Reklama

Sony Xperia XZ – nový dizajn, laserové ostrenie a USB-C

Števo Porubský
93 %
Xperia XZ prišla ako strela z jasného neba počas výstavy IFA 2016. Azda nikto nečakal, že sa pár mesiacov po predstavení novej série Xperia X dočkáme novej vlajkovej lode. Zmien má novinka viac než dosť, čo vidieť už na prvý pohľad.

Výhody

  • špičkové spracovanie
  • odolnosť voči vode
  • slušná výdrž a Qnovo technológia

Nevýhody

  • chýbajúca optická stabilizácia
  • ľahko poškriabateľná zadná časť
  • vyššia cena

Výrazne sa totiž zmenil dizajn. Charakterizujú ho ostrejšie hrany a pravidelné tvary. Kvádrik s hrúbkou 8,1 mm má ale dizajn, ktorý jasne smeruje k dizajnu Sony.

Aj keby som zakryl logo nad displejom, každý by vedel, že ide o smartfón z Japonska. Spracovanie je na špičkovej úrovni. Všetko dolieha, ako má.

Bodaj by aj nie, Xperia XZ je odolná voči vode, takže čokoľvek iné, ako perfektná továrenská výroba, by bol problém.

Takmer celú prednú stranu kryje odolné sklo Gorilla Glass s jemným zaoblením, ktoré plynulo prechádza do bočnej steny bez toho, aby prechod prekážal.

Pozrite si

Sony Xperia X – fotí skôr, ako stlačíte spúšť

Spomínam si na modely Sony, ktoré mali tento prechod poriadne nabrúsený. V skle sú vyrezané dva otvory pre stereo reproduktory, ktoré potešia svojím prejavom, no na špičku v obore to stále nie je. Na sledovanie YouTube videí sú však postačujúce.

Výrobca prekvapivo upustil od kovového rámu telefónu. Ten je z poriadne tvrdého plastu, pričom pôsobí odolnejšie voči poškriabaniu, než v prípade kovu.

Horšie je to ale so zadnou časťou, ktorá je z nového materiálu ALKALEIDO. Má ísť o špeciálnu zliatinu hliníka z Japonska.

Má však problém – je pomerne ľahko poškriabateľný. Počas týždňového testu som nosil Xperiu XZ zásadne len vo vrecku nohavíc a počas práce bola položená na pracovnom stole.

Pri písaní tejto recenzie na nej ale už vidieť drobné škrabance. Sklenená zadná časť z modelov Xperia Z či matný hliník z Xperie X mi prišli omnoho odolnejšie.

Keby aspoň ALKALEIDO tak nezachytával odtlačky prstov. Zadná časť má navyše bradu z plastu, ktorá je síce v jednej rovine s hliníkovou časťou, ale nepôsobí to tak pekne, ako pri starších modeloch Sony. Pravdepodobne kvôli hliníkovej časti sa musela anténa NFC premiestniť nad displej.

Jediným prvkom vzadu je tak „nový“ 23 Mpx fotoaparát. Nový je schválne v úvodzovkách, pretože nie je. Ide o klasický 23 Mpx čip, ktorý sme videli už v predchádzajúcich modeloch výrobcu.

Novinkou je však ostrenie. Okrem hybridného automatického ostrenia (detekcia kontrastu + fázová detekcia) Xperia XZ po novom používa aj laserový autofókus. Okrem toho tu pribudol aj špeciálny RGBC-IR (Red-Green Blue-Clear Infrared) snímač.

Čo novinke prináša? Hlavne presnejšie ostrenie a lepšiu prácu s vernosťou farieb aj pri slabšom svetle. Aj to funguje, len by to ešte chcelo doladiť, hlavne pri tých večerných záberoch.

Xperia XZ má samozrejme aj výborný prediktívny autofókus, ktorý sme videli už v modeloch Xperia X. Aj tu funguje pomerne spoľahlivo, no na rýchlo sa pohybujúce objekty nestíha. Aplikácia pre fotoaparát sa však opäť nezmenila.

Má len základné nastavenia, ktoré sú jednoznačne najchabejšie spomedzi všetkých konkurenčných vlajkových lodí. Jedinou novinkou sú nastavenia rýchlosti uzávierky (1/4000 – 1 s.) a manuálne ostrenie v režime Manuál.

Pozrite si

SÚBOJ | Ako fotí iPhone 7, Galaxy S7 edge a Xperia XZ?

