Známa aplikácia na testovanie rýchlosti internetového pripojenia Speedtest od spoločnosti Ookla, zbiera viaceré dáta o testovaných službách a pravidelne ich štatisticky vyhodnocuje.
Zostavuje aj rebríčky jednotlivých krajín publikované v zostave s názvom Speedtest Global Index, kde si môžeme porovnať vývoj rýchlosti sťahovania, aj odosielania dát, latencie a jitteru (fázového chvenia).
Výsledky sa aktualizujú v polovici mesiaca vždy za predchádzajúci mesiac. Aby mohli byť krajiny zaradené do ďalšej kategórie, od 1. januára 2019 musia mať najmenej 300 unikátnych používateľských výsledkov pre mobilné, alebo pevné širokopásmové pripojenie.
Keďže Ookla práve publikovala decembrový súhrn, spolu s prehľadom za predchádzajúcich 12 mesiacov, pozreli sme sa, ako si vedie v medzinárodnej konkurencii Slovensko.
V sekcii mobilného pripojenia sme si oproti predošlému roku polepšili o 4 priečky a Slovensko sa tak nachádza na 44. mieste z hľadiska rýchlosti downlinku. Jej priemerná hodnota dosiahla 45,47 Mbit/s, zatiaľ čo uplink mal rýchlosť takmer 4x nižšiu, 12,21 Mbit/s. Rýchlosti aj latencia 24 ms nasvedčujú tomu, že na Slovensku výrazne dominuje technológia 4G (LTE, prípadne LTE-A).
V oblasti fixného pripojenia boli síce rýchlosti podstatne vyššie – downlink 90,24 Mbit/s, uplink 33,71 Mbit/s a latencia len o čosi lepších 21 ms, ale v celkovom poradí sme si za rok 2020 o jednu priečku pohoršili a skončili sme na 45. mieste. Z uvedených rýchlostí však môžeme dedukovať, že technológia ADSL (respektíve ADSL2+) je na ústupe a mainstreamovým typom pripojenia sú zrejme rôzne formy optického (FTTH), hybridného (FTTx) a káblového pripojenia cez siete HFC káblovej TV (DOCSIS 3.0 a 3.1).
V krajinách, ktoré sú na vrchole rebríčka však zrejme pôsobia faktory, ktoré ešte na Slovensku nie sú rozvinuté, alebo v ich zavádzaní zaostávame – v každom prípade figurujeme v oboch kategóriách pod svetovým priemerom. V oblasti mobilného internetu sa to týka budovania sietí 5G – tie sú u nás v štádiu pilotných projektov, v pevných sieťach je to zas o relatívne nízkej penetrácii optiky, káblového pripojenia DOCSIS 3.1, prípadne vysokorýchlostného fixného bezdrôtového prístupu FWA.
Ten však operátori často poskytujú aj na báze technológie LTE, takže zrejme v rámci meraní Speedtest spadne do kategórie mobilného pripojenia. V každom prípade sme na tom relatívne dobre, inak však vyznie porovnanie s premiantmi.
V kategórii mobilného pripojenia sa na čele umiestnil Katar s rýchlosťou 178,01 Mbit/s / 29,74 Mbit/s (DL / UL) a latenciou 22 ms. Krajina zrejme žne ovocie 5G technológie, ktorú zavádzala medzi prvými na svete – už počas jari 2018. Z grafu Ookla však vidíme, že k výraznej akcelerácii mobilného internetu tam došlo hlavne v poslednom kvartáli 2020. Môže to súvisieť s rozširovaním ponuky 5G smartfónov.
Skóre mobilného pripojenia v Katare pritom zjavne „kazí“ LTE technológia, hoci tamojší operátor Ooredoo poskytuje najrýchlejšie LTE. V prípade hodnotenia čisto 5G pripojení dosahovali klienti Ooredoo priemerný downlink v 4. kvartáli až 418,63 Mbit/s a zákazníci konkurenčného Vodafone 357,28 Mbit/s. Už viete, na čo sa môžeme tešiť v rozvinutej sieti 5G?
Kráľom fixného pripojenia sa za rok 2020 stalo Thajsko, ktoré si polepšilo o dve priečky, s priemernou rýchlosťou downlinku až 308,35 Mbit/s, pred Singapurom a Hongkongom.
Vysoká rýchlosť downlinku, uplink s hodnotou 260,86 Mbit/s a latencia 7 ms naznačujú, že optika FTTH má v Thajsku silné zastúpenie. Mimochodom, v mobilnom pripojení si Thajsko polepšilo až o 11 priečok a skončilo na 33. mieste s rýchlosťou DL = 51,75 Mbit/s.
Celý rebríček Speedtest Global Index si môžete pozrieť na tejto stránke.