Reklama

Sony Xperia Z5: nová kráľovná z Japonska

Števo Porubský
96 %
Sony doslova počas výstavy IFA 2015 predstavilo nie jednu, ani dve vlajkové lode, ale rovno tri! Okrem modelu Z5 Compact a klasickej Xperie Z5 do portfólia pribudne aj luxusná verzia Z5 Premium s Ultra HD displejom. Na tú si ale musíme počkať, no na trhu sú už prvé dva menované modely. Aká je väčšia Xperia Z5 v praxi, sme skúšali niekoľko dní.

Výhody

  • prepracované telo
  • snímač odtlačkov prstov
  • výborný fotoaparát
  • matná zadná strana

Nevýhody

  • ON/OFF tlačidlo je pomerne zapustené
  • stará aplikácia fotoaparátu
  • chýba optická stabilizácia

Nový model Xperia Z5 je veľmi zaujímavý. Na rozdiel od predchodcu, novinka dizajnovo vychádza z modelu Xperia Z3. Jej fyzické parametre sú na vlas rovnaké, ako má model Z3, no pomenilo sa niekoľko detailov, ktoré si zas novinka požičala od modelu Z3+. Zvláštna kombinácia je ale veľmi ľúbivá a už na prvý pohľad ma zaujala.

Už pri prvom dotyku ma prekvapila zadná strana z matného hliníka. Konečne! Už žiadne odtlačky na oboch stranách telefónu, už žiadne šmuhy, ktoré doslova ničili elegantný dizajn telefónu. Za tento krok u mňa Sony získava veľké plus, ktoré je možno nepodstatné, no mnohých určite poteší. Predná strana je prakticky rovnaká, ako v prípade modelu Z3+.

Nad Full HD displejom je logo výrobcu, webkamera vľavo a snímače vpravo. V ľavom hornom rohu je nenápadná, no dostatočne svietivá viacfarebná informačná dióda. Pod displejom nie sú žiadne tlačidlá, tie majú svoje miesto priamo na displeji. Až takmer v okrajoch hornej a spodnej časti sú tenké otvory pre reproduktor a mikrofón.

V spodnom otvore je samozrejme aj druhý reproduktor stereo systému pre sledovanie multimediálnych súborov. Spodná časť telefónu obsahuje nekrytý microUSB port a malé očko na pútko. Horná strana je opäť rovnaká, ako v prípade modelu Z3. Pri 3,5 mm audio konektore je druhý mikrofón na aktívne odbúravanie okolitého hluku pri počúvaní hudby či telefonovaní.

Ľavá časť 7,3 mm tela má jednotný krytý slot pre nano SIM kartu a rýchlu pamäťovú microSDXC UHS kartu, ktorá môže mať až 200 GB! Jediný problém je, že pokiaľ chcete túto kartu vybrať von, automaticky reštartujete smartfón, keďže vyberiete aj SIM kartu. Ak však často pamäťovú kartu nevyťahujete, je to úplne jedno. V spodnej časti tejto strany je decentne vygravírované logo Xperia.

Na pravej strane telefónu sa udialo najviac zmien. Zmizlo už legendárne okrúhle tlačidlo ON/OFF, ktoré definovalo tzv. OmniBalance dizajn smartfónov Xperia, no pribudlo tu niečo užitočnejšie – snímač odtlačkov prstov priamo v oválnom ON/OFF tlačidle. Snímač stačí nastaviť a do telefónu sa vám už nikto nedostane. Samozrejme, je to možné obísť, ale vôbec nie jednoducho. Poistiť si to môžete aj PIN kódom či heslami na odomknutie obrazovky.

 

Mierne sa tiež posunulo aj ovládanie hlasitosti smerom nadol. Takto ho však máte ešte bližšie pri palci počas telefonovania, než to bolo v prípade predchodcu. Taká drobnosť a aké praktické. Samozrejmosťou je v tejto časti aj dvojpolohová spúšť fotoaparátu. Aby som nezabudol, Xperia Z5 je taktiež odolná voči vode, prachu a vlhkosti aj napriek tomu, že jej konektory nie sú nijak kryté.

Po zapnutí sa na vás usmeje 5,2“ IPS Full HD displej s technológiou Triluminos for mobile. Nie je to síce súčasná špička a už vôbec nejde o najjemnejší displej na trhu (titul mimochodom drží väčší súrodenec Xperia Z5 Premium s Ultra HD displejom), no je stále dostatočne jemný, aby ste na ňom nevideli žiadny raster.

Zároveň je energeticky menej náročný, takže aj batéria vydrží o čosi dlhšie. Nechýba ani možnosť ovládania v rukaviciach či režim X-Reality for mobile alebo Režim superjasných obrázkov pre výraznejšie farby. Počas slnečného dňa nemáte so sledovaním displeja problém, no kvalita AMOLEDu to nie je.

 

Operačným systémom, aspoň zatiaľ, je OS Android vo verzii 5.1.1, teda rovnaký, aký nájdete v predchádzajúcich modeloch. Nechýbajú tak napríklad malé aplikácie v samostatnom okne, dvojstupňová info lišta potiahnutím prsta zhora nadol či klasické Sony rozhranie Androidu.

