Prvý štart najvýkonnejšej rakety SpaceX (čo zároveň momentálne platí aj pre celú Zem) sa mal uskutočniť ešte do konca minulého roka. Rôzne komplikácie spôsobili oddialenie tejto premiéry, ale deň D sa blíži. Štart by sa mohol uskutočniť už v polovici januára, pokiaľ všetko pôjde, ako treba.
Podľa SpaceX by sa štartové okno z Kennedyho vesmírneho strediska na myse Canaveral na Floride malo otvoriť 15. januára a bude trvať niekoľko dní. Vypustenie je ale podmienené úspešným statickým testom všetkých 27 motorov Merlin 1D na štartovej rampe.
Raketový Herkules
Najsilnejšia nosná raketa súčasnosti by mala vynášať na nízku obežnú dráhu náklady o hmotnosti až 63,8 ton. To je dvaapolnásobok toho, čo dokázali vyniesť americké raketoplány a o 40 ton viac, ako zvládne ťažká ruská raketa Proton M.
Ťah 24 681kN (vo vákuu) sa vyrovná súhrnnému ťahu motorov 18-tich lietadiel Boeing 747 s plným výkonom.
Na prechodovú dráhu ku geostacionárnej dráhe GTO (Geostationary Transfer Orbit) vynesie Falcon Heavy 26,7 ton a k Marsu dokáže dopraviť stále slušných 16,8 ton nákladu.
Na dopravu marsovských kolonizátorov to síce stačiť nebude (tam pripravuje SpaceX iného rekordmana – BFR), ale na sondy a zásobovacie misie áno. Aj prvý testovací let Falconu Heavy by mal podľa aktuálnych informácií smerovať na zatiaľ nešpecifikovanú orbitu Marsu.
https://www.youtube.com/watch?v=vSGFgKIOVaw
Okrem toho by mal Falcon Heavy zabezpečovať aj štarty pilotovaných kozmických lodí Dragon na obežnú dráhu Zeme, aj na Mesiac. Statický test morov je plánovaný na 6. januára, ale ide o pomerne šibeničný termín.
Statická skúška by mohla byť ohrozená prípadným odkladom štartu rakety Falcon 9 so špionážnou družicou Zuma. Ten je po niekoľkých odkladoch naplánovaný na štartové okno 6. januára v čase 00:55 – 03:37 UT.
Zábava aj nostalgia
Aj samotný testovací štart je spojený s nemalým rizikom. Elon Musk povedal, že existuje nemalá pravdepodobnosť, že raketa vybuchne na štarte, alebo skôr než dosiahne obežnú dráhu.
Šéf SpaceX je však zároveň optimista a nezaprie zmysel pre originalitu. Ako testovací náklad ponesie Falcon Heavy pod aerodynamickým krytom červený elektrický športiak Tesla Roadster – ten z prvej generácie.
„Testovacie lety nových rakiet zvyčajne obsahujú simulovaný náklad vo forme betónových alebo oceľových blokov, čo sa nám zdalo byť extrémne nudné,“ napísal Elon Musk minulý mesiac. Aby rozptýlil nudu, vymyslel Musk skutočne netradičnú testovaciu záťaž.
Čerešňovo červený Tesla Roadster bude podľa Muska krúžiť miliardy rokov po nešpecifikovanej eliptickej orbite okolo Marsu. Ide o prvý úspešný model elektromobilu od Tesly, ktorý pre Muska symbolizuje úspech, invenciu a zároveň nostalgiu.
Skôr než však Roadster zakotví na obežnej dráhe Marsu, musí Falcon Heavy úspešne absolvovať statický test a zapálenie všetkých 27 motorov Merlin 1D. Štart sa uskutoční len vtedy, ak všetko pôjde dokonale, čo určite nie zaručené.
Dokonca aj keď sa štart nakoniec podarí, stále existuje dosť vysoká pravdepodobnosť, povedal Musk, že Falcon Heavy spolu s Roadsterom vybuchnú skôr, ako uniknú zemskej gravitácii.
Pokiaľ sa ale všetko podarí, všetky tri boostery prvého stupňa (z toho dva už boli raz letené) motoricky pristanú – dva na súši v priestoroch kozmodrómu a jeden na plávajúcej plošine. Už tento mesiac môže mať SpaceX na konte ďalšie svetové prvenstvo.