti typický kurzor, minimapa či veľká šípka, čo vás naviguje k cieľu. V priestore hľadáte indície sami (občas svetelná tabuľa či vaša intuícia, kde by mohla viesť cesta) a ste radi, keď sa posuniete do ďalšej časti, pomôžete robotovi či zdoláte napínavú naháňačku, kde vás roboti chcú zastaviť či zdolať.

Zdroj | Steam

Jedna vec je posúvanie sa v hre, druhá vlastné štúdium cez rozličné spomienky. Tie B-12 skenuje a pomocou nich sa dozviete čosi o svete, jeho obyvateľoch. Hra strieda lineárne pasáže s jasnou cestou a mierne otvorené lokality, kde využijete svoju ohybnosť, mrštnosť a môžete sa trošku túlať. Neskoršie pasáže sa hrajú aj so stealth sekvenciami, kedy sa niekam zakrádate. A sú tu vedľajšie úlohy, ktorými sa oplatí natiahnuť dĺžku hry, lebo tá sa hýbe okolo skromných 7-8 hodín. Na druhej strane tu nenájdete takmer hluché miesto – tempo je výborné a koncept sa nestačí zunovať.

Stray tak ponúka dve úžasné chuťovky – jedným je netradičný hrdina a perfektné zvládnutie mačky ako herného hrdinu s vlastnými možnosťami a schopnosťami. Druhým je netradičný svet, kde asi už tisíc rokov nevkročila ľudská noha, sú tu iba roboti (dobrí a zlí) a tu sa máte pohybovať a riešiť hádanky.

V oboch prípadoch myslí hra aj na malé detaily a vizuálne ide o parádny titul. Uvidíte to v prípade detailov mačky, robotov i krásnych častiach sveta, kde je všetko autentické od malého barelu po veľkú svetelnú tabuľu. Neskôr sa hra zafarbí ešte väčším množstvo neónov, stánkov a sú tu pekné kontrasty vysvietených ulíc, tmavých uličiek či nelichotivých kanálov. Aj to je umenie dobrého herného dizajnu.

Zdroj | Steam

Recenzovaná PS5 verzia vyskúša aj možnosti DualSense ovládača. Malý reproduktor je ideálny pre zvuky mačky, jej pradenia či reakcií. A haptická odozva zase testuje rozmanité povrchy v hre, kam dopadnete – povrch ulice je čosi iné ako hýbajúca sa lata či sud na vode.

Ak máte PS Plus Extra či Premium, rozhodne by ste túto hru nemali minúť a v rámci predplatného si ju zahrať. Ale rovnako treba zvážiť aj investíciu, lebo sa nám tu rysuje nenápadne silný kandidát aj do celoročného zúčtovania herných zážitkov.

Obsah pokračuje pod reklamou

Stray vyšiel 19. júla 2022 na PS5, PS4 a PC za 27-30 eur. K dispozícii je hráčom v PS Plus Extra a Premium.

90 %
Výborná logická behačka s mačkou a pútavým futuristickým svetom. Hádanky i relaxačné momenty nebudú chýbať.

Výhody

  • výborný nápad s mačacím hrdinom
  • úplne iný pohľad na svet a hrateľnosť
  • famózne spracovaný svet plný záhad a obyvateľov
  • vedľajšia postava B-12 a jeho možnosti
  • interakcia so svetom a jeho obyvateľmi
  • funkčný i vizuálne prepracovaný dizajn lokalít
  • dobré hádanky i nápady v priestore
  • skvelá atmosféra, hudba a podmanivá grafika

Nevýhody

  • hra mohla byť málinko dlhšia a ešte viac odkryť svet
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.