Obdobie pandémie a čipovej krízy malo dopad aj na automobilový priemysel a naň naviazaný predaj jazdených vozidiel, ktorých ceny miestami prerástli aj cenníkové ceny nových áut. Na tie zas boli vypísané dlhé čakacie listiny.
Podľa spoločnosti Colonnade sa však situácia opäť mení a jazdené autá strácajú na hodnote rýchlejšie ako v minulosti.
Trojročné autá v Rakúsku si ešte pred rokom držali 53 % zo svojej pôvodnej obstarávacej hodnoty, dnes už je to po rovnakom období od kúpy len 47,4 %. Rovnaký trend spoločnosť eviduje aj v Taliansku a v Nemecku, kde hodnota trojročných áut medziročne klesla o 6,3 %, resp. 2 %.
Tento posun môže naznačovať, že trh s jazdenými autami sa pomaly vracia do stavu z pred pandémie. Európski odborníci na ceny automobilov z Autovista Group navyše očakávajú, že v priebehu roka 2025 sa hodnoty trojročných vozidiel s nájazdom do 60-tisíc kilometrov znížia o ďalších 2,5 %.
Hlavným dôvodom zrýchleného poklesu hodnoty jazdených vozidiel je zlepšená dostupnosť nových áut. Počas rokov 2021 až 2023 spôsobila čipová kríza a problémy v dodávateľských reťazcoch značné oneskorenia v dodávkach nových vozidiel. To viedlo k vyššiemu dopytu po jazdených autách, čím ich ceny prudko rástli.
Teraz sa však situácia mení, výroba nových vozidiel sa stabilizovala a na európsky trh vstúpilo viacero nových výrobcov, najmä z Ázie. Čínske automobilky, ako napríklad BYD, Nio či MG, expandujú na starý kontinent s agresívnou cenovou politikou, čím nútia etablované značky znižovať ceny a zlepšovať ponuku. Tento konkurenčný boj tlačí ceny nových vozidiel nadol, čo nepriamo ovplyvňuje aj trh jazdených áut.
Kupujúci sa môžu tešiť zníženým cenám a lepšej dostupnosti jazdených vozidiel. Naopak predávajúci, ktorí v minulých rokoch kúpili auto za nadhodnotenú cenu a aktuálne zvažujú predaj, sa však ocitajú v komplikovanej situácii. Ak má hodnota jazdených áut ešte klesať, môže byť odkladanie predaja ich ojazdeného auta o ďalšie mesiace iba na škodu.
Pre leasingové spoločnosti a firmy s veľkými flotilami môže pokles zostatkovej hodnoty vozidiel znamenať vyššie náklady, keďže odpredaj pravdepodobne vykonajú za nižšiu než pôvodne očakávanú sumu. Očakávať tak môžeme aj posuny v cenách a zmluvných podmienkach pre operatívne leasingy.
V najbližších rokoch bude taktiež ešte zaujímavé sledovať, ako s trhom s jazdenými modelmi so spaľovacími motormi zamáva postupný ústup tohto typu pohonu a príchod cenovo dostupnejších elektromobilov, či už z Európy alebo od nových hráčov z Ázie. Tu budú na situáciu vplývať produktové stratégie výrobcov áut, ako aj legislatíva, prostredníctvom ktorej sa snažia štáty postupne spaľovacie modely vytlačiť z oficiálnych predajných kanálov.