Reklama

Splatoon 3 – top herný japonský fenomén súčasnosti

Zdroj | Nintendo
Michal Korec
Zdroj | Nintendo
Zdroj | Nintendo

Na japonskom trhu sa raz za niekoľko rokov vždy objaví herný fenomén, ktorý tam rozbíja rekordy a opantá milióny hráčov. Kedysi to boli RPG hry Final Fantasy, neskôr Pokémon či Monster Hunter, ktorý dokázal predávať celý herný systém PlayStation Portable alebo neskôr Inazuma Eleven (variácia na futbal s RPG) alebo Yo-Kai Watch (chytanie japonských duchov).

Keď sa pozrieme na hity tohto typu, okrem Final Fantasy majú väčšinou niekoľko spoločných prvkov – sú to skôr RPG, ale väčšinou sa tam objaví určitý multiplayer či co-op prvok. Napríklad hráči zbierajú príšerky, duchov či súperia proti sebe. Alebo sa spolu vydajú na určitú výpravu. A v čase bez rozmachu internetu sa japonskí hráči bežne stretávali na veľkých námestiach či miestach, aby si po práci či škole zahrali, napríklad oproti metro stanici v ikonickej Akihabare v Tokiu či Yokohame.

Zdroj | Nintendo
Obsah pokračuje pod reklamou

Najnovší japonský hit je bez sporu Splatoon. Za prvý víkend predal 3,45 milióna kópií, čo je absolútny rekord prekonávajúci Pokémon Black/White či posledný diel Animal Crossing.

Čím si získal hráčov?

Splatoon je štýlová multiplayer hra, aká sa od Nintenda často nevidí. Štartovala na Wii U, dvojka vyšla v prvom roku na Switch a tretí diel pokračuje v osvedčenom koncepte. Ovládate v ňom určité postavičky, ktoré sa menia na chobotničky, strieľajú rôzne farby atramentu a bojujú proti sebe. Keď sa pohybujete na svojej farbe, môžete v nej aj plávať, štverať sa, čerpať energiu, ste v bezpečí. No cudzia farba vás oslabuje či môže ublížiť, preto sa v aréne snažia hráči čo najviac strieľať farbu, podmaniť si veľkú plochu, lebo taká expanzia vedie k lepším výsledkom a možnosti víťaziť nad súperom.

Znie to bláznivo, hrá sa v rýchlom tempe, ale v hre je dobrý tutoriál i kampaň, kde sa všetky finesy naučíte. Odporúčam preto nehnať sa hneď do súbojov (hoci ostrieľaní veteráni neodolajú čaru nových máp), ale venovať sa hre postupne, naučiť sa rôzne techniky a najmä ovládanie. Keď si totiž zapnete v handheld móde aj voľnú kameru, môžete hýbať celou konzolou a natáčať sa do smeru, čo posilňuje sugestívny pocit z hry a dáva akcii nový nádych. Nie každý si ho však aj nechá, treba ho zvážiť.

Zdroj | Nintendo

Prvá hodina vás popri tutoriáli zavedie do mestečka Splatsville, ktoré slúži ako centrálny hub, odkiaľ sa chodí do jednotlivých módov hry. Samotné mesto nie je príliš veľké, ale môžete ho objavovať, dať si načas a najmä oddýchnuť medzi jednotlivými akciami. Do módov chodíte cez jednotlivé objekty, či ide o kampaň, co-op alebo multiplayer. Behajú tu rôzne postavičky, je tu obchod, skrátka fajn tmel.

Kampaň na ostrovoch

Najprv som odštartoval kampaň, lebo v každej časti je dlhšia, pestrejšia a najmä sa snaží využiť všetky novinky či dať vám rozličné výzvy. Príbeh sa snaží načrieť do mytológie série a vysvetliť vám, čo sa kedysi stalo v tomto svete chobotníc a čo sa stalo s ľudstvom. Stanete sa súčasťou tímu, ktorý objavuje ostrov Alterna, kde čakajú odpovede či odhalenia. Pre fanúšikov veľké lákadlo, pre nováčika fajn štart.

