Reklama

Stane sa Bratislava európskou alternatívou Silicon Valley?

Zdroj | AeroMobil
Viktor Šmidák
Zdroj | AeroMobil
Zdroj | AeroMobil

To, že Slovensko je srdcom Európy, sa povráva už dlhšiu dobu. Nedávno však jeden zo svetových denníkov spomenul Bratislavu, a to vo veľmi dobrom svetle.

Britský denník Financial Times patrí medzi rešpektované zdroje informácií. Nedávno na jeho webovej verzii pribudol príspevok, ktorý opisuje Bratislavu ako kraj, ktorý má potenciál stať sa európskou mekkou technológií. A vymyslený má už aj názov. Volať by sa mohol Danube Valley podľa rovnomennej rieky, ktorá hlavným mestom prechádza.

Slovenská republika patrí z hľadiska ekonomiky medzi tie lepšie. Faktom však zostáva, že jej najväčším ťahúňom je automobilový priemysel.

To, že Slovensko má na viac ako len manuálnu výrobu ale dokazuje aj niekoľko spoločností, ktoré patria na najvyššie priečky nielen v Európe, ale aj celom svete.

Jedným z takýchto príkladov je aj Aeromobil, ktorého zakladateľom a dizajnérom je Štefan Klein. Dnes je lietajúce auto už finálnym produktom a do roku 2020 má byť vyrobených prvých 200 kusov.

Pozrite si

Videli sme AeroMobil 4.0, svetový unikát zo Slovenska

Medzi ďalšie úspešné prípady patrí aj softvérová spoločnosť Eset, ktorá sa venuje vyvíjaniu antivírusových programov. Podobne je na tom Sygic, ktorý pre zmenu naviguje do cieľa už viac ako 200 miliónov ľudí po celom svete. A zabudnúť by sme nemali ani na vývojársky tím Pixel Federation, ktorý stoja za hrami ako Train Station či Diggy’s Adventure. Obe sa tešia viac ako 5 miliónom stiahnutiam.

Pozrite si

Takto by mal vyzerať nový kampus ESET!

Zdroj | ESET

Slovenské startupy podľa Financial Times ťažia z toho, že náklady na rozbehnutie biznis nápadu sú tu nižšie ako v konkurenčných krajinách. Mladým Slovákom tiež nechýba motivácia preniknúť na medzinárodný trh z dôvodu väčšieho a rýchlejšieho rastu. Podobne zmýšľal aj Michal Štencl, zakladateľ Sygic, ktorý sa na medzinárodnom úrovni plánoval presadiť už od začiatku.

Pozrite si

Sygic predstavil novú funkciu Ceny pohonných hmôt pre aplikáciu Car Navigation

To, že Slovensko nezaspalo na vavrínoch ani dnes potvrdzuje aj mladá generácia. Príkladom je Photoneo, startup, ktorý sa venuje výrobe 3D kamier. GA Drilling má vrtný systém na efektívnejšie hľadanie ropy či plynu vďaka použitiu elektrického plazmového oblúku. Zo softvérových spoločností môžeme spomenúť Slido, ktorá uľahčuje prieskumy.

Všetko ale nie je len ružové. Medzi najväčšie problémy na Sovensku patrí slabá podpora pre začínajúce spoločnosti. Štát sa okrem toho viac snaží prilákať zahraničných investorov a tým sťažuje rozvoj slovenských startupov. Nepomáha ani politická situácia, ktorá sa vyznačuje silnou korupciou.

Zdroj | Hyperloop One

Je otázne, akým smerom sa bude Bratislava ako európska alternatíva Silicon Valley vyvíjať. Pomôcť jej môže aj lokalita, kedy sa Bratislava ako jediné hlavné mestom sveta nachádza na rozmedzí troch krajín. O tom, že poloha môže byť výhodou by sme sa mohli presvedčiť aj pri projekte Hyperloop.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.