Reklama

Stojí Čína za najväčšou hackerskou infiltráciou na svete?

Zdroj | Caixin Global
Michal Biznár
Zdroj | Caixin Global
Zdroj | Caixin Global

The Big Hack. Tak sa volá reportáž portálu Bloomberg Businessweek, ktorá odhaľuje, že Čína používala mikročipy, ktoré pri výrobe americkej techniky tajne montovala do zariadení.

Zdroj | Bloomberg

Čínski špióni údajne stoja za hackerským útokom na takmer 30 amerických technologických korporácií. Ako sa to Číne podľa reportáže podarilo?

V roku 2015 sa spoločnosť Amazon začala zaujímať o start-up Elemental Technologies, ktorý plánovala odkúpiť, aby mohla vytvoriť streamovaciu službu neskôr známu ako Amazon Prime Video.

Firma Elemental Technologies vytvorila softvér, ktorý bol schopný formátovať veľké video súbory pre rôzne zariadenia. Firma sa venovala streamovaniu Olympijských hier online alebo komunikácii s Medzinárodnou vesmírnou stanicou. Zároveň mala spustené projekty aj so špionážnou agentúrou CIA.

Zdroj | Streamroot Blog

Nad akvizíciou firmy Elemental Technologies dohliadala tretia strana, ktorá mala za úlohu skontrolovať start-up. Aj preto sa skúmali servery, ktoré pre Elemental Technologies vyrábala ďalšia firma Super Micro Computer. Tá sa venuje základným doskám a patrí medzi jedného z najväčších dodávateľov týchto dosiek.

Testeri pri skúmaní dosiek serverov našli miniatúrny čip vo veľkosti zrnka ryže, ktorý nemal byť súčasťou originálnej dosky. Amazon toto zistenie posunul americkým úradom. Treba pripomenúť, že servery firmy Elemental Technologies sa využívali na ministerstve obrany USA alebo počas operácii CIA.

Čip vraj dokáže vytvoriť bránu k akejkoľvek sieti či prístroju, na ktorý je pripojený. Viaceré zdroje tvrdia, že čipy boli nainštalované subdodávateľmi práve v Číne.

Zdroj | Bloomberg
Pozrite si

Hackeri majú nový spôsob zneužívania údajov, cez darčekové poukazy

Inštalácia čipu je komplikovaný proces, ktorý vyžaduje znalosť produktového dizajnu a ich komponentov. Čína má v tejto oblasti obrovskú výhodu, keďže 75 % svetovej produkcie smartfónov sa vyrába práve tu spolu s 90 % produkcie počítačov.

Spoločnosti, ktoré s firmou Super Micro Computer spolupracovali ako Amazon a Apple odmietajú tvrdenia, že by vo svojich zariadeniach našli mikročipy.

Zdroje zo spoločnosti Apple tvrdia, že kvôli čipom od spoločnosti Super Micro Computer museli vymeniť viac ako 7 000 dosiek serverov, keďže bezpečnostní pracovníci našli v doskách zabudovaný mikročip. Spoločnosť Apple plánovala nákup viac ako 20 000 týchto dosiek.

Niektoré zdroje z vlády naopak tvrdia, že cieľom Číny bol dlhodobý prístup k cenným korporatívnym dátam a vládnym sieťam. Malo ísť o vládne a firemné informácie, nie o používateľské dáta.

Zdroj | Wikipedia
Pozrite si

Drony dostávajú novú celoeurópsku reguláciu na zvýšenie bezpečnosti

Je otázne, či k inštalácii mikročipov skutočne došlo, ako tvrdia zdroje z vlády a spoločností alebo pravdu hovoria poškodené korporácie, ktoré tvrdia, že žiadne čipy nenašli a ani nedošlo k inštalácii dosiek s mikročipmi, ktoré by mohli ohroziť bezpečnosť serverov.

Zistenia Bloombergu sú jasné. Čína využívala svoju výrobnú dominanciu na inštaláciu mikročipov do základných dosiek serverov, ktoré posielala americkým firmám. Tie servery dodávali korporáciám, ktoré mali časom túto skutočnosť odhaliť. Otázne je, či sa podarilo čipy odhaliť včas.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.