Zdroj | Nintendo

Kampaň je rozdelená na viaceré lokality, ktoré postupne prechádzate. Sú prepojené a najmä plné bariér, ktoré sa vám otvoria až keď nazbierate určitý počet guľôčok so slizom. Vďaka tomu je cesta hrou viac-menej daná a autori môžu postupne zvyšovať obtiažnosť či výzvy – pustia vás kam chcú, ale zároveň si vy sami môžete vybrať, čo splniť prvé, ak máte dostatočný počet bodov. Teoreticky ani nemusíte splniť všetky misie, ale bola by škoda viaceré záťahy vynechať. Šesť ostrov a misie vám dajú otestovať rozličné zbrane, štýl pohybu, formy boja proti všakovakým nepriateľom i bossom. Je tu aj výzva v podobe pohybu – skoky na vyššie platformy či hľadanie menších puzzle a ich riešení. Je fajn vidieť, že autorom nejde iba o akciu, i keď práve tá dobre vygraduje vo finále.

Co-op s vlnami

Co-op mód Salmon Run pripomína štýl hordy z iných hier. Štyria hráči čelia čoraz väčšiemu náporu nepriateľov a snažia sa ich odrážať, kým sa dá. Teraz už môžete hrať v ľubovoľnom čase a ak už máte za sebou kampaň, je to ideálna príležitosť ako si testovať spoluprácu s kamošmi či neznámymi hráčmi. Vítané obohatenie je, že každá vlna vám dáva iné zbrane ako v rulete, tým pádom sa mení vaša úloha v tíme a práve kvôli tomu je dobre mať za sebou kampaň. Tak si skúšate sniper štýl, boj na blízko či plošné zásahy. Kto čo dostane, to používa a pomáha ostatným. Menia sa mapy, sú tu rôzni bossovia a vašou úlohou je zbierať vajíčka na postup do ďalších fáz.

Zdroj | Nintendo

Bláznivý farebný multiplayer

Jadro hry tvoria multiplayer zápasy Turf Wars. V nich stoja proti sebe dva tímy s odlišnou farbou a bojujú o kontrolu nad mapou. Zbraňami zafarbujete bojisko, získavate kontrolu a môžete páliť aj do nepriateľov. Taktika je teda dvojaká a každý z hráčov môže po dohode postupovať inak. Variáciu dodá viac ako 50 zbraní a v tíme by ste sa mali dohodnúť kto bude čo riešiť, kontrolovať a čím bojovať. Boj o metre štvorcové je mimoriadne intenzívny až do posledných sekúnd.

Obsah pokračuje pod reklamou

Navyše každý tím môže mať inú taktiku a využívať rôzne skrýše, miesta či skratky – na to je dobré poznať viaceré časti mapy, ktorých je 12 a postupne sa rotujú. Mapy sú väčšie, pomerne bohaté a majú rozličné prostredia. Prvé minúty možno nenaďabíte na súpera tak často, ale podmaníte si skôr plochu.

Zdroj | Nintendo

A práve tu je tajomstvo chytľavej hry. S dobrými mapami, kvalitným systémom, zbraňami i štýlmi si vystačíte na dlho. Každý si vyberá nielen primárnu, ale aj sekundárnu a špeciálnu zbraň, čo ešte viac posilní ponuku arzenálu i nasadenie v boji. Napríklad niet nad fajnové bomby, ktoré buchnú cez kus plochy – a o tú ide v prvom rade, lebo na konci sa ráta percento pokrytia.

Keď dosiahnete vyšší level, otvoria sa tzv. Anarchy Battles a s nimi módy ako z iných hier prispôsobené pre tento štýl. Splatzones pripomínajú King of the Hill, taktici sa môžu tešiť na Rainmaker (a la Capture the Flag) či Tower Control (boj o jednu vežu). A v Clam Blitz zbierate mušle, ktoré po istom počte dávajú bonus a hor sa útočiť na súpera.

Splatoon 3 má tak všetky predpoklady veľkého hitu – a v prípade Nintenda netradične aj s multiplayer nádychom.

Splatoon 3 vyšiel 9. septembra 2022 exkluzívne na Nintendo Switch.

80 %
Nintendo oslovuje fanúšikov multiplayer akcií netradičným konceptom, ale súčasne akciou vhodnou aj pre mladších hráčov. Žiadny krvák, bojuje sa atramentom!

Výhody

  • chytľavý koncept s chobotničkami
  • herný mechanizmus vhodný pre všetky módy
  • slušne postavená kampaň s rôznymi výzvami
  • pestrý multiplayer s viacerými módmi
  • 12 kvalitných máp i veľa taktických možností
  • esteticky pekná grafika i dobré ovládanie

Nevýhody

  • ako prvá hra super, no menej noviniek oproti predchodcom
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.