Pri smartfónovom boome vzniklo nespočetné množstvo aplikácií, ktoré dokázali sledovať športové výkony používateľov pomocou krokomeru či GPS. Po čase sa ponuka takýchto aplikácií preriedila a v hre ostali len tie kvalitné. Strava medzi tie kvalitné určite patrí a v niektorých smeroch nemá konkurenciu.
Prvým aspektom aplikácie Strava je samozrejme sledovanie vašich športových výkonov. Pred behom či cyklistikou stačí aplikáciu zapnúť, spustiť sledovanie a na konci dostanete okrem záznamu cesty na mape aj informácie o vzdialenosti, čase, priemernej rýchlosti, spálených kalóriách či stúpaní. Ak vlastníte nejaký z podporovaných snímačov tepu srdca, záznamy z merania sa taktiež zobrazia medzi ostatnými informáciami.
V zozname podporovaných zariadení nájdeme značky ako Garmin, Apple Watch, Fitbit či TomTom, Wahoo, Polar či Suunto. Pripojiť je možné aj Instagram, vďaka čomu sa fotografie z tréningov, s ktorými sa pochválite na Instagrame, dostanú aj do feedu v Strave. Keďže väčšina novších nositeľností a hodiniek podporuje už aj sledovanie plávania, túto aktivitu dokáže spracovať aj Strava. Plávanie sa do aplikácie synchronizuje automaticky po ukončení aktivity na pripojenej nositeľnosti.
Druhým silným aspektom Stravy je socializácia. Centrom aplikácie je v podstate Feed, v ktorom môžete vidieť posledné aktivity vašich priateľov. To vás má motivovať vstať z gauča aj keď sa vám vôbec nechce. Ak nepomôže ani to, pridať sa môžete do niektorého z virtuálnych klubov. Členovia klubov sa môžu predbiehať v tabuľke nabehaných kilometrov a vzájomne sa motivovať ich aktivitou.
Strava väčšinu zaujímavých funkcií zamkla pre Premium používateľov. Za sumu 7,99 € mesačne, alebo 59,99 € ročne sa v aplikácii odomkne personalizovaný tréningový plán, možnosť stanovenia osobných cieľov, prístup k pokročilým štatistikám a zdieľanie aktuálnej polohy trom dôverným kontaktom. Strava ponúka možnosť si tieto funkcie vyskúšať bezplatnej v rámci 30-dňovej skúšobnej doby.
Strava je ale kvalitná aplikácia aj v prípade, že si za doplnkové funkcie neplatíte. Keďže je samotná aplikácia zadarmo a k dispozícii je aj 30-dňová skúšobná lehota, nie je dôvod Stravu nevyskúšať. Mimochodom, ak sa pýtate, prečo sa aplikácia volá práve „Strava“, názov pochádza zo švédskeho slova „Sträva“, čo v preklade znamená „usilovať sa“.