Reklama

SpaceX chce námorné kozmodrómy pre lety k Marsu, na Mesiac, aj na Zem

Zdroj | SpaceX
Juraj Procházka
Zdroj | SpaceX
Zdroj | SpaceX

Súkromná vesmírna spoločnosť SpaceX dnes ako jediná disponuje viacnásobne použiteľnými raketami orbitálnej úrovne (Falcon 9 a Falcon Heavy), ktorých prvé stupne dokážu vertikálne motoricky pristávať. Viacero z nich už letelo do vesmíru niekoľkokrát, čo značne prispieva k znižovaniu nákladov na vesmírne lety.

Okrem pristávaní v mieste štartu SpaceX často využíva na návrat týchto prvých stupňov (boosterov, čiže posilňovačov) autonómne plávajúce pristávacie plošiny (autonomous spaceport drone ship, ASDS) vzdialené niekoľko sto kilometrov od pobrežia. Je to výhodnejšie z hľadiska šetrenia paliva. Po počiatočných neúspechoch je pristátie na týchto plošinách väčšinou rutinnou záležitosťou.

Pozrite si

Úspešná misia SpaceX vyniesla do kozmu telekomunikačného obra

SpaceX ich má momentálne dve a obidve nesú exotické názvy: „Just Read the Instructions“, pôvodne určená na pristávanie v Tichom oceáne pri štartoch z leteckej základne Vandenberg, a  „Of Course I Still Love You“ (OCISLY) v Atlantiku, pre štarty z floridského pobrežia z kozmodrómu na Myse Canaveral.

Zdroj | SpaceX

Elon Musk však potvrdil, že s námornými platformami má pri kozmických letoch ďaleko rozsiahlejšie plány. V blízkej budúcnosti by mali rakety SpaceX na mori nielen pristávať, ale aj štartovať. Firma už údajne najíma inžinierov a projektantov, aby pomohli vybudovať „plávajúce vesmírne prístavy super triedy“ pre misie na Mars a na Mesiac, ale aj pre hypersonické lety Zem-Zem.

Zdroj | SpaceX

Podľa naznačených destinácií je zrejmé, že takéto námorné kozmodrómy by slúžili pre štarty a pristávanie ťažkých kozmických lodí Starship v kombinácii s raketou Super Heavy pri letoch do vesmíru, aj pri letoch Zem-Zem.

Musk pripustil, že zámer „do značnej miery“ korešponduje so špekuláciami jeho sledovateľov na Twitteri, že tieto štartovacie a pristávacie platformy budú vytvorené na zrekonštruovaných ropných plošinách. Pasažierov a posádku by na ne z pevniny mohol dopravovať vysokorýchlostný Hyperloop.

Možno však pôjde, aspoň v niektorých prípadoch, o plávajúce plošiny, väčšie verzie tých, aké SpaceX používa pri štartoch rakiet Falcon 9. V oboch prípadoch by pomohli vesmírnemu dopravcovi riešiť problémy s bezpečnosťou a hlukom, pre ktoré je budovanie pevninských kozmodrómov problematické. Pri ťažkých lodiach Starship bude hlučnosť navyše vyššia, než je tomu dnes.

Pozrite si

Starship a Super Heavy: cez prekážky ku hviezdam

Zakladateľ a generálny riaditeľ SpaceX Elon Musk prvýkrát odhalil plány hypersonického cestovania na Zemi „skratkou cez vesmír“ v roku 2017 pri prezentácii opisujúcej stratégiu kolonizácie Marsu. Starship s boosterom by vertikálne odštartovala so stovkou cestujúcich povedzme z New Yorku a o nejakých 30 minút neskôr by pristála na plávajúcej plošine napríklad pri pobreží Šanghaja.

Takéto suborbitálne skoky z kontinentu na kontinent sa možno naozaj stanú skutočnosťou. Musk, známy svojím optimizmom, uviedol, že sa ich dočkáme „čoskoro“. Očakáva, že testovacie lety by sa mohli uskutočniť do dvoch, až troch rokov.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.