Reklama

Štát opäť diskriminuje, v očkovacej lotérii nepočíta s internetovým vysielaním

Zdroj | Pixabay
Stanislav Vinc
Zdroj | Pixabay
Zdroj | Pixabay

Štát sa pokúša motivovať občanov k očkovaniu proti ochoreniu COVID-19, prvým dielom relácie Byť zdravý je výhra ale mnohých od účasti v tzv. očkovacej lotérii skôr odradil. Ministerstvo financií SR totiž nepočítalo s omeškaním vysielania televízie prostredníctvom internetu, čím automaticky znížilo šancu na výhru pre mnohých občanov na nulu.

Princíp súťaže

Štát spustil začiatkom augusta registráciu do tzv. očkovacej lotérie. Okrem menších peňažných výhier, ktoré štát rozdáva automaticky, je v hre aj prémiová výhra vo výške 100 tisíc eur, ktorú je možné vyhrať iba sledovaním živého vysielania relácie Byť zdravý je výhra na Jednotke (RTVS).

Moderátori súťaže spolu s aktuálnym hosťom vyžrebujú z osudia meno výhercu, ktorého na pozadí vyhľadá v databáze zaočkovaných notársky tím relácie. Pokiaľ je vyžrebovaný súťažiaci zaočkovaný, réžia vytočí jeho číslo a ten musí do 20 sekúnd zdvihnúť svoj telefón.

Zdroj | RTVS

Po krátkom rozhovore s moderátormi má súťažiaci opäť 20 sekúnd na to, aby z obrazovky za moderátormi prečítal aktuálne súťažné heslo, čím si organizátori overia, že súťažiaci sleduje štátnu reláciu. Organizátori však nepočítali s omeškaním vysielania televízie prostredníctvom internetu, ktoré je zvyčajne dlhšie, ako časový limit 20 sekúnd.

Na omeškanie internetového vysielania doplatila aj včerajšia súťažiaca, ktorá mala vďaka premeškaniu telefonátov predchádzajúcich výhercov šancu vyhrať 400-tisíc eur. Z ozveny vysielania v jej telefóne bolo možné počuť, že hoci s moderátormi telefonuje naživo, na obrazovke vidí vysielanie s omeškaním zhruba 24 sekúnd. Kým teda mala vôbec šancu vidieť aktuálne heslo, súťažná časomiera medzitým dávno vypršala.

Zdroj | RTVS

Ktoré vysielanie je najrýchlejšie?

Každý, kto kedy sledoval živé vysielanie Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji vo vysielaní RTVS cez webovú stránku rtvs.sk vie, že jeho susedia kričia „gól“ oveľa skôr, ako sa na jeho obrazovke vôbec začne nejaká útočná akcia. Distribúcia signálu cez jednotlivých operátorov pritom môže byť ešte pomalšia.

Najnižšie omeškanie obrazu ponúka klasické terestriálne digitálne vysielanie, na ktorého prijímanie vám postačí iba anténa a v prípade starších televízorov hoci aj najlacnejší set-top box. V prípade, že nemáte televízor, DVB-T anténu si môžete pripojiť prostredníctvom televíznej karty aj k vášmu počítaču.

Minister financií SR Igor Matovič vo svojom večernom statuse na sociálnej sieti Facebook napísal, že za „400 tisíc v lufte“ môže pomalý internet súťažiacej, čo však nie je pravda. Internetové vysielanie televízie má spomínané omeškanie bez ohľadu na rýchlosť internetu diváka, omeškanie totiž vychádza zo samotnej distribúcie, ktorá na rozdiel od terestriálneho vysielania nie je priamočiara.

https://www.facebook.com/igor.matovic.7/posts/10222556460632715

Štát zrejme neustúpi

Mnohí diskutujúci na internete už vo večerných hodinách vyjadrili svoje sympatie k súťažiacej, ktorú internetové vysielanie pripravilo o veľkú finančnú výhru, spolu s čím navrhovali, aby sa s nulovou šancou na výhru obrátila na právnikov. Pravdou však je, že Ministerstvo financií sa v štatúte súťaže presne proti takýmto problémom v distribúcii signálu chráni.

Vyhlasovateľ nenesie žiadnu zodpovednosť za funkčnosť sietí operátorov, cez ktoré sú vykonávané úkony na splnenie podmienok súťaže“ – článok 9, bod 8.

Otázna je už samotná logika televíznej súťaže. Štát mal svojimi aktivitami motivovať občanov k zaočkovaniu proti ochoreniu COVID-19, reláciou Byť zdravý sa oplatí však iba núti sedieť pri televízore tých, ktorí už presvedčení sú. Diskriminačnými podmienkami a problémami v mechanizme hry o prémiové výhry nerozhodnutých ľudí k očkovaniu štát týmto spôsobom pravdepodobne nepresvedčí.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.