Reklama

Stane sa Bielorusko kryptomenovou veľmocou?

Zdroj | REUTERS / Dado Ruvic
Michal Biznár
Zdroj | REUTERS / Dado Ruvic
Zdroj | REUTERS / Dado Ruvic

Tlačová agentúra Reuters priniesla exkluzívnu reportáž o bieloruskom podnikateľovi, ktorý naštartoval fintech sektor v tejto východoeurópskej krajine. Zameral sa na kryptomeny.

Podnikateľ Viktor Prokopenya sa v roku 2017 stretol s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom, ktorý ho požiadal, aby navrhol regulácie na modernizáciu technologického sektoru krajiny. Prokopenya sa zameral práve na oblasť kryptomien.

Prešli dva roky a v Bielorusku môžete na kryptomenovej burze, ktorú vytvoril Prokopenya obchodovať s Bitcoinami a ostatné firmy zakladajú ďalšie platformy na predaj kryptomien.

Zdroj | Robinhood
Pozrite si

Koľko platíme za dáta v porovnaní so svetom a aký rýchly máme internet?

Veľké finančné centrá ako Londýn či New York ponúkajú tradičné metódy investícií v podobe búrz a bežných finančných služieb. To všetko chránené úradmi týchto vyspelých krajín. Takýto prístup má aj Európska únia. Potom existujú krajiny ako Belize či Seychely, ktoré sú vo finančných pravidlách veľmi pružné a ponúkajú ľahký prístup na trh za cenu nízkej ochrany. Preto sa volajú daňové raje.

Prax za posledné roky ukazuje, že existuje aj tretia cesta a práve tou idú krajiny, ktoré sa rozhodli dať šancu kryptomenám. Okrem Bieloruska sem patrí Bahrajn, Malta či Gibraltár. Tieto krajiny lákajú investorov práve na kryptomeny a ponúkajú bezpečnosť a istú mieru regulácií.

Práve takýto prístup umožňuje týmto menším krajinám získať časť zo svetových investícií. Problémom kryptomien je naďalej ich nestabilita a tiež riziká spojené s bezpečnosťou búrz voči hackerským útokom. Dôležité tiež je, aby krajina dokázala zabrániť praniu špinavých peňazí, na čo sa kryptomeny môžu použiť.

Zdroj | REUTERS/Marco Bello

Výhodou je, že bieloruský trh ponúka investičné možnosti pre celý ruský trh a pre bývalé sovietske republiky ako Kazachstan, Uzbekistan či Ukrajina.

Bielorusko pre firmy pripravilo špeciálne pravidlá, ktoré musia dodržiavať vrátane auditov a kontroly transakcií, ktoré musia dodržiavať medzinárodné štandardy proti praniu špinavých peňazí. Výhodou je, že pre firmy, ktoré sa v Bielorusku venujú predaju alebo ťaženiu kryptomien, sú k dispozícii úľavy na daniach.

Zdroj | Hacker Noon
Pozrite si

V Bielorusku môžete kúpiť akcie za Bitcoiny

Kryptomenová veľmoc je titul, ktorý by chcelo viacero krajín vrátane Estónska, Malty či spomínaného Bieloruska. Kto z nich vzíde ako víťaz je zatiaľ otázne. Každá z týchto krajín si však nenechá újsť príležitosť, ktorú kryptomeny a ošiaľ s nimi spojený predstavuje.

Trh s kryptomenami momentálne tvorí približne 1 miliardu dolárov, no podľa niektorých analytikov dosiahne hodnotu 1,4 miliardy dolárov v roku 2024.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.