- #Gadgety
- 9 min.
- 29.1.2022
Starlink vs. optický internet - kde víťazí SpaceX a kde ťahá za kratší koniec?
Posledné dva týždne sme mali možnosť testovať satelitný internet Starlink od spoločnosti SpaceX v našej redakcii, ktorú máme zároveň pripojenú na optický internet. Tieto dva typy pripojenia sme si tak mali možnosť priamo porovnať a zistiť, v čom tkvie sila satelitného internetu a kde sú naopak jeho slabiny.
Naša redakcia nie je typickým miestom, pre ktoré by ste si potrebovali objednávať satelitný internet. Ide totiž o novostavbu na okraji Bratislavy priamo napojenú na vysoko-rýchlostnú optickú sieť, konkrétne v našom prípade tú od spoločnosti Telekom, u ktorej využívame balík Magio Internet XL s teoretickým rýchlostným stropom 600 Mb/s pri sťahovaní a 60 Mb/s pri odosielaní dát.
Starlink je naopak určený pre ľudí žijúcich či pracujúcich mimo civilizácie, ktorí boli doteraz odkázaní iba na mobilný internet alebo pomerne drahý a pomalý satelitný internet menších svetových či lokálnych poskytovateľov. Na operátora sa tak pri Starlinku spoliehať nemusíte, prakticky všade (v území 6-uholníkov) môžete mať k dispozícii internet s teoretickými rýchlosťami na úrovni 100-200 Mb/s.
Inak povedané, pokiaľ máte na vašej adrese k dispozícii optické, alebo teoreticky aj iné pevné pripojenie, Starlink pre vás nemá veľký význam. Ak o ňom však uvažujete napr. v súvislosti s vašou chatou či domom starých rodičov na vidieku, v tomto článku si jeho výhody a nevýhody budete môcť porovnať s pripojením, ktoré možno verne poznáte z vašej domácnosti.
Inštalácia a… presun?
Rozdiely medzi satelitným a pevným pripojením začínajú už pri ich inštalácii. Kým v prípade optického pripojenia budete môcť celú inštaláciu nechať plne v rukách skúseného technika vami vybraného poskytovateľa internetu, Starlink si pravdepodobne budete musieť nainštalovať sami. SpaceX totiž zatiaľ v našich končinách na jeho inštaláciu žiadnych technikov nemá.
Po technickej stránke je však inštalácia Starlinku v porovnaní s optikou oveľa jednoduchšia. Ako sme to už bližšie popísali v našom nedávnom článku, celé riešenie k vám domov dorazí vopred zapojené a vašou jedinou úlohou bude už iba vymyslieť, ako ho implementovať do vašej budovy.
Vŕtaniu sa ani pri jednom type pripojenia zrejme nevyhnete. Parabolu Starlinku pravdepodobne budete chcieť umiestniť na strechu, čo môže byť pomerne náročné, aj nebezpečné. Na druhej strane vás však do toho nik nenúti a ak chcete, parabolu si môžete slobodne presúvať, kam chcete. V redakcii sme Starlink v čase jeho využívania jednoducho vyložili na trávnik a po testovaní ho zas odložili dnu. Podobne ho môžete používať aj na vašej chate.
V tomto bode vám určite napadla otázka: Je Starlink viazaný na konkrétnu adresu, alebo ho so sebou môžete brávať aj na cesty? Odpoveď sa ukrýva niekde uprostred. V profile na webovej stránke Starlink.com síce vypĺňate adresu, kde budete satelitný internet využívať, no túto adresu si môžete kedykoľvek zmeniť a hoci SpaceX oficiálne tvrdí, že presun povolený nie je, tieto zmeny v profile zatiaľ nijako neobmedzuje. To sa však samozrejme môže kedykoľvek zmeniť.
Rýchlosť sťahovania
Satelitný internet ešte donedávna stačil akurát na skontrolovanie e-mailov a prístup k dátovo menej náročným webovým stránkam. Starlink to však posunul na úplne novú úroveň a na mieste sú už aj otázky, či je tento typ pripojenia vhodný na sledovanie IPTV služieb či Netflixu, alebo sťahovanie väčšieho objemu dát. Ako to teda vyzerá v praxi?
V rámci testovania sme vykonali niekoľko rýchlostných meraní, počas ktorých sme boli k optickému internetu od Telekomu a satelitnému internetu od SpaceX pripojený cez Wi-Fi, aj prostredníctvom káblu – aby sme prípadne detegovali brzdenie internetu samotným Wi-Fi routrom. Na pokrytie našej redakcie optickým internetom využívame NETGEAR Orbi Wi-Fi 6 System AX6000.
Nižšie nájdete výsledky sťahovania pre celkovo štyri spôsoby pripojenia k internetu. Všimnite si na nich nielen samotné rýchlosti, ale aj konzistentnosť rýchlosti pripojenia.
