Reklama

Špecifikácia 5G sietí je bližšie, zrýchlia stonásobne

Juraj Procházka

Pri tvorbe telekomunikačných štandardov nejde o guličky, ale o mnohomiliardové obchody. Dokonale to platí pre štandardy mobilných sietí, kde sa počet používateľov blíži veľkosti ľudskej populácie, ale „veselo“ býva aj pri schvaľovaní nových štandardov Wi-Fi, či TV.

5G-timeline

V najbližších rokoch sa bude popri 5G štandarde ďalej vyvíjať aj LTE.

Pozrite si

5G – 100x rýchlejšie, tisícnásobná kapacita, stonásobok terminálov

Práce na príprave sietí 5G začali dlho pred spustením prvej komerčnej siete LTE. To pritom bola ešte „pred-4G“ technológia. Odvtedy sa niekoľko kľúčových hráčov dokázalo dohodnúť a rozdelili si čiastkové úlohy, ktorým sa budú venovať, aby netrieštili vedecko-výskumný potenciál.

Zatiaľ len prvé detaily

Ako sme už viackrát naznačili, siete 5G totiž nebudú len inováciou LTE. Pôjde o „ďalšiu veľkú vec“, o nič menšie ako technologickú revolúciu.

Tešíte sa? Nuž, ešte pár rokov si budete musieť počkať. Hoci sa štart prvých 5G sietí odhaduje na koniec roka 2020, zatiaľ nebol schválený ani ich štandard. Veci sa však hýbu správnym smerom. Medzinárodná telekomunikačná únia (ITU) sa na konferencii v kalifornskom San Diegu 10. až 18. júna dohodla na predbežných definíciách pre normu budúcich sietí 5G.

5G-spektrum

Siete 5G budú využívať široký rozsah spektra.

Štandard sietí 5G bude mať formálne pomenovanie IMT-2020, analogicky podľa štandardov pre siete 3G (IMT-2000) a 4G (IMT-Advanced).

Pozrite si

Žilinská univerzita bude s Huawei pri zrode sietí 5G

Ako často pripomíname, 5G nie je len o rýchlosti, tá však bude dôležitá a z dnešného pohľadu šokujúca. Aktéri konferencie ITU sa dohodli, že siete 5G musia poskytovať dátové rýchlosti až do 20 Gbit/s, čo je dvadsaťnásobok špičkovej rýchlosti plánovanej pre pokročilé siete 4G. Z hľadiska reálnej používateľskej skúsenosti by mali rýchlosti 5G dosahovať stále impozantných 100 až 1000 Mbit/s.

Pre nové video, aj internet vecí

Dnešné LTE zvládnu reálne rýchlosti priemerne na úrovni 10-20 Mbit/s, hoci deklarované maximum sa pohybuje od 70 do 150 Mbit/s, resp. pri bundlingu pásma a využití niekoľkých kanálov súčasne (pri LTE-A) je maximum aj dvoj-, trojnásobkom tejto hodnoty.

Načo bude takáto mohutná konektivita dobrá? Mala by zvládnuť nové formáty videa, ako Ultra HD (4K), 8K, ale aj holografické zobrazenie, z ktorých niektoré zatiaľ nie sú ani štandardizované. Ďalším „adresátom“ výkonov v sieťach 5G má byť internet vecí (IoT). Siete budúcej generácie musia dokázať obslúžiť na kilometer štvorcový až milión IoT zariadení s priemernou prenosovou rýchlosťou 100 Mbit/s.

Názorný prehľad toho, čo môžeme od sietí 5G očakávať vám ukáže krátke video:

Zhromaždenie rádiokomunikačnej sekcie ITU-R, ktoré sa zíde v októbri 2015 by malo formálne prijať termín „IMT-2020“ a očakáva sa, že v roku 2019 by sa mala začať distribúcia spektra pre siete 5G. Prvé komerčné siete by sa mohli objaviť o rok neskôr. Už dnes ale viacerí veľkí operátori (NTT DOCOMO, KT) a výrobcovia telekomunikačnej infraštruktúry (Ericsson, Huawei, Nokia), prípadne výrobcovia koncových terminálov (Samsung, Fujitsu) testujú rôzne podoby neštandardizovaných širokopásmových sietí, ktoré sa môžu stať východiskom pre 5G.

Patrí k nim aj juhokórejský operátor KT, ktorý predstavil vylepšenú 4G technológiu. Táto „giga LTE“ technológia dosahuje prenosovú rýchlosť 1,17 Gbit/s a kombinuje LTE a Wi-Fi hotspoty. Zároveň počas zimnej olympiády v roku 2018 v Pjongčangu chcú Kórejci demonštrovať včasnú formu 5G.

Zdroj: ITU, ANDROID AUTHORITY

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.