NASA sa pripravuje na vyslanie astronautov na Mesiac a bude to modifikovaná loď Starship, ktorá jej pri tom pomôže. V rámci programu Artemis by sa tam mali vrátiť už o tri roky a prvá z nového tímu astronautov vkročí na jeho povrch žena. Pristátie by sa malo uskutočniť v oblasti južného pólu Mesiaca, kam astronauti projektu Apollo nelietali a NASA tam pripravuje rozbehnutie dlhodobého výskumu, aj vybudovanie vedeckej základne.
Aby sa projekt Artemis mohol uskutočniť, je potrebné zvládnuť vývoj a dokončenie minimálne troch vecí – nosnej rakety Space Launch System (SLS), novej kozmickej lode Orion a pristávacieho lunárneho modulu. Výborným, ale nie nevyhnutným bonusom by bola aj fugujúca lunárna orbitálna stanica Gateway, ktorá má slúžiť ako parkovacie zázemie pre Orion, aj pre lunárny modul, ale výsadok sa dá uskutočniť aj bez Gateway, tak, ako tomu bolo v misiách Apollo.
Kým raketa SLS aj loď Orion sú už prakticky dokončené a prebiehajú testy, s lunárnym modulom je to inak.
Vlani 30. apríla NASA vybrala spoločnosti Blue Origin (neskôr súčasťou konzorcia NATIONAL TEAM), SpaceX a Dynetics do súťaže na vývoj pristávacieho mesačného modulu pre program Artemis. Blue Origin získala najvyššiu dotáciu 579 miliónov USD, Dynetics spolupracujúca so Sierrou Nevada dostala 253 miliónov USD a SpaceX získala 135 miliónov dolárov na pomoc s projektom založeným na jej kozmickej lodi Starship.
Rozdelenie peňazí pre súťažiacich podľa NASA neodzrkadľovalo mieru dôvery jednotlivým projektom, skôr požiadavky samotných firiem. Najmenšia suma pre SpaceX môže naopak hovoriť o efektivite tejto vesmírnej spoločnosti. Zdá sa, že sa to potvrdilo. NASA 16. apríla vybrala SpaceX ako víťaza výberového konania, pričom dôvodov je viacero.
Pilotovaný pristávací modul (Human Landing System, HLS) na báze modifikovanej kozmickej lode Starship je nielen neporovnateľne väčší a výkonnejší ako projekty konkurencie, ale zároveň aj najlacnejší. Po ukončení Trumpovej vlády čelí NASA rozpočtovým škrtom, preto má práve cenové kritérium veľkú váhu.
Najnižšia ponuka SpaceX sa podľa neoficiálnych informácií pohybovala na úrovni 3 miliárd dolárov, ale aj to bolo nad rámec súčasných možností NASA. SpaceX preto údajne ponúkla zľavu.
NASA vo videu z tlačovej konferencie ocenila možnosti Starship. Ponúkne dve prechodové komory pre výstup astronautov mimo modul, na palube ktorého má byť dvojčlenná posádka. Ďalšou výhodou je veľká kapacita dopravovaného nákladu. Návrh SpaceX zahŕňal aj doplňovanie pohonných látok na obežnej dráhe a nepilotované testovacie pristátie. NASA teda vybrala SpaceX za partnera pre návrat na Mesiac v ďalšom z čiastkových projektov. SpaceX sa bude totiž podieľať aj na budovaní stanice Gateway.
Celková hodnota zákazky na vývoj a dodávku lunárneho modulu Starship je 2,89 miliardy dolárov. Táto suma bude pre spoločnosť Elona Muska určite významným stimulom pri vývoji a testovaní kozmickej lode Starship, ktorú intenzívne testuje na texaskej základni Boca Chica už teraz.
Testy budú kľúčové – NASA deklarovala, že ľudia do tohto stroja nevstúpia, kým nebudú testy úspešne dokončené. Pravdepodobne to znamená aj nepilotované pristátie na Mesiaci. Architektúra Starship sa má vyvinúť na opakovane použiteľný systém štartu a pristátia určený na cesty nielen na Mesiac, ale aj na Mars a prípadné ďalšie destinácie.
A ako bude návrat na Mesiac po päťdesiatich rokoch prebiehať? Výkonná raketa Space Launch System vynesie kozmickú loď Orion so štvoricou astronautov na niekoľkodennú cestu na obežnú dráhu Mesiaca. Tam sa dvaja členovia posádky presunú do pristávacieho systému HLS Starship a absolvujú posledný úsek svojej cesty na povrch Mesiaca. Približne po týždni skúmania mesačného povrchu sa na palube landeru vrátia späť na obežnú dráhu, kde sa pripoja k Orionu a spolu s kolegami sa vrátia na Zem.
V zložitejšom scenári vstúpi do hry ako medzičlánok ešte orbitálna stanica Gateway, ale tá pri prvom návrate na Mesiac možno ešte nebude pripravená. Diskutabilný je aj termín v roku 2024, hoci NASA stále tvrdí, že ho dodrží. Či sa to podarí, uvidíme o niekoľko rokov, ale isté je, že projekt Artemis speje do finále a aj generácia, ktorá nezažila éru Apollo na prelome 60-tych a 70-tych rokov, zažije vzrušujúce chvíle pri objavovaní nových svetov.