Satelitná služba Starlink spočiatku ponúkala len pevné a nomádske pripojenie, ale to je už minulosťou. S rozširovaním satelitnej konštelácie a s posilňovaním kapacity ponúka svoje služby aj na palubách lodí a lietadiel. A zdá sa, že v tomto segmente ťažko nájde premožiteľa.
Nie je to tak dávno, čo letecké spoločnosti ovládala pandémia strachu z používania mobilov počas letu, dnes sa však internetové pripojenie na palube lietadla stalo vítaným benefitom. Lokálna konektivita Wi-Fi je pritom odkázaná na satelitných operátorov. Pri letoch nad oceánom, alebo pustatinou, by spojenie s pozemnými stanicami nepripadalo do úvahy. Tu sa otvára zaujímavá príležitosť pre Starlink.
Americký letecký dopravca JSX je jednou z prvých leteckých spoločností, ktoré zaviedli internet Starlink počas letu. Podľa generálneho riaditeľa JSX Alexa Wilcoxa prijali zákazníci aeroliniek Starlink s „údivom a potešením“. Zrejme to nebude len marketing. Dokazujú to reálne (či skôr nereálne predimenzované) testy technického recenzenta a blogera Zacha Griffa, ktorý nedávno počas cesty testoval palubný internetový systém Starlink spoločnosti JSX. O teste informoval magazín TESLARATI.
JSX je americký regionálny dopravca, ktorý prevádzkuje lety z bodu do bodu v rámci Arizony, Kalifornie, Colorada, Floridy, Nevady, Nového Mexika, New Yorku a Texasu v USA a Baja California Sur v Mexiku.
Cestovateľský reportér a bloger Zach Griff sa pri teste rozhodol pripojiť na palubný systém Wi-Fi napájaný cez Starlink päť zariadení Apple – 14-palcový MacBook Pro, 13,6-palcový Macbook Air, iPhone 14 Pro Max, iPhone 13 Pro Max a 11-palcový iPad Pro. Išlo o nereálny počet zariadení, ale Griff sa snažil zistiť, ako funguje Starlink pri náročnejšej záťaži. Po bezproblémovom pripojení k leteckej internetovej službe JSX teda spustil na štyroch zo svojich zariadení Apple test prenosovej rýchlosti. Výsledky príjemne prekvapili.
Každé zo zariadení dosahovalo rýchlosť sťahovania dát viac ako 100 Mbit/s a rýchlosť uplinku sa pohybovala medzi 5-20 Mbit/s, čo je úplne v pohode pre väčšinu praktických aplikácií.
Z paluby lietadla asi nebudete potrebovať vysielať 8K, ani 4K UltraHD video, čo by pri takejto rýchlosti odosielania dát mohol byť problém. Streamovať ho ako divák ale kľudne môžete. Pôsobivý bol aj ping, ktorý sa pohyboval v intervale 28 až 150 ms, čo je na satelitné pripojenie pri rýchlej mobilite excelentné.
Streamovanie videí počas letu bolo bezproblémové, takisto ako videokomunikácia prostredníctvom Zoomu a FaceTime. Griff poznamenal, že pri streamovaní sa Wi-Fi Starlink počas letu správa porovnateľne s rýchlosťami internetových služieb, ako je Verizon Fios (optické pripojenie od amerického operátora Verizon, pozn. red.). Podľa technického blogera išlo o jeho „najrýchlejší internetový zážitok počas letu“.
Starlink je zatiaľ v komerčnej prevádzke len krátko a konštelácia je stále vo výstavbe, ale rastie rýchlym tempom, tak na strane infraštruktúry, ako na strane účastníckej základne. Počet zákazníkov presiahol koncom roku 2022 jeden milión.
S rozširovaním satelitnej konektivity priamo do mobilných telefónov sa budovanie satelitných telekomunikačných sietí stáva ešte atraktívnejším, než doteraz. SpaceX pritom zohráva kľúčovú úlohu aj pri niektorých konkurenčných projektoch.
Len 9. marca vyniesla jej raketa Falcon 9 na orbitu ďalších 40 družíc konkurenčnej OneWeb, ale pre budovanie vlastnej konštelácie Starlink štartovali Falcony 9 od začiatku tohto roku už 8x. Pritom vyniesli do vesmíru 387 satelitov Starlink. Celkovo je momentálne na obežných dráhach 3 754 Starlinkov, z ktorých je 3 199 v aktívnej prevádzke.
Hoci má SpaceX s budovaním svojej satelitnej siete plné ruky práce, stíha pritom aj množstvo externých zákaziek. Medzi najnovšie a zároveň najväčšie patrí kontrakt s americko-írskou telekomunikačnou firmou Rivada Networks, pre ktorú má pri 12-tich štartoch Falcon 9 dopraviť na obežnú dráhu 288 satelitov počas 14-tich mesiacov. Budovanie konštelácie by malo začať v apríli 2025.