V sobotu 2. marca 2019 o 08:49 SEČ odštartovala z rampy 39A kozmodrómu na floridskom Miss Caneveral nosná raketa Falcon 9 s kozmickou loďou Crew Dragon. Išlo o prvý testovací let, pri ktorom sa loď určená pre sedemčlennú posádku dostala na obežnú dráhu.
Pri tejto misii DM-1 však niesla na palube len jedného pasažiera, figurínu oblečenú v skafandri, ktorú SpaceX pomenovala Ripley(ová) podľa hrdinky známeho sci-fi filmu Votrelec.
Šéf spoločnosti SpaceX a Tesla Elon Musk na Twitteri uviedol, že Ripley je vybavená senzormi v oblasti hlavy, krku a chrbtice, ktoré snímali, ako by let cítil človek.
Kozmická loď sa oddelila 11 minút po štarte od nosnej rakety a v nedeľu sa úspešne spojila s Medzinárodnou vesmírnou stanicou ISS. Treba spomenúť, že na rozdiel od nákladných lodí Dragon sa k stykovaciemu uzlu stanice pripojila priamo, bez asistencie robotického ramena.
Na to, že išlo o let v automatickom režime, to bol rozhodujúci úspech.
Pilotované lety z Ameriky zrejme už tento rok
Skutočnosť, že dokovacia procedúra prebehla bez chyby, je úľavou nielen pre komerčný program pilotovaných letov NASA, ale je dobrou správou aj pre trojicu astronautov, tvoriacich súčasnú posádku ISS. Ruskí operátori varovali pred rizikom, ktoré hrozilo pri pokuse o pripojenie lode Crew Dragon k stanici.
Projekt, ktorý nahradí pilotované lety raketoplánov NASA ukončené v roku 2011, má meškanie. Hladký priebeh testovacieho letu je preto dobrou správou. Kozmická loď priviezla na palube aj 181 kg zásob a vybavenia pre ISS. Ak dobre dopadne aj návrat lode na Zem, začiatkom leta je naplánovaný už pilotovaný let.
Kozmická loď Crew Dragon od SpaceX, rovnako ako Starliner od Boeingu, ktorého testovací let sa takisto chystá v krátkej dobe, umožní návrat k pilotovaným letom amerických (aj cudzích) astronautov z územia USA.
V súčasnosti je NASA, tak ako ostatné kozmické agentúry, odkázaná na lety k ISS ruskými loďami Sojuz, kde „letenka“ stojí zhruba 80 miliónov USD.
Nič proti kozmickým lodiam Sojuz, ktoré sú určené pre trojčlennú posádku. Ide o osvedčené dopravné prostriedky, ale nástupom amerických lodí Crew Dragon, Starliner a čoskoro aj Orion (NASA), dlhoročný monopol Roskosmosu pri letoch na ISS skončí. Toto prechodové obdobie však nesie prvky neistoty, preto si NASA predbežne zarezervovala u ruských partnerov miesto v niekoľkých ďalších letoch Sojuzov.
Súkromníci mieria do vesmíru
Po pripojení lode k stykovaciemu uzlu posádka najskôr otestovala hermetičnosť kabíny a kvalitu ovzdušia. Následne sa do priestorov lode astronauti vrátili už bez kyslíkových prístrojov.
Ruská vesmírna agentúra Roskosmos schválila plány NASA a SpaceX len dva dni pred štartom Crew Dragon. Obavy existovali aj na americkej strane, preto boli vykonané kroky, ktoré mali chrániť kozmickú stanicu a posádku v prípade havarijnej situácie. Preventívne boli uzavreté prechodové poklopy a posádka bola pripravená evakuovať sa do Sojuzu, uviedol manažér ISS Joel Montalbano z NASA.
Po piatich dňoch na ISS sa loď Crew Dragon 8. marca vráti na Zem, kde má pristáť na hladine Atlantiku. Ak všetko dobre dopadne, loď s posádkou by mala letieť ešte toto leto, potvrdil Elon Musk.
Boeing, ktorý pracuje na vlastnej pilotovanej lodi CST-100 Starliner pre komerčné lety, bezpilotný let svojej lode ešte neabsolvoval. Mohlo by sa tak stať v apríli.
V každom prípade tu zažívame inú úroveň kozmických letov, než akými sa chvália (v štádiu testov) súkromné spoločnosti Virgin Galactic miliardára Richarda Bransona a Blue Origin Jeffa Bezosa, ktorý bol aktuálne opäť vyhlásený za najbohatšieho človeka na svete.
Letieť na obežnú dráhu, pripojiť sa tam k vesmírnej stanici a po niekoľkých dňoch letieť späť, je „trochu“ náročnejšie, ako absolvovať suborbitálne hyperbolické lety do výšky 80-110 km a po pár minútach padať na Zem.