Reklama

Ste na PN? Dajte si pozor, začnú vás kontrolovať drony

TECHBOX

Využívanie moderných technológií má niekedy nečakané rozmery. Napríklad také drony. Keď sa objavili prvé modely, najväčšou obavou bolo, že onedlho bude nebo posiate týmito „čmeliakmi“.

Dnes vieme, že to tak nie je. Využívať ich môžeme okrem zábavy aj na praktické veci, ako je doručovanie časopisov, pošty, liekov, či jedla. Najnovšie však môžu niektorým pekne zavariť.

Šetrenie s verejnými zdrojmi je vždy žiadúce. So zaujímavým riešením, ako ušetriť ročne niekoľko miliónov eur, prišiel slovenský startup FtFa (Friend to Friend all). S pomocou dronov chce zlepšiť kontrolu ľudí na PN.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | DALL-E 3

Ako vieme, keď je človek na PN, teda je práceneschopný, dostáva náhradu za mzdu. Napríklad na Slovensku to je prvých 10 dní od zamestnávateľa, zvyšok platí štát. V súčasnosti to, či sú ľudia naozaj chorí a liečia sa, námatkovo zisťujú fyzické kontroly. Teraz sa má celý proces oveľa viac zjednodušiť, pričom sa očakáva veľké percento odhalených neoprávnených čerpaní za PN.

Ing. Peter Mrkvička, CEO FtFa, pre TECHBOX.sk povedal: „Podľa našich projekcií je zhruba 30 % vypísaných PN neopodstatnených. Z finančného hľadiska to ročne predstavuje zbytočné náklady v miliónoch eur. Ďalšie milióny môžu zdravotné poisťovne zbytočne vyplácať za fingované choroby a zdravotné problémy obvodným lekárom či špecialistom. K tomu si prirátajme lieky, ktoré sa predpisujú, no neužívajú, keďže údajný pacient je zdravý. Nemalé peniaze tiež idú na CT, MR, alebo rehabilitácie.“

Zdroj | DALL-E 3

FtFa navrhuje na kontrolu pacientov využívať drony. Každý pacient, ktorý je praceneschopný, dostane od svojho obvodného lekára QR kód, ktorým sa bude spolu s dokladom totožnosti preukazovať. Ale už nie kontrole zloženej z ľudí, ale dronu, ktorý bude v tejto činnosti oveľa efektívnejší a celý proces zautomatizuje.

Spoločnosť bude využívať drony od renomovaných výrobcov, do ktorých FtFa v Trenčíne inštaluje potrebnú elektroniku. Ide o patentované riešenie využívajúce umelú inteligenciu a cloudovú službu. Vďaka integrovaným kamerám a silnejšej batérii vydrží dron lietať viac ako 2 hodiny, pokým sa nevráti na základňu.

Programátor Jakub Nemlč vysvetľuje: „Nami upravený dron má batériu so 4-násobne väčšou kapacitou, ako bežne dodávaný model. Počas testov vydržal zhruba 2,5 hodiny lietať a kontrolovať ľudí na PN podľa dodaného zoznamu. Sídlisko zhruba s 8 000 obyvateľmi dokážeme skontrolovať za deň až dva. Posádka sa skladá z jedného technika, ktorý príde do lokality určenej na kontrolu elektromobilom. Zadná časť vozidla je upravená tak, aby dva drony mohli vykonávať kontroly teda vzlietať a pristávať, tretí dron slúži ako záloha. Keď začne klesať kapacita batérie, dron sa vráti na základňu, kde sa mu automaticky vymení batéria za plne nabitú. Batérie dronov sa pritom nabíjajú priamo z elektromobilu.“

Zdroj | DALL-E 3

Konkrétne modely dronu sme sa nedozvedeli. Riešenie je vraj plne funkčné, čo sme si overili počas záverečných testov cez víkend. (Reportáž z testovania uverejníme zajtra, 2. apríla). Dron je doplnený o reproduktor, takže v prípade potreby s nim môže komunikovať nielen AI, ale aj živý operátor.

Celý projekt má veľký ohlas nielen u nás, ale aj v zahraničí. Dozvedeli sme sa, že riešenie zaujalo desiatky krajín, kde bojujú s falošnými PN-kami a zvýšenými výdavkami, ktoré zaťažujú rozpočty krajín. Posledný krok pred plnou prevádzkou je už na spadnutie, údajne takéto drony môžu začať lietať ešte tento týždeň. FtFa do konca roka pripraví desať mobilných tímov, ktoré budú kontrolovať PN po celej krajine, v budúcom roku majú prísť riešenie aj pre ďalšie krajiny.

Pozrite si

Motoristický svet zažil šok. Slovensko má vlastnú automobilku!

Aké máte z toho pocity? Za dnešný článok sa môžeme poďakovať len našej fantázii, ktorá si na počesť dnešného 1. apríla dovolila z vás vystreliť. Neverte dnes – prvého apríla všetkému, čo čítate.

Zdroj | DALL-E 3

Obsah pokračuje pod reklamou

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.