Reklama

Starliner má za sebou úspešnú neúspešnú misiu

Zdroj | NASA
Juraj Procházka
Zdroj | NASA
Zdroj | NASA

Jeden prastarý vtip hovorí: „Operácia sa podarila, pacient zomrel.“  Nech to znie akokoľvek morbídne, môže to zodpovedať realite a nielen pri chirurgických zákrokoch. Aj kozmické operácie so sebou nesú veľkú mieru rizika a faktor neurčitosti, preto nepredvídateľné udalosti nie sú výnimkou.

Ukázalo sa to aj pri prvom (ešte nepilotovanom) lete kozmickej lode Starliner od Boeingu k stanici ISS. Bezpilotná loď Starliner odštartovala z komplexu SLC-41 na Cape Canaveral 20.12.2019 o 11:36 UT prostredníctvom nosnej rakety Atlas V s horným stupňom Centaur. Štart prebehol úspešne a loď bola po asi 15. minútach dopravená na základnú obežnú dráhu.

Pozrite si

SpaceX Crew Dragon úspešne zakotvila na ISS. Otvára novú éru

Úlohou misie OFT (Orbital Flight Test) bolo preverenie systémov, prílet a pripojenie k Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS a návrat na Zem. Tento cieľ sa ale z veľkej časti splniť nepodarilo – na rozdiel od konkurenčnej SpaceX, ktorá podobný testovací let so svojou loďou Crew Dragon úspešne absolvovala už začiatkom marca.

Zdroj | Boeing

Už zhruba 23 minút po štarte bola loď Starliner identifikované na dráhe s apogeom 191 km a perigeom 76 km so sklonom 51,63°. Pre navedenie na stabilnú „kruhovú“ oběžnú dráhu potrebovala loď vykonať manéver OIB (Orbital Insertion Burn), ten sa však nepodaril. Pravdepodobným dôvodom bolo zlyhanie časovača v dôsledku softvérovej chyby.

Administrátor NASA Jim Bridenstine krátko na to na tlačovej konferencii oznámil, že Starliner spotreboval kvôli poruche riadiaceho systému priveľa paliva, preto k ISS nepoletí.

Vďaka nešťastnej zhode okolností sa manéver OIB nepodarilo včas uskutočniť ani z riadiaceho strediska na Zemi. Loď sa totiž v čase jeho odoslania nachádzala mimo dosahu retranslačných družíc TDRS a manéver sa omeškal asi o 8 minút.

Na dostihnutie ISS by preto potrebovala viac paliva a času, čo by bezpečnosť lode mohlo ohroziť. V hre bolo aj okamžité stiahnutie lode na Zem, riadiaci tím z NASA a Boeingu však nakoniec rozhodol, že misia potrvá ďalšie dva dni a na obežnej dráhe sa otestuje maximum funkcií.

Pozrite si

SpaceX hlási pripravenosť pilotovanej lode Crew Dragon. Na ISS zamieri čoskoro

Bezpilotná kozmická loď CST-100 Starliner sa po dvojdňovom lete vrátila na Zem a úspešne pristála na základni White Sands v Novom Mexiku. Počas preletu nad južnou časťou Pacifiku sa z lode oddelil servisný modul a následne bol na 55 sekúnd zapálený brzdiaci motor. Starliner potom vstúpil do atmosféry a o 12:58 UT pristál na rovnakom mieste, kam sa mal vrátiť aj po úspešnom zavŕšení plánovanej misie k ISS.

Zdroj | NASA

Podľa odborníkov samotná loď nebola napriek chybe riadiaceho systému v žiadnom ohrození a týkalo by sa to aj posádky, keby bola na palube. Namiesto kozmonautov však pri tejto misii cestovala len figurína Rosie v pozícii veliteľa lode, ktorá pomocou senzorov získavala dáta potrebné pre budúce pilotované misie.

Zdroj | NASA

Ak by sa na palube Starlineru nachádzala posádka, bola by misia k ISS zrejme úspešná. Piloti by totiž pravdepodobne včas zistili, že sa manéver OIB nespustil a vykonali by ho ručne.

Boeing a NASA budú teraz vyhodnocovať dáta a príčinu zlyhania a rozhodnú, či sa misia OFT bude opakovať, alebo sa v prvej polovici roku uskutoční rovno pilotovaný let (CFT, Crew Flight Test) k ISS, ako bolo plánované pred týmto štartom.

Crew Dragon od SpaceX je na prvý let v roku 2020 už pripravený, ale NASA nechce nechať nič na náhodu, preto rokuje s Roskosmosom o niekoľkých ďalších letenkách pre amerických kozmonautov k ISS na palubách ruských Sojuzov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.