Reklama

10 dôvodov, ktorými si vás Xiaomi Mi 10T Pro 5G získa

Juraj Recký
91 %
Xiaomi Mi 10T Pro 5G je vzhľadom na cenu super smartfónom, ktorý by s hrdosťou obstál aj pri porovnávaní s vlajkovými loďami. Úchvatné čísla zo špecifikácie nie sú jediným ťahákom tohto smartfónu, čo je určite dobre.

Výhody

  • fotoaprát so všetkými vlastnosťami
  • tvar smartfónu
  • starostlivosť o zdravie
  • dva profily súčasne

Nevýhody

  • hmotnosť
  • viditeľné odtlačky prstov na chrbte smartfónu
  • pre veľa používateľov veľmi veľký

Xiaomi Mi 10T Pro 5G je stredná trieda, ktorá vlajkám intenzívne dýcha na krk a ukazuje to aj pri svojej cene. Vo finále však vždy ide o to, aký máte pocit z používania telefónu a ako plní vaše požiadavky.

Ja som sa po približne dvoch týždňoch testovania Xiaomi Mi 10T Pro 5G lúčil s týmto smartfónom pomerne ťažko. Nie, nie je to dokonalý telefón, to tvrdiť nebudem, no je tak dobre a rozumne vyvážený, že sa vôbec nečudujem, že pomaličky idú dolu predaje vlajkových lodí konkurencie často aj za dvojnásobok ceny. Mi 10T Pro 5G Pro funguje ako celok veľmi dobre a to je veľké plus.

Miesto klasickej recenzie vám preto ponúkam TOP 10 vecí, ktoré ma na Xiaomi Mi 10T Pro 5G najviac zaujali a myslím, že sú jeho najväčšími prednosťami. Ak máte osobné skúsenosti, neváhajte sa o ne podeliť v komentároch.

1. Ohromná charakteristika fotoaparátu navádza na správnu cestu

Xiaomi použili v Mi 10T Pro 5G rovnaký hlavný fotoaparát ako v ich vlajkovej lodi Xiaomi Mi 10. Preto som sa počas testovania vrátil k recenzií, ktorú na vlajkovú loď písal kolega Stano. V článku Xiaomi Mi 10 5G – čo dokáže jeho štvorica fotoaparátov? v podstate vystihol všetko, čo by som chcel o hlavnom 108 Mpx fotoaparáte povedať.

Fotografie sú pekne ostré aj v horších svetelných podmienkach, veľa práce tu robí umelá inteligencia, farby mi občas prišli trochu viac saturované, čo sa mi ale páči, v pozitívnom zmysle ma prekvapila stabilizácia obrazu. V noci som pravidelne a poctivo zapína Nočný režim, ktorý dokázal tieňom zlievajúcim sa do čiernych machúľ vrátiť štruktúru. Rovnako režim fungoval aj z opačného konca, teda dolaďoval veľmi svetlé miesta.

Ultraširokouhlý 13 Mpx fotoaparát mal podľa mňa v rohoch fotiek problém so skreslením len v prípade, ak sa tu nachádzalo veľa detailov, napríklad listy. Inak som mal pocit, že je veľmi dobrým a dôstojným partnerom hlavného 108 Mpx fotoaparátu.

Na rozdiel od vlajkovej lode Xiaomi Mi 10 5G, má Xiaomi Mi 10T Pro 5G v prípade makra o 3 Mpx viac, teda 5 Mpx, a chýba tu senzor na meranie hĺbky ostrosti. Úprimne, s 2 a 5 Mpx fotoaparátmi u akejkoľvek značky smartfónov nemá veľmi zmysel strácať čas. Oveľa lepší výsledok dostanete, ak makro fotky budete robiť zoomom. A to platí aj v tomto prípade. Ten do 5-násobného priblíženia v „téčkovom“ rade funguje nad moje očakávania aj v nočnom režime. Všetko ďalšie približovanie je ako kreslenie obrázkov do piesku.

Prečo vám ale budú chutiť fotky z Xiaomi Mi 10T Pro 5G viac ako z vlajkovej lode výrobcu? Cena je v prospech „téčka“ o 300 Eur nižšia. Pri cenovke 549 eur sa na fotografie určite nemôžem sťažovať, naopak som veľmi milo prekvapený aj priek zopár spomenutým drobnostiam.

2. Herná obnovovacia frekvencia, ktorú nepotrebujete

Zo špecifikácií Xiaomi Mi 10T Pro 5G na vás okrem hlavného fotoaparátu vyskočí ešte jedno závratné číslo. Je to 144 Hz obnovovacia frekvencia displeju. Na rovinu sa priznám, že voľným okom pri bežnom používaní smartfónu nevidím rozdiel medzi 90 Hz a 144 Hz. Naviac, tiež neholdujem hraniu hier, teda ak si odmyslím pozeranie filmov, ktoré vo vysokej kvalite tiež preferujem na televízore, je pre mňa tento chvályhodný výkon IPS LCD displeja skôr len žrút batérie.

