Reklama

Sony Xperia XZ2 Compact - malé, ale poriadne tučné delo

Števo Porubský
92 %
Po modeli Xperia XZ2 od Sony do redakcie dorazila aj jej menšia sestra, Xperia XZ2 Compact. Kompaktná verzia je síce takmer na vlas rovnako vybavená, no z neznámych dôvodov je poriadne pribratá.

Výhody

  • malé plošné rozmery
  • extrémny výkon
  • výborný fotoaparát

Nevýhody

  • hrúbka a hmotnosť
  • chýba 3,5 mm audio port
  • chýba bezdrôtové nabíjanie

Pribrala, a poriadne. Minuloročný model XZ1 Compact má hrúbku 9,3 mm, tohtoročná novinka má až 12,1 mm! Aj hmotnosť stúpla až na 168 gramov. Proti 140 gramom XZ1 Compact je to tiež poriadny nárast. Len pre zaujímavosť, model Xperia XZ1, teda väčšia verzia z minulého roka má 155 gramov.

A to Sony musím na úvod pokarhať za to, že do tak hrubého tela nedokázalo vložiť 3,5 mm audio port. Tento neduh dnešnej doby si novinka požičala od svojej väčšej sestry, Xperia XZ2. Ani tá nemá 3,5 mm audio port, no má hlavne tenšie telo.

Navyše nedokážem pochopiť dôvod tohto nárastu. Batéria je väčšia iba o pár percent. Keby mala o polovicu alebo tretinu vyššiu kapacitu, nepoviem ani pol slova a navyše ho vychválim za výdrž. V tomto prípade sa ale s výdržou dostanete pri bežnom používaní na 1,5 dňa. Niežeby to bolo úplne zlé, ale aký rozruch mohla spraviť XZ2 Compact s výdržou cez 2 dni?

Veľké telo dokonca nemá ani nový vibračný systém Dynamic Vibration System z modelu Xperia XZ2. To je jeden z mála rozdielov medzi týmito kúskami (ak nepočítame rozmery a veci s nimi spojenými).

Napriek všetkému sa ale plošne malý smartfón s vydutou zadnou časťou drží v rukách pohodlne, a to aj tých menších. Dámy si prídu na svoje, pokojne totiž dočiahnu aj na opačný koniec obrazovky. Žiaľ, aj im bude určite prekážať hrúbka a hmotnosť. S tým to Sony veľmi nevychytalo.

Materiál zadnej časti tvorí plast, bočné strany sú kovové a pekne splývajú s ostatnými časťami. Matný plast sa navyše nešpiní od odtlačkov prstov a ani sa nešmýka, ako v prípade väčšieho modelu XZ2. To sa mi páči. Tiež sa mi páč umiestnenie fotoaparátu.

Kým XZ2 ho má poriadne nízko (pri držaní na výšku) a často si ho mýlite so snímačom odtlačkov prstov, v XZ2 Compact je omnoho vyššie. Aj tu ale mierne vytŕča nad zadnú stranu. Pri používaní to ale neprekáža. Pod ním si našiel miesto snímač odtlačku prsta.

Ten je omnoho rýchlejší, ako v modeli XZ1 Compact a funguje aj keď máte mierne vlhké prsty. Vlhké či mokré prsty ale nezaregistruje. To ale nedokáže mnoho modelov súčasnosti.

V pravej bočnej časti si našli miesto pre Sony smartfóny klasické tri tlačidlá  – ovládanie hlasitosti, ON/OFF tlačidlo a hardvérová spúšť fotoaparátu. Pevne verím, že Sony sa jej tak skoro nezbaví, bola by jej škoda. Dvojpolohová spúšť funguje výborne za každých okolností, vrátane fotenia či točenia pod vodou alebo v extrémnejších podmienkach.