Rýchlosť odosielania
Teraz sa pozrime na rovnakú zostavu, avšak z pohľadu odosielania dát, ktoré je kľúčové nielen pri surovom odosielaní súborov, ale aj napr. aj videohovoroch a práci s cloudovými službami.
V tomto prípade musíme podčiarknuť, že Starlink počas tohto merania zjavne vôbec nemal „svoj deň“. Oproti našim predchádzajúcim meraniam bol pri odosielaní výrazne pomalší. Pri úplne prvom meraní po inštalácii sme na ňom namerali rýchlosť uploadu 46.64 Mb/s. Aj tu sa ukazuje jeho nekonzistentnosť.
Odozva
Pri internetovom pripojení netreba zabúdať ani na mieru odozvy, resp. omeškania internetového pripojenia. Tzv. ping je dôležitý najmä pre hráčov, označuje totiž latenciu siete medzi jeho zariadením a druhou stranou, typicky serverom danej hry alebo iným hráčom. Čím vyššia odozva, tým horší zážitok z hry. Platí to aj pri využívaní herných cloudových služieb.
Lokalizácia a obmedzenia
Netflix, predplatené IPTV služby či sťahovanie dát Starlink vôbec nezaskočia, paradoxne ani počas sneženia, počas ktorého nám rýchlostné testy vykázali rovnaké hodnoty, ako v grafoch vyššie. Kde sme však prekvapivo narazili, bola geoblokácia.
Pri každom internetovom pripojení je vám staticky či dynamicky pridelená istá IP adresa, ktorá je do istej miery daná aj lokalitou, v ktorej sa k internetu pripájate. Poskytovatelia internetových služieb na základe toho vedia, z akej krajiny či dokonca z ktorého mesta alebo jeho časti k jeho službám pristupujete, na základe čoho mnohí z nich pristupujú aj k blokovaniu špecifického obsahu.
Typickým príkladom toho je služba Netflix, ktorá má v každej krajine špecifickú knižnicu filmov a seriálov vytvorenú na základe zakúpených licencií. Iné služby, ako napr. Disney+ či HBO Max sú z rovnakého dôvodu zatiaľ na Slovensku zablokované, kým napr. online vysielanie RTVS môžete sledovať iba z územia Slovenskej republiky a zablokované je naopak v zahraničí.
Pri satelitnom internete Starlink sme veľmi rýchlo zistili, že hoci máme parabolu položenú u nás na redakčnej záhrade v Bratislave a túto adresu máme vyplnenú aj v profile služby, z pohľadu vonkajšieho sveta sa k internetu pripájame z úplne iného miesta, z Atén.
Hoci je Starlink od začiatku tohto roka oficiálne dostupný aj na území Slovenskej republiky, špecifickú IP adresu si zatiaľ SpaceX pre naše územie nezaregistrovalo. Z pohľadu webových stránok a internetových služieb sa tak budete javiť, akoby ste sa k ním pripájali zo Španielska, Nemecka, Chorvátska či niektorej z iných krajín, ktoré má aktuálne SpaceX v zozname registrovaných IP adries. Čo to znamená v praxi a ako sa to dá vyriešiť?
Na tento problém sme narazili pri pokuse o testovanie hernej cloudovej služby Xbox Game Pass, ktorá nám tvrdila, že v našej krajine zatiaľ táto služba nebola spustená. Rovnako nás za používateľov z cudziny považovala vyššie spomínaná webová stránka RTVS.sk. Napr. pre Netflix to však problém nebol, tam sme sa totiž pripájali s účtom vopred vytvoreným na Slovensku. Rovnako by to malo fungovať s každou platenou streamovacou a IPTV službou.
Logickým a zatiaľ najrýchlejším riešením pre tento problém je použitie VPN služby, ktorá však môže predstavovať dodatočné náklady k už tak pomerne drahej službe, ako aj mierne spomalenie internetového pripojenia, najmä odozvy. Týmto spôsobom sa však ale so Starlinkom môžete okamžite „vrátiť na Slovensko“.
Druhým riešením, ktoré odporúča priamo SpaceX, je kontaktovanie poskytovateľa služby, v ktorej ste na takúto geoblokáciu narazili. V oficiálnej odpovedi jednému z používateľov SpaceX odporúča, aby kontaktoval podporu danej služby a požiadal ich o pridanie IP adries služby Starlink do zoznamu povolených adries pre prístup k jeho službám.
SpaceX zároveň v rovnakej odpovedi dodáva, že tento zoznam neustále rozširuje a tak je možné, že sa v ňom časom objavia aj slovenské IP adresy. Rovnako postupne Starlink môžu začať registrovať aj jednotliví poskytovatelia internetových služieb. Nateraz však s týmto obmedzením radšej počítajte.