Počet používateľov satelitného internetu Starlink od spoločnosti SpaceX raketovo rastie. Muskova spoločnosť už zákazníkom rozposlala 100-tisíc internetových terminálov, pričom až 10-tisíc z nich spoločnosť zaevidovala len v priebehu júla. Na Slovensku však na spustenie služby ešte stále čakáme.
Do našej redakcie sme si objednali internetový terminál pre pripojenie k satelitnému internetu Starlink ešte vo februári tohto roku, hneď v prvý deň otvorenia predobjednávok pre náš región. Hoci však ide o globálnu internetovú sieť, spoločnosť Starlink sprístupňuje postupne, krajinu po krajine.
Elon Musk pri príležitosti prekonania hranice 100 000 odoslaných internetových terminálov prezradil, že služba je už aktuálne dostupná v 14 krajinách sveta, vrátane susedného Rakúska. V ostatných krajinách spoločnosť čaká na udelenie miestnych licencií.
Now serving 🇺🇸 🇨🇦 🇬🇧 🇩🇪 🇫🇷 🇦🇹 🇳🇱 🇮🇪 🇧🇪 🇨🇭 🇩🇰 🇵🇹 🇳🇿 🇦🇺
— Elon Musk (@elonmusk) August 23, 2021
Od slovenských úradov má Musk „zelenú“
Mohlo by sa zdať, že so zdržaním sa spoločnosť SpaceX stretla aj pri slovenských úradoch. Ako však upozornil portál Živé.sk, SpaceX má už registráciu na slovenskom Regulačnom úrade zaevidovanú. Vo verejne prístupnom zozname podnikov už možno nájsť spoločnosť Starlink Internet Services so sídlom v Dubline.
Za pozornosť v tomto zozname stojí predposledný stĺpec, podľa ktorého má spoločnosť povolenie na poskytovanie internetových služieb už od 1. augusta 2021. Tento dátum však pre spoločnosti v rámci registrácie nie je záväzný a slúžiť môže aj na interné testovanie dostupnosti siete ešte pred jej oficiálnym spustením.
Pri našej objednávke internetového terminálu spoločnosť uvádza, že náš región plánuje pokryť satelitným internetom Starlink v priebehu roka 2022. Ako však možno vidieť napríklad na webovej stránke satellitemap, satelity Starlink už vo veľkom prelietajú aj ponad naše územie. Je teda celkom možné, že verejné beta testovanie spoločnosť na našom území zaháji ešte tento rok.
Prednosť majú pacienti s covidom
Spoločnosť SpaceX si dala v priebehu leta od budovania satelitnej konštelácie Starlink viac ako dvojmesačnú pauzu. Prezidentka spoločnosti Gwynne Shotwell potvrdila, že dôvodom pre túto prestávku v štartoch rakiet Falcon 9 so satelitmi na palube je príprava vylepšených satelitov s laserovým medzisatelitným prepojením. S novými satelitmi plánuje spoločnosť štartovať zhruba o tri týždne.
Nová generácia satelitov by zrejme bola pripravená oveľa skôr, Shotwell však priznala, že aj SpaceX zasiahol celosvetový nedostatok polovodičov. Spoločnosť má zároveň problém získať dostatočné objemy tekutého kyslíku potrebného pre štart rakiet. Tekutý kyslík sa totiž využíva aj v nemocniciach na liečbu pacientov s ochorením COVID-19.
V príprave je už aj Starlink Gen2
Popri vylepšených satelitoch s laserovým prepojením SpaceX pracuje aj na novej generácii, ktorá prinesie viaceré vylepšenia. Oficiálna federálna žiadosť spoločnosti prezrádza, že druhá generácia satelitov bude o niečo väčšia, ťažšia a energeticky náročnejšia.
Dôvodom týchto zmien podpora nových funkcií, ako aj možnosť prenajatia satelitov iným spoločnostiam pre osadenie dodatočných antén a senzorov. Spoločnosť pri druhej generácii počíta s 29 988 satelitmi vzdialenými 340 až 614 kilometrov od seba. Na ich vynesenie na nízku obežnú dráhu Zeme chce spoločnosť využiť svoju novú raketu Starship.