Spodná časť má opäť klasicky USB-C port so štandardom USB 3.1. Na ľavej strane zariadenia je kryt slotu pre microSDXC kartu a nano SIM kartu. V predaji je aj dual SIM verzia, v tom prípade ale prídete o mieste pre microSD kartu. Navyše, Sony stále nedokáže vytvoriť smartfón, ktorý sa nereštartuje, keď vytiahnete SIM kartu. Ak často meníte microSD karty, pripravte sa ne neustále reštarty.

V hornej strane nie je okrem druhého mikrofónu pre odbúravanie okolitého hluku či natáčanie videí nič. Spomínaný 3,5 mm audio port tu nehľadajte. Veľká škoda. Pritom dizajnu by to vôbec neuškodilo. Pokojne mohol byť vedľa USB-C portu v spodnej časti.

Osobne mi síce nechýba, ale používatelia zvyknutí na počúvanie obľúbených skladieb nemusia mať nutne Bluetooth slúchadlá. Vyriešiť sa to dá adaptérom v balení, no nie je to ono. Navyše s adaptérom novinku nenabijete. Museli by ste si dokúpiť špeciálny adaptér s USB-C a 3,5 mm audio portom.

Prednú časť z najväčšej časti zaberá displej s pomerom strán 18:9. Zaberá síce takmer 74% plochy, no oproti konkurencii je to stále málo. Okraje i spodná a horná strana sú stále masívne. Nad aj pod displejom výrobca umiestnil po jednom reproduktore s celkom slušným výkonom. Stereo systému síce chýba basová zložka, no nie sú to žiadne chrastítka. Na svoje pomery hrajú výborne.

Displej má príjemných 5 palcov, rozlíšenie 1 080 x 2 160 px a je typu IPS LCD. Na priamom svetle nemá na AMOLED displeje, no stále je dobre viditeľný. Vďaka pomerne malej uhlopriečke je naň ale možné dosiahnuť úplne bez problémov. Kryje ho Gorilla Glass 5. Odporúčam kúpiť si ale ochranné sklo, Gorilla Glass 5 nestojí za nič. Poškriabete ju skôr ako sa nazdáte. Divím sa, že výrobcovia berú Gorilla Glass sklá ako niečo unikátne.

Displej však navyše dokáže zobrazovať HDR obsah. To vo veľa prípadoch v súčasnosti nevyužijete, no ak ste fanúšik Netflixu alebo Amazon Prime Video, vybrané tituly si vychutnáte naplno. Navyše na YouTube čoraz častejšie pribúdajú videá s HDR.

Na displeji sa zobrazuje Android 8.0.0 s úpravou od Sony. To znamená, že po kúpe v ňom nájdete užitočné i otravné appky výrobcu. Vypnúť si môžete ktorékoľvek chcete cez nastavenia.

Vďaka rovnakému hardvéru, ako ponúka väčšia sestra Xperia XZ2, kompaktná verzia je čisté delo. Snapdragon 845, 4 GB RAM a grafika Adreno 630 dokázali v AnTuTu získať až 266 533 bodov, v 3D Marku Sling Shot Extreme 4 516/3 412 bodov a v 3D Mark Sling Shot benchmarku až 5 879 bodov. V ostatných 3D Mark testoch dosiahla maximum. Povedali by ste, že XZ2 Compact v benchmarkoch predbehne model Xperia XZ2?!

Práve (a právom) vďaka tomu je Xperia XZ2 Compact momentálne najvýkonnejším malým smartfónom sveta. Nič výkonnejšie s menej ako 5-palcovým displejom nenájdete. Klobúk dolu pred Sony za tento krok z minulosti vytvoriť k veľkej vlajkovej lodi aj jej zmenšeninu.

64 GB pamäť môžete taktiež rozšíriť o microSDXC kartu s kapacitou do 400 GB. Miernou zmenou je oproti XZ2 aj nižšia rýchlosť pre sťahovanie v LTE sieti (800 Mbit/s). Inak sú si oba modely aj vo vnútri ako vajce vajcu.

