Reklama

Spojené kráľovstvo zavádza unikátny zákon, Musk by mohol skončiť vo väzení

Zdroj | Marten Bjork
Stanislav Vinc
Zdroj | Marten Bjork
Zdroj | Marten Bjork

V Spojenom kráľovstve vstúpil do platnosti Online Safety Act (OSA), zákon, ktorý je celosvetovým unikátom. Jeho cieľom je zaviazať technologické platformy, aby aktívne identifikovali a odstraňovali nelegálny či škodlivý online obsah.

Ak tak neurobia, hrozia im pokuty do výšky 10 % ich globálneho obratu, alebo v krajnom prípade zákaz prevádzky v Spojenom kráľovstve či väzenie pre vrcholových manažérov.

Zákon zaväzuje platformy odstrániť vyše 130 typov „prioritného“ obsahu, vrátane materiálov súvisiacich s terorizmom, zneužívaním detí, obchodovaním s ľuďmi, extrémnou pornografiou, obťažovaním či inými formami násilia. Britský regulačný úrad Ofcom už avizoval, že prvou prioritou bude boj proti detskej sexuálnej zneužívajúcej tvorbe (CSAM), ktorej výskyt bol podľa Internet Watch Foundation v roku 2024 rekordný.

Obsah pokračuje pod reklamou

Voči zavedeniu zákona sa silno ohradil Elon Musk, ktorého platforma X je jednou z tých, na ktoré bude zákon tvrdo dopadať. Musk uviedol, že zákon predstavuje vážnu hrozbu pre slobodu prejavu a v jednej zo svojich kontroverzných reakcií dokonca uviedol, že britská vláda „prepúšťa odsúdených pedofilov, aby mohla zatvárať ľudí za príspevky na sociálnych sieťach“, čo samozrejme nepodložil žiadnymi faktami.

„Predstava, že Elon Musk alebo ktorýkoľvek šéf sociálnej siete by mohol ísť do väzenia za to, že neodstránil dostatok obsahu, by mala naháňať hrôzu každému, komu záleží na slobode prejavu.“, uviedol v komentári k novému zákonu Matthew Lesh, odborník na verejnú politiku z Inštitútu pre ekonomické záležitosti denníku The Telegraph.

Pozrite si

Čína nás valcuje už teraz, mnohí o tom len nevieme

Musk opakovane tvrdí, že jeho platforma odmieta cenzúru a namiesto odstraňovania problematického obsahu iba obmedzuje jeho dosah, čo je však podľa OSA nedostatočné. Regulačný úrad Ofcom preto avizuje, že práve X bude jedným z hlavných objektov pozorovania a prípadných zásahov.

Voči zákonu by mal nepriamo bojovať americký prezident Donald Trump, na čo sa otvorene spolieha aj Elon Musk, ktorý uviedol, že sa Trump stal prezidentom „v pravý čas“. Trump zákon označil za príklad zahraničného „vydierania“ amerických firiem cez nadmerné regulácie a pokuty, ktoré majú podľa neho slúžiť na podporu „zlyhávajúcich zahraničných ekonomík“.

Britskí predstavitelia trvajú na tom, že zákon meniť nebudú. Naopak, zákon by sa mal v najbližších mesiacoch ďalej rozširovať, najmä v súvislosti s rastúcim objemom obsahu generovaného umelou inteligenciou. Ofcom začne obsah na platformách natvrdo kontrolovať od 31. marca. Súčasne avizuje, že bude sledovať najmä veľké platformy s výrazným počtom používateľov v UK a nevylučuje skoré začatie vyšetrovaní voči konkrétnym firmám.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.