Kozmická loď Dragon je prvou loďou súkromnej spoločnosti, ktorá sa úspešne pripojila k Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS (pri testovacom lete so štartom 31. mája 2012). Následne SpaceX uskutočnila s touto nákladnou loďou 20 zásobovacích misií k ISS (označených CRS-1 až CRS-20), z ktorých zlyhala jediná (CRS-7, 28. jún 2015) pri explózii nosnej rakety.
Misia CRS-20 štartovala 7.3.2020 a od misie CRS-21 začala tieto lety zabezpečovať modernejšia nákladná verzia Cargo Dragon, označovaná aj Dragon 2. Najbližšie má táto loď letieť k ISS v máji 2022 (misia CRS-25).
Z nákladnej lode Dragon 2 bola odvodená aj jej pilotovaná modifikácia Crew Dragon. Tá má kapacitu 7 astronautov, ale zatiaľ (okrem testovacieho letu s dvojčlennou posádkou) lieta so štvoricou cestujúcich. Testovací let Demo-2 (30.5. – 2.8.2020) dopravil na ISS dvojicu Douglas Hurley a Robert Behnken a nasledovali komerčné lety pre NASA Crew-1 až Crew-3 (aktuálne parkuje na ISS), ako aj turistická misia na orbitu Inspiration4 s čisto amatérskou posádkou.
Už v apríli majú nasledovať ďalšie dva lety Crew Dragon k ISS. Prvým bude misia Axiom-1, plánovaná na 3. apríla, ktorá privezie na ISS štyroch vesmírnych turistov a 19. apríla má štartovať Crew-4 s troma astronautmi NASA (Kjell Lindgren, Bob Hines a Jessica Watkins) a Samanthou Cristoforetti z ESA.
Plánované sú aj ďalšie misie s Crew Dragon. Napriek tomu SpaceX už nebude vyrábať nové kozmické lode tohto typu, ktoré prepravujú astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu a späť. Podľa agentúry Reuters sa namiesto toho zameria na opätovné použitie flotily štyroch už existujúcich lodí.
SpaceX však bude pokračovať vo výrobe komponentov Crew Dragon na renováciu a v prípade potreby bude schopná vyrobiť aj ďalšie Crew Dragony pre astronautov, uviedla prezidentka SpaceX Gwynne Shotwell.
Znovupoužiteľnosť kozmických dopravných prostriedkov je jednou z ideí SpaceX a darí sa jej úspešne. Viaceré prvé stupne rakety Falcon 9 majú za sebou už desiatku štartov a opakovane lietajú aj kozmické lode Dragon.
Zatiaľ čo spoločnosť utlmí výrobu lodí Crew Dragon, naďalej tvrdo pracuje na vývoji super-ťažkého štartovacieho systému novej generácie Starship / Super Heavy. Elon Musk na Twitteri uviedol, že SpaceX sa sústreďuje na májový termín prvého orbitálneho letového testu novej vesmírnej lode, ale stále čaká na schválenie od regulátora, Federálneho úradu pre letectvo (FAA), aby sa mohol uskutočniť.
Kozmické lode Dragon však znamenajú pre SpaceX (a nielen pre ňu) úspešný príbeh. Firma uzavrela s NASA v roku 2014 zmluvu na šesť pilotovaných misií a agentúra vo februári objednala tri ďalšie misie Crew Dragon. Celkovo tak SpaceX za deväť misií zarobí okolo 3,5 miliardy dolárov.
Okrem toho NASA 25. marca oznámila, že kúpila ďalších 12 misií v rámci svojho programu Commercial Resupply Services-2 (CRS-2) na dopravu nákladov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Z toho bude šesť letov SpaceX Cargo Dragon a šesť misií kozmickej lode Cygnus od Northrop Grumman. Zásobovanie ISS tak bude pokryté do roku 2026.
Celkovo je v rámci zmlúv CRS-2 od roku 2020 kontrahovaných 32 zásobovacích misií – 15 misií pre Crew Dragon, 14 misií pre lode Cygnus a 3 misie pre spoločnosť Sierra Nevada Corporation. Na ISS okrem toho lietajú aj ruské nákladné lode Progress a japonské HTV, nazývané aj Kounotori (biely bocian). Cargo Dragon je však jedinou loďou, ktorá je schopná dopravovať aj náklady z ISS na Zem, lebo je vybavená tepelným štítom a padákovým pristávacím systémom.