Reklama

Steve Wozniak - druhý Steve, vďaka ktorému existuje Apple

Zdroj | Wired
Števo Porubský
Zdroj | Wired
Zdroj | Wired

Meno Steve Jobs je rovnako známe, ako Apple. Za Apple ale stál aj iný Steve, Steve Wozniak. Ten bol akýmsi protikladom Steva Jobsa a na verejnosti ho bolo vidieť podstatne menej. Napriek tomu za Apple môžeme vďačiť aj tomuto človeku. Kto to vlastne je?

Zdroj | CNBC

Stephen Gary Wozniak (aka Steve Wozniak, alebo Woz) sa narodil 11. augusta 1950 v Kalifornii. Podľa informácií kolujúcich po internete si už v 13 rokoch dokázal postavať vlastný počítač. To je ale celkom silné tvrdenie, alebo skôr označenie niečoho, čo zostrojil. V roku 1963 boli známe skôr sálové počítače. Tým však nechceme dehonestovať jeho unikátne inžinierske schopnosti. Tie mal asi v génoch, jeho otec bol inžinier v spoločnosti Lockheed Missiles and Sapce Company.

Aj napriek tomu bol ale veľmi nedisciplinovaný študent, ktorý mal problémy nielen s učením, ale aj so samotnou školskou inštitúciou. V 17 rokoch Woz vyrobil zariadenie pripomínajúce tykajúcu bombu a strčil ju spolužiakovi do školskej skrinky. Ten keď ju otvoril, „bomba” začala tykať rýchlejšie. Za tento žartík skončil na noc v base, kde zas vraj učil väzňov ako rozobrať ventilátor a zapojiť káble na mreže, aby strážnikov „potriasla” elektrina.

Zdroj | Justin Sullivan

O rok neskôr nastúpil na University of Colorado v mestečku Boulder, kde ale vydržal iba jeden rok. Neskôr nastúpil na University of California v Berkley, kde sa spoznal so Stevom Jobsom. Woz v tom čase vytvoril tzv. Blue box, malú krabičku, ktorou sa vedel nabúrať do telefónnej siete a volať zadarmo aj na opačnú stranu Zeme. S Jobsom a iným spolužiakom začali Blue box predávať na škole iným študentom.

O pár rokov neskôr Wozniak odišiel aj z Berkley a začal pracovať v Hewlett-Packard Company. V roku 1975 prišiel na trh prvý mikroprocesor Intel 8080 a Woz z neho vytvoril svoj vlastný návrh osobného počítača. V tom čase bol Wozniak zároveň i členom klubu Homebrew Computer Club, v ktorom bol aj Jobs.

Ten keď videl čo Wozniak dokázal prakticky na kolene vytvoriť, presvedčil ho, aby dali dokopy spoločnosť a počítač predávali bežným ľudom. Stalo sa tak v roku 1976, kedy Jobs, Wozniak a Wayne založili Apple Inc.

Vznikol Apple I, prvý počítač s logom Apple. O rok neskôr už pracovali i vyvinuli Apple II, na ktorom mal opäť najväčšiu zásluhu práve Steve Wozniak. Čo všetko odvtedy Apple dokázalo sme rozobrali v samostatnom rozsiahlom článku z jeho histórie – ZNAČKY | Apple – história a súčasnosť IT legendy.

Wozniak to ale nemal úplne jednoduché. V roku 1981 havaroval s malým lietadlom, ktoré pilotoval. Okrem fyzických zranení utrpel aj poranenie mozgu – stratil pamäť a schopnosť pamätať si nové zážitky. Trvalo to našťastie len pár týždňov a dokázal sa dostať do normálu. V rehabilitácii mu vraj pomáhali hry na jeho Apple II počítači.

V polovici 80. rokov Wozniak opustil Apple aj kvôli značnej frustrácii z pracovnej náplne. Tak, ako to bolo v knihe či filme, už to nebola preňho tá zábava čo kedysi. Po odchode z Apple Wozniak predal väčšinu svojich akcií. Dokončil si vysokú školu, ale keďže bol už v tom čase svetovo známy, do školy sa zapísal pod pseudonymom Rocky Raccoon Clark. Také meno má aj na diplome.

Wozniak neskôr učil na základnej škole, no popri tom založil niekoľko spoločností a organizácií. Zaujímavé však je, že aj napriek tomu, že Woz z Apple odišiel, zamestnancom Apple je dodnes. Stále vystupuje aj v mene spoločnosti Apple, hoci nie vždy podľa jej predstáv. Neraz sa stalo, že Apple kritizoval.

Pozrite si

Steve Wozniak opúšťa Facebook kvôli škandálu s používateľskými dátami

Apple dokázal ale aj poriadne pochváliť, napríklad v minulom roku sa vyjadril, že Steve Jobs by bol na Apple hrdý. Steve Wozniak je zároveň už dlhé roky aj filantrop. Podporuje viaceré organizácie a múzeá. Wozniak má na konte aj mnohé ocenenia a uznania, je dokonca aj v sieni slávy National Inventors Hall of Fame.

Zdroj | CNBC

Tento článok nemá byť kompletným životopisom človeka ako Steve Wozniak. Na to by bolo treba minimálne rovnako hrubú knihu, ako napísal Issacson o Jobsovi. Samotný Woz o sebe ale napísal knihu – iWoz. V novej sérii článkov vám chceme ukazovať osobnosti z IT sveta, ktoré možno až tak nevidieť, no zaslúžili sa o to, kde dnes sme.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.