Samozrejmosťou sú aj bohaté nastavenia a viacero aplikácií od Sony, medzi ktorými nájdete napríklad až otravné What’s new, Lifelog pre sledovanie vášho denného života aj s pripojením smart náramku, Sociallife pre sledovanie diania vo svete, šikovný a jednoduchý Movie Creator, praktický TrackID alebo Smart Connect. V aplikácii Privilege Plus môžete sledovať vybrané filmy a seriály, no na to máte aj Play Filmy.

 

 

Všetko toto funguje vďaka 64-bitovému procesoru Snapdragon 810, grafike Adreno 430 a 3 GB pamäti RAM. Bez batérie by to však nešlo. Tá má kapacitu 2 900 mAh, čo je však menej, ako u predchodcov Z3 (3 100 mAh) či Z3+ (2 930 mAh). Napriek tomu by aj vďaka STAMINA a Ultra STAMINA režimu mala Z5-ka vydržať aj 2 dni používania. Nám sa počas testu výdrž vyšplhala takmer na 2 dni, čo nie je vôbec zlé.

Pri veľmi aktívnom používaní (sledovanie videí, webu, časté hovory a fotografovanie či natáčanie videí) sme mobil vybili za niekoľko hodín. Ale tak je to so všetkými súčasnými top-end smartfónmi. Vnútro je inak totožné s predchádzajúcou vlajkovou loďou Z3+, až na trošku slabšiu batériu. A tak sa aj správa. Procesor sa mierne prehrieva pri náročných úlohách, ako je sledovanie Full HD videí, natáčanie videí či hranie graficky náročnejších hier. Pri bežnej práci teplé telo vadiť nebude, naopak s blížiacimi sa chladnými mesiacmi poslúži ako príjemný ohrievač rúk.

To, čo sa však výrazne zmenilo, je fotoaparát. Ten je vraj úplne nový. Exmor RS CMOS snímač s veľkosťou 1/2,3“ má rozlíšenie 23 Mpx a je uložený za 25 mm (ekvivalent) Sony G Lens optikou so svetelnosťou f/2,0. Pod ňou je LED dióda, ktorá ale mohla byť typu dual-tone. Takto v prítmí svietite rovnakým svetlom. Horšia je však v prítmí absencia optickej stabilizácie. V súčasnosti je jednoducho digitálna stabilizácia nedostatočná. Kvôli tomu v prítmí alebo tme urobte aspoň 2-3 zábery za sebou, aby ste mohli vybrať tú ostrejšiu fotku.

Fotografie sú v bežnom a dostatočnom svetle vydarené, farby sú verné a nesaturované, ako u niektorých konkurentov. Potešil ma nový systém ostrenia, ktorý vraj ostrí od 0,03 sekundy. V praxi to neodmeriate, no je výrazne rýchlejší, ako u predchodcov.

Nový Clear Image zoom nie je nič iné, ako digitálny zoom s 5-násobným priblížením. Aj napriek digitálnemu priblíženiu ale výsledok nie je taký zlý, ako som predpokladal. Na malé fotky pre online účely postačí, na tlač však určite nie, hoci nejde o výrez z 23 Mpx rozlíšenia, ale reálne rozlíšenie 23 Mpx.

Pozitívom nového fotoaparátu so starou aplikáciou (ktorú by mimochodom už bolo treba aj prepracovať) je Superior Auto+ režim s plným rozlíšením 23 Mpx, a nie starým 8,3 Mpx rozlíšením! Rovnako o čosi lepšie je aj video. Full HD video má dokonca vylepšenú stabilizáciu SteadyShot s Intelligent Active Mode.

Tá dokáže stabilizovať celkom výrazne obraz aj počas kráčania, čo pôvodná stabilizácia nedokázala. Aj tu mi však chýba optická stabilizácia. V prípade Ultra HD videa si však nový stabilizačný systém neužijete. Naopak, Intelligent Active Mode funguje v prípade 5,1 Mpx webkamery s 25 mm šošovkou. Tá zvláda maximálne Full HD video. Ak radi počúvate hudbu, poteší vás podpora Hi-Res audia a množstvo vylepšení zvuku. Hráčom zas zaplesá srdce s podporou PS4 Remote Play.

V predaji môžete nájsť aj takéto šikovné puzdro s NFC a s malým informačným okienkom. Zobrazuje len to najdôležitejšie, no viete ovládať pomerne dosť funkcií.

Nová Xperia Z5 opäť nie je revolúciou v high-endoch japonského výrobcu. Ponúka prakticky rovnaký hardvér, ako o čosi doteraz drahšia Xperia Z3+, mierne slabšiu batériu a niekoľko noviniek. Sú však celkom zásadné a pozitívne. Rýchly snímač odtlačkov prstov či nový fotoaparát sú super, no či presvedčia majiteľov predchádzajúcich modelov k výmene, to je otázne. Ak máte modely ako Z, Z1 či Z2, výmenu odporúčam, ak však máte Z3 alebo Z3+, veľa dôvodov na výmenu nemáte. Aj napriek malým zlepšeniam si ma však Z5-ka získala.

tip redakcie TECHBOX

Ďalšie odborné recenzie na smartfón Sony Xperia Z5 nájdete na Recenzie.SME.sk.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.