Inak sa nezmenilo nič. Navyše po niektorom update fotoaplikácie sa opäť vrátila hlúpa vlastnosť – zapínanie Superior Auto režimu po zapnutí fotoaparátu. Prejsť do naposledy používaného Manuálu je tak jeden klik, presnejšie potiahnutie prstom po displeji navyše.

V porovnaní s konkurenciou mi tu tiež chýba fotenie do RAW, čo by ocenili mnohí pokročilejší používatelia. Fotografie sú pri bežnom svetle veľmi vydarené, no opäť, pri zhoršujúcom sa svetle ich kvalita rapídne klesá, prejavuje sa zrnitosť a strata všetkých detailov.

Ak ste sa náhodou potešili, že nová vlajková loď už bude konečne vybavená optickou stabilizáciou, tak vás sklamem. Ani tento model ju nemá.

Pozrite si

Ktorá vlajková loď fotí najlepšie? Podľa vás Galaxy S7 edge

Sony jednoducho ignoruje stabilizovanie inak celkom vydareného objektívu a všetko necháva na používateľoch. Máme si so sebou nosiť ministatív len kvôli tomu, aby sme mohli odfotiť manželku pri západe slnka či nočnú scenériu z vynovenej hradnej záhrady?

Marketingové oddelenie výrobcu vám síce povie, že Xperia XZ má až 5-osovú stabilizáciu SteadyShot, ale zabudne vám povedať, že ide iba o softvérovú záležitosť a že funguje iba pri natáčaní Full HD/HD videa a len pri 30 fps!

Xperia XZ zvláda však aj Ultra HD video pri 30 fps a po prvý raz aj s možnosťou natáčania do H.265. Video je na tom vcelku dobre, až kým sa nezhoršia svetelné podmienky, alebo sa nezačnete s telefónom pohybovať.

Pochváliť musím 5,2“ displej, hoci má len Full HD rozlíšenie. Na takejto uhlopriečke je to dostatočná hodnota, pokiaľ si Xperiu XZ nedáte do niektorých pasívnych VR okuliarov.

Tu rozdiel oproti konkurenčným QHD displejom uvidíte. Čitateľnosť na slnku je veľmi dobrá, hoci odrazom z lesklého skla sa nevyhnete. Nechýba mu ani režim v rukaviciach pre blížiace sa zimné mesiace.

Hardvérovo je na tom novinka tiež dobre. Srdcom je Snapdragon 820 a grafika Adreno 530. Prekvapením je však len 3 GB RAM. Tohtoročné vlajkové lode majú gigabajty už aj 4 a viac.

Stále však poskytuje dostatočnú svižnosť aj pre najnáročnejších. AnTuTu novinke nadelil 122 916 bodov, 3DMark ISU jej dal 27 255 bodov.

Xperia XZ má stále Android 6.0, nechýba viacero vlastných aplikácií, ako What‘s New, Lifelog, Hudba, Video a Foto, PlayStation apod. V nastaveniach nájdete aj DSEE HX, Clear Audio, Dynamický normalizér či efekty pre audio.

Nováčikov určite potešia Tipy na používanie. Samozrejmosťou výbavy je aj snímač odtlačku prsta v ON/OFF tlačidle. Ten je pomerne rýchly, zdal sa mi dokonca rýchlejší, ako v prípade staršieho modelu Xperia X.

Hodí sa aj funkcia Smart Lock, v ktorej je možné nastaviť automatické odomykanie v prípade napríklad dôveryhodných miest, tváre či hlasu. Perfektná funkcia. Len ak máte deti, radšej si ju neaktivujte, rýchlo sa vám doma dostanú do telefónu.

Batéria oproti modelu Xperia X narástla. Má 2 900 mAh a tiež využíva technológiu Qnovo pre šetrnejšie nabíjanie. Má tak vydržať viac nabíjacích cyklov.

Na jedno nabitie vydrží bez problémov pri bežnom používaní celý deň, dokonca sa viete prehupnúť až na dvojdňovú výdrž pri striedmom využívaní (telefón, web, správy).

Akonáhle ale začnete pozerať videá, fotiť či natáčať, výdrž rýchlo klesá. V takom prípade počítajte s výdržou zhruba pol dňa. Aby som nezabudol, batériu nabíjate cez nový USB-C port. Konečne.

Sony Xperia XZ je pre mňa prekvapením. Prekvapil ma jej skorý príchod po modeloch Xperia X, technológie pri fotoaparáte, slušná výdrž či nový dizajn, ale aj fotoaplikácia, chýbajúca stabilizácia a pomerne vysoká cena.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.