Reklama

SpaceX a Space Adventures plánujú spoločný vesmírny turizmus

Zdroj | NPR
Stanislav Vinc
Zdroj | NPR
Zdroj | NPR

Spoločnosť Space Adventures, ktorá už od roku 2001 podniká turistické výlety do vesmíru, nadviazala spoluprácu so spoločnosťou SpaceX. Jej vesmírna loď Crew Dragon má turistov zaniesť ďalej, než doteraz zašiel ktorýkoľvek civilný astronaut alebo návštevník vesmírnej stanice.

Prvá cesta vesmírnej lode Crew Dragon spoločnosti SpaceX sa uskutoční až tento rok, konkrétne začiatkom mája, kedy má na Medzinárodnú vesmírnu stanicu dopraviť astronautov Douga Hurleyho a Boba Behnkena. To však nebráni spoločnosti SpaceX v tom, aby loď upísala už aj na vesmírny turizmus.

Vesmírna spoločnosť Elona Muska totiž nadviazala spoluprácu so spoločnosťou Space Adventures, ktorá od roku 2001 poslala na ISS pomocou ruskej rakety Soyuz celkovo osem vesmírnych turistov. Dennis Tito ako prvý takýto vesmírny turista zaplatil v roku 2001 za let na vesmírnu stanicu 20 miliónov dolárov. Tentokrát však už Space Adventures neplánuje ísť s loďou Crew Dragon „iba“ na ISS.

Zdroj | Engadget

Medzinárodná vesmírna stanica sa nachádza na obežnej dráhe zhruba vo výške 400 kilometrov. Eric Anderson, prezident spoločnosti Space Adventures však tvrdí, že spolu so SpaceX plánujú dopraviť vesmírnych turistov až na dvojnásobok tejto výšky. O ďalších parametroch letu však zatiaľ spoločnosti nehovoria.

Pozrite si

Starlink Tracker – zistite, kedy ponad vás prelietajú satelity SpaceX

Rovnako nie je známy ani približný časový horizont alebo cena takéhoto letu. Aj keď však spoločnosť SpaceX využíva recyklovateľné rakety Falcon 9, cenu za vesmírny turizmus sa jej zrejme v najbližších rokoch nepodarí stlačiť pod úroveň niekoľkých miliónov dolárov na osobu za jeden let.

Zdroj | nasaspaceflight.com

Posledný turistický let podnikla spoločnosť Space Adventures za pomoci ruskej rakety Soyuz ešte v roku 2009. Ak sa jej podarí spoluprácu so spoločnosťou SpaceX dotiahnuť do konca, pôjde o prvý turistický let do vesmíru, pri ktorom budú použité iba americké vesmírne technológie.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.