Reklama

SpaceX bude prvou komerčnou spoločnosťou letiacou do vesmíru

Zdroj | SpaceX
Juraj Recký
Zdroj | SpaceX
Zdroj | SpaceX

NASA nešťastne oznámila, že závod o prvý let do vesmíru komerčnej spoločnosti vyhralo SpaceX. Úrad však pri tejto komunikácií pochybil, bola priveľmi kritická a nekonzervatívna. Vyhlásenie zmenili, to však na situácii nič nemení.

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír, NASA, vyhlásil, že historicky prvou súkromnou spoločnosťou, ktorá dopraví astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS bude SpaceX. Toto vyhlásenie od NASA mierne šokovalo. Súboj komerčných spoločností o vesmír totiž prebiehal medzi SpaceX a Boeign, ktorý s NASA dlhodobo spolupracuje.

Zdroj | Engadget

Vyhlásenie prišlo po tom, čo SpaceX doručili ich kompletnú raketu Falcon 9 na Mys Canaveral, kde je vesmírna raketová základňa a z kade má Falcon 9 štartovať. Transport zároveň potvrdil, že všetky potrebné časti Falcon 9, teda Falcon 9 booster, Falcon 9 upper stage, Crew Dragon capsule a Crew Dragon trunk, úspešne prešli potrebnými testami a sú pripravené na let do vesmíru s posádkou Dragon Demo 2. Ten by sa nemal uskutočniť skôr ako o 3 mesiace.

Pozrite si

Boeing chce ľudí na Marse skôr ako SpaceX

Práve oficiálne vyhlásenie NASA, že SpaceX bude prvou súkromnou spoločnosťou letiacou do vesmíru, vnáša do celej situácie značnú dávku kontroverzie. V roku 2014 NASA v rámci programu Commercial Program zadotovala spoločnosť SpaceX sumou 3,1 miliardy dolárov. Väčšiu dôveru však vkladala do dlhoročného spolupracovníka Boeing, ktorá v tom istom roku dostala o 2 miliardy viac, teda sumu 5,1 miliardy amerických dolárov. Starliner spoločnosti Boeing počas oficiálneho predstavenia v decembri 2019 softvérovo zlyhal vo viacerých smeroch.

Zdroj | Boeing

Na prvý pohľad sa vyhlásenie NASA nemusí zdať ničím výnimočné, no vzhľadom na veľmi konzervatívny imidž úradu, politický dosah, množstvo financií a skutočne dlhú spoluprácu s Boeingom, takáto nepriama kritika nie je na mieste. Uznala to aj samotná NASA, ktorá pôvodné vyhlásenie pozmenila len na informáciu, že kompletný Falcon 9 je úspešne v areáli raketovej základne na Mys Canaveral.

Boeing Starliner počas testovaní v decembri 2019 závažne softvérovo zlyhal vo viacerých smeroch. Chyby boli ták závažné, že reálne mohli viesť ku katastrofickému scenáru. Po týchto odhaleniach spoločnosť pristúpila k zásadnému prepracovaniu zdrojového kódu. Nedostatky sú prekvapivé o to viac, že NASA počas minulého roku v oboch spoločnostiach vykonala rozsiahlu kontrolu, po tom čo Elon Musk v jednom z podcastov fajčil marihuanu. Audit vzišiel z podmienok programu Commercial Program. NASA minula na kontrolu SpaceX 5 miliónov dolárov, zatiaľ čo kontrola spoločnosti Boeing ju stála 25 miliónov amerických dolárov. Vysvetlenie k rozdielu ceny úrad nedodal. Kontrola v Boeingu v minulosti nikdy neprebehla.

Po zlyhaní Boeingu sa bude opakovať ako kontrola, tak testy, počas ktorých sa má určiť či je softvér naozaj tak zlý a bude ho potrebné od základu prepísať, alebo išlo len o jednorazové zlyhanie. V každom prípade to znamená posunutie štartu raketoplánu. V prípade potreby prepísať kód štart môže byť posunutý až o 12 mesiacov. SpaceX posunuli štart o 9 mesiacov po tom, čo pri testoch explodovala Crew Dragon capsule.

Aj napriek pozmeneniu vyhlásenia NASA je teraz viac menej isté, že to bude spoločnosť Elona Muska, ktorá si pripíše historické prvenstvo. Ak všetko pôjde ako má, štart by bol možný už počas mája 2020.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.