Reklama

Späť do jaskýň! NASA vie, ako môžeme prežiť na Mesiaci

Zdroj | NASA
Juraj Procházka
Zdroj | NASA
Zdroj | NASA

Vedci na základe dát z mesačnej sondy NASA Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) zmerali teplotu v priepasti v Mare Tranquillitatis na Mesiaci a zistili, že je celkom príjemná.

Lunárny povrch nie je práve ideálnou dovolenkovou destináciou. Kamenistá púšť mesačného povrchu pokrytá ostrým prachom a regolitom je vystavená kozmickému žiareniu, slnečnému vetru, mikrometeoritom a dramatickým teplotným výkyvom medzi 127 °C počas mesačného dňa a -173 °C v noci.

Pozrite si

Na Mesiaci bezpečne? Vedci vedia ako na to

Aj preto vedci rátajú s tým, že budúce základne na Mesiaci budú musieť ležať čiastočne, alebo úplne pod povrchom. Našťastie, teraz sonda LRO z obežnej dráhy našla oblasti Mesiaca s celoročnou príjemnou teplotou – priepasti a jaskyne pod jeho povrchom.

Zdroj | NASA

Už pred niekoľkými rokmi si Lunar Reconnaissance Orbiter všimol sľubné útočisko pre budúcich astronautov na Mesiaci – hlboké priepasti na jeho povrchu, ktoré vedú do jaskýň a lávových tunelov, ako sa domnievajú vedci. Tieto priestory by mohli byť dostatočne veľké, aby ukryli aj veľké lunárne základne.

Je prirodzené, že takéto jaskyne by poskytovali útočisko pred kozmickým žiarením a bombardovaním mikrometeoritmi, ale nové dôkazy nasvedčujú, že by mohli stabilizovať aj teplotu.

Zdroj | NASA

Vedci NASA použili údaje z termokamery Diviner na palube LRO, na meranie teploty vo vnútri jednej z takýchto jám, hlbokej diery v oblasti známej ako Mare Tranquilitatis.

Na základe meraní a počítačových simulácii zistili, že v trvalo zatienenej oblasti sa teplota v priebehu dlhého lunárneho dňa mení len veľmi mierne, pričom kolíše okolo príjemnej takmer „trenírkovej“ hodnoty 17 °C.

Lávové tunely sa nachádzajú aj na Zemi a pravdepodobne aj na Marse. Vznikajú, keď roztavená láva tečie popod pole ochladenej lávy, alebo sa vytvára pevná kôra nad riekou lávy, ktorá po sebe zanecháva dlhý tunel. Ak sa strop takéhoto tunela zrúti, otvorí sa jama, ktorá môže viesť do zvyšku jaskynnej trubice.

Zdroj | NASA/GSFC/Arizona State University

Takéto jamy, ktoré nepochádzajú z dopadu meteoritov, boli prvýkrát objavené na Mesiaci v roku 2009 a odvtedy vedci uvažovali, či nevedú k jaskyniam, ktoré by sa dali preskúmať, alebo použiť ako úkryty.

Podľa Tylera Horvatha, doktoranda planetárnych vied na Kalifornskej univerzite v Los Angeles (UCLA), ktorý viedol nový výskum, nedávno publikovaný v časopise Geophysical Research Letters, asi 16 z viac ako 200 doteraz identifikovaných priepastí pravdepodobne predstavuje zrútené lávové tunely.

„Ľudia sa vyvinuli v jaskyniach a do jaskýň sa môžeme vrátiť, keď budeme žiť na Mesiaci,“ povedal David Paige, spoluautor článku, ktorý vedie Diviner Lunar Radiometer Experiment na LRO.

Pozrite si

NASA vyberá lokality pre Artemis Base Camp. Kde vznikne lunárna základňa?

Vedci sa aktuálne prikláňajú k názoru, že prvú lunárnu základňu by bolo vhodné umiestniť v niektorom kráteri v oblasti mesačného pólu, kvôli prítomnosti vodného ľadu. V budúcnosti by ale jaskyne na Mesiaci mohli poskytnúť bezpečné útočisko najmä pre dlhodobý pobyt na našom vesmírnom susedovi.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.