Tak ako hardvér, tak aj fotoaparát novinka zdieľa s top modelom. Podáva prakticky rovnaký výkon. Opäť musím pošomrať na zastaranú foto aplikáciu, chýbajúcu stabilizáciu, pokročilý manuálny režim atď. Je to rovnaké, ako v modeli XZ2.

Ak v tomto modeli je tak vylepšený 19 Mpx BSI Exmor R CMOS snímač z minulých kúskov výrobcu. Má veľkosť 1/2,3“ a 25 mm optiku so svetelnosťou f/2,0. Výsledkom sú prakticky rovnako kvalitné zábery ako v prípade modelu XZ2. Pred prvým použitím odporúčam ale prejsť nastaveniami a upraviť si napríklad plné rozlíšenie.

Fotografie sú bez úprav v plnej veľkosti. Pre zobrazenie záberov v plnej veľkosti si ich otvorte v novom okne, alebo tabe.

Samozrejmosťou je možnosť natáčania HDR videa v 4K UHD rozlíšení (3 840 x 2 160 px). Od HDR videa ale nemožno očakávať výsledok aký môžete vidieť v profesionálnych HDR videách na YouTube.

Vďaka HDR ale XZ2 Compact dokáže lepšie prekresľovať tiene a pracovať s protisvetlom či prepálenými scénami. Pokojne sa ale môže stať, že farby budú kvôli HDR nereálne, vyblednuté alebo s nejakým odtieňom, hlavne pri natáčaní vo vnútri, kde Compact reaguje na tiene.

Aj v prípade XZ2 Compact si môžete dopriať 960 fps video vo Full HD rozlíšení. To je však kratšie, ako v HD rozlíšení. Trvá o zhruba polovicu menej.

Nechápem ale, prečo Sony zvolilo menší 1/5″ 5 Mpx CMOS snímač namiesto 1/4″ 8 Mpx snímača z modelu XZ1 Compact. Ten mal navyše aj širokouhlejšiu optiku (18 mm), novinka ponúka 23 mm (po prepočte).

Pre porovnanie a zaujímavosť, čip v minulom modeli mal 3,6 x 2,7 mm, ten v novom má zhruba 3 x 2 mm, premenené na plošnú veľkosť ide o 9,72 mm² versus 6 mm². Len pre zaujímavosť, hlavný fotoaparát má plochu 29,73 mm², full-frame snímač v zrkadlovke až cca 860 mm². Čím menší snímač, tým menej svetla naň dopadá a tým menej kvalitný výsledok z neho získate.

Vo veľkom tele je 2 870 mAh batéria Smart Stamina opäť s Qnovo adaptívnym nabíjaním, rýchlonabíjaním Quick Charge 3.0 a STAMINA (Ultra) režimom. Tu sa ale objavuje ďalší zásadný rozdiel oproti modelu XZ2. Xperia XZ2 Compact nemá (!) bezdrôtové nabíjanie. Prečo Sony, prečo?

Sony Xperia XZ2 Compact nie je vôbec zlý smartfón. Patrí medzi špičku, dokonca neexistuje nič lepšie v kategórii malých smartfónov. Sony síce zmenilo výrazne dizajn, ale poriadne to pokašľalo hrúbkou a hmotnosťou, ktoré presahujú aj omnoho väčšie (čo sa týka uhlopriečky) smartfóny. Zachraňuje to ale výbava z vlajkovej lode, ktorá je na 98% identická. Napriek tomu ale musím strhnúť dôležité percentá v porovnaní s predošlým modelom. Novinka totiž ťaží z hardvéru vlajkovej lode, ale neprináša nič navyše.

Novinka si ale jednoznačne zaslúži ocenenie Dobrá cena… Nič výkonnejšie a malé aktuálne nekúpite.

Sony Xperia XZ2 Compact si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ju nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.