Reklama

Spôsobujú videohry násilie? [pravda alebo mýtus?]

Zdroj | unsplash/Fausto Sandoval
Michal Sobek
Zdroj | unsplash/Fausto Sandoval
Zdroj | unsplash/Fausto Sandoval

Videohry hral takmer každý z nás a už v útlom veku nám bolo vsugerované, že hry môžu vyvolať agresívne správanie. Je tomu skutočne tak alebo sme doteraz žili v klamstve?

Táto téma je dodnes veľmi kontroverzná. Jedna strana tomu verí, tá druhá sa to snaží vyvrátiť. Jednou vecou sú krátkodobé vplyvy a tou druhou dlhodobé vplyvy.

Zdroj | unsplash/Florian Olivo
Obsah pokračuje pod reklamou

Niektoré štúdie potvrdzujú, že hráči videohier môžu reagovať podráždenejšie a byť menej empatický voči iným, ale účastníci štúdie sa videohrám venovali tesne pred alebo počas experimentu, teda išlo len o krátkodobé vplyvy.

Z dlhodobého hľadiska však žiadne prepojenia videohier a agresívneho správania neboli zistené. Hranie násilných videohier je častejšie u mužov, preto sa účastníkmi ďalšieho experimentu stali práve oni.

Polovicu účastníkov tvorili nadšení hráči FPS hier (z pohľadu prvej osoby), pričom hrávali aspoň dve hodiny denne. Týchto hráčov porovnali so skupinou účastníkov, ktorí nemali žiadne skúsenosti s násilnými videohrami.

Zdroj | unsplash/Ion Şipilov

Nasledoval samotný experiment, v ktorom sa obom skupinám zobrazovali rôzne situácie, pričom si mali predstaviť, ako by sa v nich cítili. Zariadenie fMRI pritom zmeralo aktivitu konkrétnych oblastí mozgu.

Výsledky teda nezistili žiadne rozdiely v miere agresivity ani empatie medzi hráčmi videohier a účastníkmi, ktorí ich nehrávali vôbec. To znamená, že negatívne účinky hrania videohier na hráčov buď neexistujú alebo sú len krátkodobé.

Iná štúdia dokonca ukázala pozitívny vplyv hrania videohier. Výskum prebiehal na 47 študentoch vysokej školy, kde 28 z nich hrávalo videohry pravidelne, pričom tí ostatní vôbec.

Tam sa ukázalo, že hráči videohier reagovali rýchlejšie a presnejšie a výsledky skenu fMRI ukázali, že hranie videohier môže viesť ku rastu v špecifických častiach mozgu ako pravá prefrontálna kôra, hipokampus alebo mozoček. Hranie videohier tiež podporuje zlepšovanie 3D vnímania a dokonca aj zraku, pretože sa zdokonaľe schopnosť vnímať kontrast.

Recenzia

Kunitsu-Gami – najoriginálnejší mix akcie a stratégie tohto roka

Taktiež sa nepotvrdilo ani to, že hráči videohier sú samotári. Je to aj tým, že hráči sa hraniu venujú v skupinách a komunikujú spolu prostredníctvom slúchadiel a mikrofónov. Je však pravdou, že priamy spoločenský kontakt sa vytráca.

Ako sa ukázalo, tak hranie videohier nemá dlhodobý vplyv na agresivitu alebo empatiu. Ak sa nejaký vplyv dokázal, tak bol len krátkodobý, teda to môžeme označiť za mýtus.

To teraz, samozrejme, neznamená, že máte všetko nechať tak a ísť hrať videohry. Všetko treba robiť s mierou a týmto článkom ani nikoho k hraniu videohier nepodnecujeme.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.