Japonské Sony prekvapilo celkom novou vlajkovou loďou medzi svojimi digitálnymi fotoaparátmi. U Sony už dlhé roky nenájdeme zrkadlovky, ale iba klasické CSC modely, ktoré sú ale prešpikované technológiami.
Ani nový model nie je nič dlžný svojmu rodokmeňu a dátumu predstavenia. Po takmer 4 rokoch od prvej vlajkovej lode Alpha 1 prichádza nástupca. Čo ponúkne navyše?
„Pôvodný fotoaparát Alpha 1 bol v roku 2021, kedy bol uvedený na trh, prelomovým modelom, avšak spoločnosť Sony odvtedy vyvinula množstvo nových technológií – toto bola naša príležitosť zabezpečiť, aby naša vlajková loď zahŕňala všetky naše najnovšie inovácie.“, povedal Yann Salmon Legagneur, vedúci marketingu IP&S spoločnosti Sony Europe.
Na prvý pohľad nič špeciálne. Telo prakticky rovnaké, full-frame snímač úplne rovnaký… Rozdiely sa skrývajú až v detailoch. Už spomínaný snímač má obrovské rozmery a rozlíšenie až 50,1 Mpx čo predstavuje 8 640 x 5 760 px.
Osadený je v tele z horčíkovej zliatiny odolnej voči poveternostným vplyvom. Telo má oproti pôvodnému modelu Alpha 1 vylepšenú ergonómiu, vrátane uraveného gripu, polohy tlačidla spúšte a vlastných tlačidiel. Po novom si viete k novinke dokúpiť aj extra veľkú očnicu pre pohodlnejšie sledovanie hľadáčika. Telo je o čosi väčšie, má rozmery 136 x 97 x 83 mm, hmotnosť ale poskočila iba o pár gramov na 743 g.
Snímač je typu stacked CMOS, teda skladaný CMOS snímač s rozmermi 35,9 x 24 mm. Ponúka citlivosť od ISO 100 do ISO 32 000, resp. do ISO 102 400 v rozšírenom režime. Osadený je navyše na stabilizátore a je schopný ustáť chvenie do 8,5 krokov (v strede), resp. do 7 krokov (na okrajoch). Po novom je pri videu možné využívať dynamický aktívny režim na nakrúcanie videa. To je azda najväčší rozdiel oproti predchodcovi. Na zaostrovanie využíva nielen detekciu kontrastu, ale aj detekciu fázového posunu. Hybridný systém využíva celkovo až 759 zaostrovacích bodov.
Alpha 1 II je vybavená aj uzávierkou proti skresleniu, ktorá umožňuje fotografovať s minimálnym skreslením. Vyladený bol vraj aj výkon fotoaparátu tak, aby bola dosiahnutá nízka úroveň šumu pri strednej a vysokej citlivosti.
Samozrejmosťou je BIONZ XR procesor, ktorý je v tomto prípade duálny. Každý sa stará o spracovanie obrazu, no zároveň každý vie aj čosi unikátne. Zároveň je v novinke ale dedikovný čip (AI Processin Unit) pre prvky umelej inteligencie. Po novom je v Alpha 1 II funkcia Real-time Recognition AF s rozpoznávaním v reálnom čase. Táto technológia má zachovávať zameranie na objekty, vrátane odhadu ľudskej pózy, pričom má okamžite rozpoznať hlavu a trup človeka. Zároveň ale vie aj celkom presne sledovať zvieratá, vtáky, hmyz a vozidlá.
Zároveň zábery z fotoaparátu Alpha 1 II budú kompatibilné s riešením Sony Camera Authenticity Solution, ktoré v reálnom čase pridáva informácie o pravosti, v snahe pomôcť v boji proti zmanipulovaným snímkam a falzifikátom generovaným umelou inteligenciou.
Alpha 1 II má aj vysokorýchlostné sériové snímanie bez blackoutu obrazu s AF/AE až do 30 snímok za sekundu v elektronickej uzávierke. Okrem toho ale 1 II dokáže sledovať zložité pohyby pomocou výpočtov AF/AE rýchlosťou až 120-krát za sekundu. Novinke nechýba ani funkcia Pre-Capture, ktorá umožňuje vytvárať zábery už jednu sekundu pred stlačením spúšte. Tiež je v novinke aj funkcia Continuous Shooting Speed Boost, ktorá môže dočasne zmeniť rýchlosť sériového snímania.
Top rozlíšením je 8K Ultra HD (7 680 x 4 320 px) pri 30 fps v 4:2:0 a XAVC HS Long-GOP formáte. Na snímanie využíva pritom celý snímač. Nechýba ani 4K Ultra HD až do 120 fps. Profesionálov poteší aj možnosť natáčania 16-bitového videa cez HDMI výstup, ale aj readout z 5,8K rozlíšenia pri Super 35 režime natáčania pre maximum detailov či 4:2:2 10-bit farebný sampling, 10-bit Slog-3 či S-Cinetone z profi kamier výrobcu. Na dáta slúži dvojica portov pre CFexpress karty, ktoré ale dokážu pracovať aj s klasickými SDXC kartami.
Veľkou novinkou a vylepšením je 3,2″ displej s rozlíšením cca 1 024 x 682 px, ktorý je nielen dotykový, ale aj plne výklopný do všetkých strán. Hľadáčik je rovnaký, no stále azda najlepší na svete. Má 0,64″ OLED displej s rozlíšením neuveriteľných 9,44 Mpx čo predstavuje QXGA, teda 2 048 x 1 536 px. Hľadáčik ponúa 0,9x zväčšenie a až 240 Hz frekvenciu.
Okrem iného má Alpha 1 II aj 2,5 Gbit/s Ethernet port pre rýchle posielanie dát na FTP či iné ciele. Zároveň je ale možné k novinke dokúpiť 5G modem na dátové prenosy cez 5G, resp. 4G sieť. Samozrejmosťou je automatické posielanie do Google Drive či rovno do Lightroomu v počítači či cloud Creators Cloud od Sony. Samozrejmosťou je aj Wi-Fi modul pre vzdialené ovládanie či zálohovanie, ale aj plnohodnotný HDMI 2.1 port.
Už Sony Alpha1 bol prvým fotoaparátom, ktorý má naplno využiť aj už dávno predstavený top-end smartfón Xperia Pro s HDMI portom. Ten sa dokáže správať aj ako externý displej, no zároveň slúži na vysokorýchlostnné odosielanie dát vďaka podpore 5G sietí. Tak isto je možné top-end modely Sony využiť s novým fotoaparátom. Kompletnú špecifikáciu novinky nájdete na webe Sony.
Čerešničkou na torte je, že toto je prvý model od Sony, ktorý v balení nemá ani kúsok plastu. Sony Alpha 1 II bude v predaji od decembra 2024 za odporúčanú cenu 7 559 € (telo). S novým telom Sony predstavilo aj nový objektív FE 28-70 mm F2 GM (SEL2870GM) s Sony E-Mount bajonetom a špičkovými parametrami. Na trh príde v rovnakom čase s cenou 3 629 €.