Reklama

Steve Ballmer neuspel ako scenárista v Hollywoode, tak to skúsil v Microsofte

Zdroj | Jesús Gorriti
Stanislav Vinc
Zdroj | Jesús Gorriti
Zdroj | Jesús Gorriti

Keď sa dnes povie meno Steve Ballmer, jedna polovica technologických fanúšikov si spomenie na jeho excentrické vystúpenia, iní zas na jeho posmešnú reakciu na prvý iPhone. Za touto výraznou postavou zo sveta technológií sa však ukrýva dlhší príbeh prepletený veľkými úspechmi i pádmi.

Steve Ballmer sa narodil v automobilovom meste Detroit v roku 1956 manažérovi spoločnosti Ford Motor Company, ktorý do imigroval do Spojených štátov zo Švajčiarska. Ten si už vo svojich ôsmich rokoch vysníval, že jeho syn bude chodiť na Harvard a tak sa aj napokon stalo.

Zdroj | Walter P. Reuther Library, Wayne State University photo #28313

Ballmer získal bakalársky titul z matematiky a ekonómie v roku 1977 a po štúdiu pracoval dva roky ako produktový manažér v spoločnosti Procter & Gamble. Po dvoch rokoch sa však vrátil k štúdiu na Stanfordovej univerzite, z ktorej však už po roku opäť odišiel. Ak poznáte príbeh spoločnosti Microsoft, zrejme už asi tušíte, čo stálo za odchodom Ballmera zo školy.

Ballmer sa vzdal štúdia, aby začal pracovať ako obchodný riaditeľ pre svojho kamaráta, Billa Gatesa v spoločnosti Microsoft, ktorú Gates založil po tom, ako odišiel z Harvardu. Aj k tomuto kroku však viedla zaujímavá cesta, počas ktorej sa Ballmer snažil uplatiť ako scenárista v Hollywoode.

Zdroj | CBS News

Steve začal oficiálne pracovať pre Microsoft už 11. júna 1980 ako 30. zamestnanec spoločnosti. Jeho nástupný plat bol 50-tisíc dolárov plus 5-10 % podiel v spoločnosti. O rok neskôr Ballmer vlastnil 8 % akcií spoločnosti. V roku 2003 Ballmer predal 39,3 milióna akcií v hodnote 955 miliónov dolárov, čím znížil svoj podiel vo firme na 4 %.

Pozrite si

Microsoft investoval miliardu do všeobecnej umelej inteligencie

V Microsofte vystriedal niekoľko pozícií, ktorých tituly dnes už z pamäti možno nevymenuje ani sám Ballmer. Medzi tie najdôležitejšie však patrí riaditeľ odvetvia pre vývoj operačných systémov (Windows), riaditeľ projektu .NET Framework a prezident spoločnosti Microsoft, čím sa v hierarchii spoločnosti dostal v roku 1998 priamo pod vtedajšieho generálneho riaditeľa, Billa Gatesa.

Zdroj | Daily Trojan

V roku 2000 nastal prelom, keď sa Ballmer posadil do kresla generálneho riaditeľa a Gates odstúpil do úzadia už iba ako člen dozornej rady spoločnosti. Počas prvého roka v tejto pozícii zažíval Ballmer s Gatesom zvláštnu zmenu pracovnej dynamiky, kedy sa Ballmer musel naučiť riadiť Gatesa a Gates zas počúvať Ballmera ako svojho oficiálneho nadriadeného. Drhnúť to však prestalo až v momente, keď Gates oficiálne opustil spoločnosť a Ballmer začal rozvíjať vlastné vízie a projekty.

Pozrite si

Steve Wozniak – druhý Steve, vďaka ktorému existuje Apple

Microsoft sa pod vedením Ballmera zameral takmer výhradne na softvér, ktorý mu prinášal čoraz vyššie zisky. Konkurencii sa však začalo dariť aj v oblasti hardvéru, ktorý Microsoft podcenil a tak jeho cena akcií stagnovala, až postupne klesala. Zatiaľ čo Apple, Google, Samsung a ďalší raketovo rástli vďaka smartfónom a tabletom, Microsoft zaspal na vavrínoch a vyrábal iba počítačové periférie a hernú konzolu Xbox.

Zdroj | Dell

Ballmer krátko pred odchodom zo spoločnosti odkúpil mobilnú divíziu fínskej spoločnosti Nokia, no Microsoftu sa túto akvizíciu nikdy nepodarilo zúžitkovať. Na vstup do segmentu smartfónov bolo už neskoro a trh mal rozdelený Apple a Google. Ballmerovi sa však podarilo pretlačiť aspoň jeden úspešný hardvérový projekt – Microsoft Surface, z ktorého sa v priebehu niekoľkých rokov zrodila celá rodina vydarených počítačov, tabletov a periférií.

Pozrite si

ZNAČKY | Intel – spoločnosť, ktorá kraľuje moderným počítačom

Aj keď má Ballmer na konte niekoľko úspešných softvérových projektov a dobré finančné výsledky spoločnosti, verejnosť mu dala výrazne pocítiť jeho prešľapy v oblasti hardvéru, až napokon v roku 2013 Microsoft oznámil, že Ballmer má pred sebou posledných 12 mesiacov na poste generálneho riaditeľa. Vo februári 2014 Ballmera na tejto pozícii nahradil Satya Nadella.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.