Štarty nosičov SpaceX majú tradične vysokú sledovanosť na kozmodrómoch, aj v on-line priestore. Podporuje to samotná vesmírna spoločnosť, ktorá si tak zaisťuje výbornú reklamu.
Keďže však SpaceX využíva opakovane použiteľné prvé stupne, poskytuje svojim fanúšikom technologické divadlo 2 v 1. V krátkom časovom intervale môžu sledovať štart rakety, aj mäkké pristátie prvého stupňa.
Pri vlaňajšej premiére ťažkej rakety Falcon Heavy sme tak mohli prvýkrát sledovať „vesmírny balet“ pri synchronizovanom pristátí dvoch prvých stupňov súčasne. Zhruba po štrnástich mesiacoch od testovacieho štartu má SpaceX za sebou aj prvý komerčný let rakety Falcon Heavy.
Štartuje nová etapa kozmických letov
Zo štartového komplexu LC-39A na Cape Canaveral odštartovala 11. apríla o 22:35 UT (18:35 hod. miestneho času) nosná raketa Falcon Heavy firmy SpaceX. Na prechodovú dráhu ku geostacionárnej dráhe vyniesla komunikačnú družicu Arabsat 6A.
Stalo sa tak po jednodňovom odklade kvôli silnému výškovému vetru. Falcon Heavy používa tri prvé stupne (boostery), ktoré majú po štarte motoricky pristáť – dva bočné na pevnine a centrálny na morskej plávajúcej plošine “Of Course I Still Love You” v Atlantiku.
Dôvodom je, že centrálny stupeň sa oddeľuje o pár desiatok sekúnd neskôr ako bočné stupne. Raketa pri vysokej rýchlosti zatiaľ preletí stovky kilometrov, takže návrat na pevninu by stál množstvo paliva navyše..
Vzlet a navedenie na základnú obežnú dráhu prebiehali normálne. Dvojica bočných stupňov sa vrátila na Cape Canaveral a osem minút po štarte motoricky pristála na plochách LZ1 a LZ2, južne od štartového komplexu LC-39A. Asi o dve minúty neskôr pristál na spomínanej plávajúcej plošine aj centrálny stupeň, čo je svetový unikát.
Zachránili aj aerodynamický kryt
Zatiaľ na plošine úspešne pristávali prvé stupne len z nosičov SpaceX Falcon 9 a rovnaký pokus sa pri vlaňajšom testovacom štarte Falconu Heavy skončil neúspešne. Centrálny stupeň nemal dostatok paliva na mäkké pristátie a skončil vo vlnách vedľa plošiny. Video z letu Falcon Heavy z 11.4.2019 je fascinujúcou reality show (štart začína od 19´ 47´´).
Aktuálna misia SpaceX je pekný darček k dnešnému Dňu kozmonautiky (12. apríl). Družica Arabsat 6A sa od horného stupňa nosnej rakety oddelila na plánovanej prechodovej dráhe asi 34 minút po štarte.
Okrem úspešného pristátia centrálneho stupňa má SpaceX na konte aj ďalší míľnik. Pri tomto lete sa podľa oznámenia Elona Muska na Twitteri prvýkrát podarilo zachytiť do siete na špeciálnom plavidle aj obidva diely aerodynamického krytu 2. stupňa.
Mäkké pristátia prvých stupňov a zachytávanie dielcov aerodynamického krytu (čo sa až doteraz nedarilo) sú súčasťou filozofie SpaceX na maximálnu recykláciu a opakovanú využiteľnosť dielov rakiet.
Vďaka tomu sa znižujú náklady na vesmírne lety a zároveň sa skracujú intervaly medzi štartmi. Pri prvých stupňoch rakiet Falcon 9 a Falcon Heavy SpaceX počíta až s desaťnásobným využitím. Budúca generácia ťažkej rakety BFR by údajne mohla štartovať až 100x.
Výkonný telekomunikačný satelit
Užitočným nákladom najnovšieho letu bol saudskoarabský komunikačný satelit Arabsat-6A z dielne spoločnosti Lockhead Martin.
Tento vysokokapacitný telekomunikačný satelit prevádzkovaný spoločnosťou Arabsat bude dodávať televíziu, rádio, internet a mobilnú komunikáciu zákazníkom na Blízkom východe, v Afrike a v Európe. Arabsat-6A pracuje na vylepšenej platforme LM 2100 od Lockheed Martin a je vybavený viacerými inovačnými technológiami.
Vďaka nim bude poskytovať pokročilé telekomunikačné služby v oblasti bodových lúčov (spot beam) v pásme Ka a pokrytie pásiem Ku a Ka a ďalších frekvenčných pásiem. Bude sa nachádzať na jednej z orbitálnych pozícií spoločnosti Arabsat a prispeje k jej konkurencieschopnost ako prvého prevádzkovateľa v oblasti satelitných kapacít a služieb v regióne.
Najbližší štart rakety Fakcon Heavy by sa mal uskutočniť tento rok v júni (štartové okno ešte nebolo upresnené) a na obežnú dráhu Zeme má dopraviť technologickú družicu DSX a 30 mikrosatelitov.