Avšak, aj napriek tomu musím Xiaomi pri tejto vychytávke pochváliť. Miesto toho, aby sa vám inžinieri snažili všemožnými vylepšeniami a doplnkami nanútiť hráčsku obnovovaciu frekvenciu, prilepili k nej prívlastok „inteligentná“. V praxi to znamená toľko, že úchvatných 144 obrázkov za sekundu pôjde na displeji len keď budete hrať hry. Inak telefón sám upravuje frekvenciu podľa toho, čo práve robíte. Výsledkom je príjemne plynulý displej, ktorý zbytočne nežerie veľa energie.

Ak by ste chceli Xiaomi vyčítať LCD displej, keďže v rovnakej cenovej kategórií už nájdete aj modely s OLEDOm, môžete. Otázka je načo? Pri 500 eurovom telefóne, ktorého displej má podporu HDR10+, TrueColor či svetelnosť 500 nitov, sa jednoducho musia niekde robiť kompromisy. A tie sú v tomto prípade štedro vynahradené, napríklad, fotoaparátom alebo konštrukciou smartfónu.

3. Keď sú krivky nie len sexi, ale aj funkčné

Samého ma prekvapilo, že do mojej TOP 3 Xiaomi Mi 10T Pro 5G sa prebojovala konštrukcia zariadenia. Ide o veľký smartfón s 6,67-palcovou uhlopriečkou displeja, napriek tomu sa v ruke perfektne drží a veľkosť pri ovládaní až tak neprekáža. Samozrejme, telefón nedokážete ovládať jednou rukou ak nie ste postavou basketbalista, no je tak tvarovaný, že vám tu a tam pomôže dosiahnuť o pár milimetrov ďalej, čo výrazne pridáva na komforte ovládania.

Samostatnú pozornosť si zaslúži zadná strana smartfónu, ktorá je síce zo skla, no vďaka nádychu matného prevedenia vytvára dojem akoby išlo akýsi nie úplne bežne používaný materiál. Podľa mňa perfektné riešenie najmä pre ľudí, ktorí sa chcú odlíšiť.

Jediné čo by som mohol vnímať ako negatívum je váha 218 gramov. Keď som aj po dvoch týždňoch testovania bral telefón do ruky vždy tak nejak prekvapilo ako je ťažký. Ale zase, čo by som mal očakávať pri tak veľkom displeji a 5 000 mAh batérii?

4. Toľko zámkov, že sa nebudete vedieť, ktorý vybrať

Bezpečnostný vzor, PIN kód, čítačka odtlačkov prstov umiestnená v tlačidle napájania alebo možnosť odomknúť telefón zosnímaním tváre. Všetko toto Mi 10T Pro 5G ponúka. Čítačka odtlačkov prstov je svižná, počas testovania protestovala asi 3-krát. Po tom, čo som si utrel prst som Mi 10T Pro 5G odomkol bez problémov. Milým prekvapením pre mňa bolo odomykanie tvárou v zlých svetelných podmienkach. Fungovalo bez zaváhania rovnako ako počas dňa.

Oveľa viac ma však bavilo odomykať smartfón nositeľným zariadením. Fanúšikovia Apple zariadení stále pripomínajú, že iPhone či MacBook dokážete odomknúť pomocou Apple Watch, no pri Android zariadeniach sa a o tejto možnosti akosi mlčí.

Ja som spároval so smartfónom náramok Xiaomi Mi Band 5 a v podstate vždy, keď som vzal telefón do ruky, stačilo zobudiť obrazovku a smartfón bol odomknutý. Toto riešenie bolo počas testovania spoľahlivé. Komunikácia zariadení bola cez Bluetooth a stačilo aby som náramok odložil cca dva metre od telefónu a už som ho musel odomykať odtlačkom. Podľa Xiaomi na odomykanie môžete použiť akékoľvek nositeľné Bluetooth zariadenie.

5. Kábel si nechajte na noc

5 000 mAh batéria je v prípade Xiaomi Mi 10T Pro 5G výborná voľba. Vzhľadom na hardvérovú kombináciu a softvérové riešenia sa môžete spoľahnúť, že keď zoberiete smartfón ráno z nabíjačky, večer pred spaním na ňom budete ešte pohodlne pozerať videá bez toho, že by ste potrebovali kábel. Mi 10T Pro 5G je s prehľadom jednodenný smartfón pri stredne náročnom používaní.

Ak by ste si odpustili videá, fotenie a nepotrebovali navigáciu, tak so smartfónom pri kancelárskej práci, teda posielanie a prijímanie e-mailov, práca s textom, tabuľkami a PDF, vydržíte aj dva dni. Tu už ale nebudete mať komfort, že sa budete druhy deň po práci na smartfóne zabávať bez káblu. Nabíjať budete musieť.

Pribalená 33 W nabíjačka zvládne nabiť úplne vybitú batériu na 100 % približne za hodinu, približne za 30 minút nabíjania mi indikátor batérie ukazoval 60 %.

6. Neseká, nemrzne, nepremýšľa, pracuje

Kombinácia Snapdaragon 865, Andero 650 a 8 GB RAM by uspokojila aj tých najnáročnejších. Čo sa týka plynulosti, rýchlosti a vôbec celkového výkonu smartfónu som počas testovania nepostrehol jediné zaváhanie.

