Spoločnosť SpaceX síce na základni Starbase v texaskom Boca Chica intenzívne pripravuje kozmickú loď Starship S20 a nosič (booster) Super Heavy B4 na prvý orbitálny let, ale zároveň pokračuje aj v rozširovaní osvedčeného programu nákladných, aj pilotovaných kozmických lodí Dragon.
Riaditeľka misií Dragon spoločnosti SpaceX Sarah Walker v rámci briefingu odhalila, že najbližšia pilotovaná misia NASA Crew-3, ktorú zabezpečí SpaceX (štart je plánovaný na 30. októbra), poletí s novou kozmickou loďou Crew Dragon (pravdepodobne Dragon 2 Capsule #10 (C210)). Do vesmíru ju dopraví nosná raketa Falcon 9 s druhýkrát leteným (alebo ako hovoria v SpaceX „s letovo prevereným“) prvým stupňom B1067.
Booster B1067 štartoval prvýkrát 3. júna 2021 s nákladnou loďou Cargo Dragon na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) a následne pristál na plávajúcej plošine SpaceX „Of Course I Still Love You“ (OCISLY). NASA spočiatku požadovala pre pilotované lety nový nosič Falcon 9, ale to už neplatí. Misia Crew-3 bude už druhou výpravou štartujúcou s „vyskúšaným“ prvým stupňom.
SpaceX dopravila astronautov NASA s použitým boosterom Falcon 9 číslo B1062 prvýkrát v apríli 2021 počas druhej pilotovanej misie k ISS Crew-2. (Prvý testovací let Crew Dragonu nerátame.) Ak uvážime, že SpaceX uskutočnila svoj prvý štart kozmickej lode s astronautmi na palube pred menej ako rokom a pol, jej pilotované lety na obežnú dráhu nabrali slušnú kadenciu.
Pritom netreba zabúdať na septembrovú prvú plne súkromnú vesmírnu misiu so štvoricou amatérskych astronautov – kozmických turistov – Inspiration4. Aj v tomto prípade bol použitý vyskúšaný booster Falcon 9 číslo B1062.3, ktorý už predtým letel 2x.
Crew-3 teda bude pokračovať v trende vypúšťania profesionálnych astronautov NASA a zahraničných kozmických agentúr prostredníctvom opakovane použitých rakiet SpaceX.
SpaceX však pracuje aj na budovaní flotily opakovane použiteľných orbitálnych vesmírnych lodí. Loď Dragon 2 Capsule #10 (C210), s ktorou pravdepodobne poletí posádka Crew-3, bude treťou pilotovanou kozmickou loďou vo flotile SpaceX. Rozšíri tak park zahŕňajúci kozmické lode Dragon C206 (Endeavour) a C207 (Resilience).
Sarah Walker potvrdila, že misia Crew-4 by mala v apríli 2022 k ISS letieť v novej lodi Crew Dragon, ktorá rozšíri flotilu pilotovaných lodí SpaceX na štyri vesmírne plavidlá.
Keďže každý Crew Dragon je certifikovaný na najmenej päť misií NASA, tieto štyri vesmírne lode by mali pokryť dopyt po letoch s posádkou na orbitu na niekoľko najbližších rokov.
Všetko záleží aj od počtu komerčných turistických letov SpaceX (najbližšie majú letieť turisti na lodi Crew Dragon pod záštitou spoločnosti Space Adventures v nespresnenom termíne v decembri 2021, alebo v prvých mesiacoch 2022) a od toho, kedy sa do hry pridá kozmická loď Starliner od Boeingu. Po technických problémoch, ktoré zmarili testovací nepilotovaný let k ISS na konci augusta, sa zaradenie lode Starliner na pilotované lety odhaduje na rok 2023.
SpaceX však pravidelne lieta na ISS aj s nákladnými loďami Cargo Dragon. Tie sú pritom jediné schopné dopravovať náklad aj z ISS na Zem. V decembri 2021 a v máji 2022 poletia k ISS ďalšie dve nové kozmické lode Cargo Dragon 2 na misiách CRS-24 a CRS-25.
Tým sa aj flotila nákladných Dragonov rozšíri na štyri lode. SpaceX tak môže pri doterajšej frekvencii dvoch letov ročne pokračovať v zásobovaní ISS až do jej odhadovaného konca životnosti v roku 2030. Je však pravdepodobné, že čoskoro sa park kozmických lodí SpaceX rozšíri aj o Starship, ktorá bude môcť lietať nielen k ISS, ale aj na Mesiac.
Elon Musk to v kozmických aktivitách rozohráva vo veľkom štýle a na niekoľkých šachovniciach súčasne – od vesmírneho internetu Starlink, po lunárny program Artemis – a úspechy tejto simultánky prinášajú ovocie.
SpaceX najnovšie získala zákazku na vynesenie talianskej družice COSMO-SkyMed 2nd Gen. (CSG-2), ktorá mala pôvodne štartovať v druhej polovici roka 2020 na rakete Vega-C spoločnosti Arianespace. Kvôli problémom vo vývoji rakety Vega-C a nehody rakety Vega štart najprv presunuli na rok 2021 a nakoniec začiatkom septembra talianska agentúra ASI uzavrela kontrakt na vynesenie nákladu prostredníctvom SpaceX.
Úspechy sa podpísali aj pod rast tržnej hodnoty firmy, ktorá aktuálne prekonala podľa CNBC hodnotu 100 miliárd dolárov. Za posledné dva roky sa hodnotySpaceX strojnásobila a od februára 2021 stúpla o 33% na súčasných 100,3 miliárd USD. SpaceX sa tak stala druhou najhodnotnejšou súkromnou firmou na svete (jej akcie nie sú verejne obchodovateľné na burze) za čínskou spoločnosťou Bytedance, ktorá stojí za aplikáciou TikTok a v júni dosiahla hodnotu 425 miliárd USD.