- #Operátori
- 3 min.
- 26.11.2019
SpaceX bude mať po najbližšej misii Starlink najväčšiu satelitnú konšteláciu
Globálnu sieť satelitného internetu prostredníctvom satelitov na nízkej obežnej dráhe (LEO) pripravujú okrem SpaceX aj ďalšie spoločnosti. Prvé družice svojej konštelácie už vypustila OneWeb, sieť chystá aj Amazon a uvažujú o nej aj ďalší.
SpaceX však ako jediná disponuje vlastnými raketovými nosičmi a patrične to aj využíva. Pri prvom štarte Falconu 9 s nákladom družíc Starlink vypustila 24. mája prvých 60 prototypov Starlink „v0.9“. Tieto satelity sa z parkovacej dráhy pomocou vlastných pohonov dopravili na operačné dráhy vo výške asi 550 km. Niektoré boli úmyselne stiahnuté z orbity, ďalšie zlyhali, ale nakoniec 51 družíc úspešne dosiahlo finálne pozície a začalo pracovať.
Ďalšia misia Starlink bola kvôli riešeniu problémov odhalených na prototypoch mierne posunutá, ale 11. novembra odštartoval Falcon 9 s prvým stupňom B1048 a nákladom ďalších 60 satelitov Starlink typu v1.0.
Navyše sa jednalo už o štvrtý štart boosteru B1048 a vôbec prvý štart rakety s použitými aerodynamickými krytmi. SpaceX tak predviedla bezkonkurenčnú schopnosť znovupoužiteľnosti svojich rakiet.
SpaceX získal povolenie od amerického FCC na testovanie týchto satelitov na podstatne nižších dráhach vo výške okolo 350 km, takže sa vyhnú riziku prípadnej kolízie s Medzinárodnou vesmírnou stanicou (ISS), ktorá lieta vo výške tesne nad 400 km.
Aktuálne je na rade tretia misia so 60-timi satelitmi Starlink. Ak bude úspešná, zaistí spoločnosti SpaceX oficiálny status satelitného operátora s najväčšou konšteláciou na svete.
SpaceX uviedla, že štart tretej misie by sa mal z komplexu SLC-40 na floridskom Cape Canaveral uskutočniť „pravdepodobne v decembri“. Termín určený orientačne na posledné dva týždne decembra, bude upresnený neskôr.
Bez dvoch prototypov Tintin, vypustených vo februári 2018, a 8 neúspešných satelitov Starlink v0.9 z prvej misie by v ideálnom prípade po treťom štarte dosiahla konštelácia Starlink počet 172 satelitov.
Aktuálne najväčším satelitným operátorom je spoločnosť Planet Labs, zaoberajúca sa analýzou pozorovaní Zeme, ktorá počas svojej existencie vypustila vyše 400 satelitov. Z tohto počtu bolo v prevádzke v októbri 2019 približne 150 družíc.
To znamená, že SpaceX sa po misii Starlink-2 má šancu stať najväčším satelitným operátorom na svete, a s istotou to „zabetónuje“ misia Starlink-3, ktorá bude pravdepodobne nasledovať v prvých týždňoch roku 2020.
Keďže SpaceX podľa vyjadrenia svojej prezidentky Gwynne Shotwell plánuje v roku 2020 až 24 štartov so satelitmi Starlink (čo by znamenalo 1440 družíc), z piedestálu prevádzkovateľa najväčšej satelitnej konštelácie ju len tak ľahko niekto nezosadí.
Ak sa podarí plány pre rok 2020 naplniť, môžeme zároveň už v budúcom roku očakávať spustenie komerčných telekomunikačných služieb SpaceX, minimálne vo vybraných regiónoch, pravdepodobne v USA a v Kanade. „Digitálne priepasti“ už môžu byť čoskoro minulosťou.