Úprimne, viem si predstaviť, že výkon by nemusel stačiť niekomu, kto na smartfóne aktívne a veľa strihá videá. Na druhej strane, taký človek bude hľadať smartfón v inej triede. Exportoval som 11 sekundové video z natívnej aplikácie fotoaparátu z režimu Vlog a ukazovateľ stavu exportu plynulo preletel od 0 do 100% bez zaváhania.

7. Užite si tradičný diaľkový ovládač na takmer celú domácnosť

Viacerým z vás sa istotne v tomto momente zdvihli kútiky do úsmevu. A vôbec sa nečudujem. Tiež je pre mňa infraport doplnok, ktorý je už niekoľkokrát prekonaný. Ibaže, ak sa niečo podarí šikovne vylepšiť alebo doplniť zaujímavým softvérovým riešením, môže vás to nadchnúť tak, ako mňa IR v tomto telefóne.

Ten zázračný WOW efekt bola pre mňa možnosť otvoriť diaľkový ovládač pre rôzne zariadenia priamo zo zamknutej obrazovky a po jeho zatvorení sa vrátiť späť na zamknutú obrazovku. Áno, je to úplná prkotina, no je to prudko návyková vychytávka, pre ktorú som po vrátení smartfónu pár dní nadával, že musím používať viacero diaľkových ovládačov.

8. Nechýba 3,5 mm adaptér, či silikónové puzdro

Nie som zástanca bohatého príslušenstva k smartfónom v balení. Vlastne k akejkoľvek elektronike. Ak nie ste používateľ, ktorý dokáže technológiu „úplne zodrať“, tak máte po rokoch doma niekde v krabici kopu kadejakých káblov, ktoré nechcete vyhodiť lebo „čo ak“? Na druhej strane vám stále zavadzajú.

Mi 10T Pro 5G má v balení okrem nabíjačky aj puzdro a redukciu USB-C na 3,5 milimetrový jack. Je mi jasné, že pre mnohých pri rozhodovaní toto zaváži. Musím sa priznať, že pribalené silikónové puzdro považujem za dobrý nápad, nakoľko fotoaparáty z tela celkom vystupujú a puzdro ich dorovná.

3,5 mm redukcia? Pre mňa zbytočnosť, Bluetooth je pohodlnejšie riešenie, ale je mi jasné, že ten pocit zastrčiť slúchadlá do smartfónu je stále pre veľa ľudí pocit hraničiaci s fetišom, takže aj za konektor dávam palec hore.

9. Nadstavba, ktorá príjemne dospieva

Smartfóny Xiaomi sú známe predinštalovaným balastom. Neviem, či to bola v tomto prípade moja nepozornosť alebo Xiaomi zredukovalo počet aplikácii, ale ten otravný pocit z vecí, ktoré ma v telefóne nezaujímajú ma tentokrát obišiel.

Nadstavba Xiaomi ponúka zaujímavé riešenie inšpirované iOS. Z ľavého horného okraja obrazovky stiahnete lištu s notifikáciami, z toho pravého zasa lištu s nastaveniami. Úprimne, mne sa toto riešenie páči, aj keď som si naň musel trochu zvykať, nakoľko som často miesto notifikácií otvoril lištu s nastaveniami.

10. Drobnosti, ktoré robia z Mi 10T Pro 5G užitočného pomocníka

Xiaomi Mi 10T Pro 5G ponúka zopár drobných vychytávok, ktoré nemusia oslniť masy, no na druhej strane sa nájde početná skupina, ktorej pomôžu. A úprimne skôr by som ich čakal vo vyšších modelových radoch. Funkcia Druhý priestor pomôže vytvoriť dva používateľke profily v smartfón súčasne. Čerešničkou na torte tejto funkcie je, že medzi profilmi prepínate zo zamknutej obrazovky, napríklad, zadaním bezpečnostného vzoru. Nemusíte nikde nič nastavovať alebo vyberať, jednoducho zdáte vzor, a smartfón vás prepne do účtu ku ktorému vzor patrí.

Za spomenutie určite stojí splitscreen či obraz v obraze alebo viaceré funkcie, ktoré majú za úlohu šetriť vaše zdravie. Vychytávok je toľko, že si každý nájde to svoje.

Xiaomi Mi 10T Pro 5G je podľa mňa super smartfón, ktorý dokáže veľa povedať. Kozmetické vady krásy tu sú, no celkový dojem zo smartfónu je viac ako dobrý. Bavil ma tvar, fotoaprát a drobné vychytávky, naopak chladným ma nechala obnovovacia frekvencia displeja. Skôr som ocenil prepracovanie tejto funkcie. A cena? 549 eur za 128 GB verziu s 8 GB RAM! Kupujete? Od nás dávame smartfónu rozhodne TIP REDAKCIE.

Smartfón Xiaomi Mi 10T Pro 5G si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ich nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Porovnajte si aj ceny v slovenských e-shopoch (denne aktulizované)

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.