Reklama

Sony Alpha 1 dáva 50 Mpx pri 30 fps a 8K video, úplne iné ako zo smartfónov

Zdroj | Sony
Števo Porubský
Zdroj | Sony
Zdroj | Sony

Japonské Sony prekvapilo celkom novým a hlavne top-end modelom Alpha 1. Nový fotoaparát má výbavu snov pre mnohých fotografov, ale aj tvorcov videa. Vo vnútri má 50,1 Mpx full-frame snímač, výkonný hardvér a dokáže natáčať aj 8K Ultra HD video.

Zdroj | Sony

Sony Alpha 1, alebo ak chcete a1, bude na dlho špičkou, ktorú málokto dobehne. Telo tohto CSC aparátu je skôr telom zrkadlovky, no vzhľadom na výbavu presahujúcu súčasné top-end profi zrkadlovky, stále je veľmi malé.

Rozmery novinky sú 128,9 x 96,9 x 80,8 mm, hmotnosť dosahuje takmer 740 gramov. Telo je vyrobené z horčíkovej zliatiny a je kompletne utesnené voči poveternostným vplyvom. Základné ovládače ostali zachované z modelov a7 či a9, na novinke je však viac rollerov, teda kruhových voličov.

Zdroj | Sony

Vo vnútri je najmodernejší a najvýkonnejší hardvér aký dokáže Sony aktuálne dodávať. Základom je obrovský full-frame snímač s rozlíšením 50,1 Mpx, sekunduje mu BIONZ XR procesor. Táto kombinácia dokáže až neuveriteľné – kontinuálne snímať rýchlosťou 30 fps v plnom rozlíšení! Toto nedokáže aktuálne žiadny iný aparát na trhu. Nie v takom vysokom rozlíšení a ak áno, nie s takou obrovskou rýchlosťou. Buffer aparátu dokáže zhltnúť 155 RAW alebo 165 JPEG záberov.

Navyše v režime Pixel Shift Multi Shooting je možné snímať až 199 Mpx statické zábery posunom stabilizácie snímača.

Zdroj | Sony

Snímač Exmor RS BSI CMOS snímač je tzv. skladaný, čo v preklade znamená, že má v sebe integrovanú pamäť. Dynamický rozsah nového čipu má byť až 15 krokov EV. Citlivosť snímača výrobca udáva na ISO 100 – ISO 32 000, resp. ISO 50 – ISO 102 400 v rozšírenom režime.

Zdroj | Sony
Zdroj | Sony

Na snímači je aj duálny autofókus pracujúci s 759 AF bodmi, ktoré pokrývajú 92% celého snímača. Samozrejmosťou je sledovanie objektu s pomocou umelej inteligencie, pričom Eye AF, teda ostrenie na oko, v reálnom čase je dostupné aj pre snímanie vtákov. Samozrejmosťou je prítomnosť Eye AF pre ľudí, ale aj ostatné zvieratá. Extrémne rýchly je tak aj autofókus. Ten má každú sekundu preostrovať a počítať AF/AE 120x.

Snímač je pritom zavesený na 5-osovej stabilizácii, ktorá má kompenzovať chvenie do 5,5EV.

Unikátna je aj uzávierka, ktorá dokáže pracovať aj v plne elektronickom režime, je teda úplne tichá. Novinkou je, že aj elektronická uzávierka dokáže pracovať s bleskami. Novinke navyše nerobí problém ani snímanie v interiéri s LED svetlami, ktoré často spôsobujú blikanie obrazu.

Na to, aby aparát dokázal spracovávať 50 Mpx zábery v priebehu stotín sekundy, novinka nemá iba jeden, ale rovno dva BIONZ XR procesory.

Zdroj | Sony

Novinka podporuje nie len RAW a JPEG, ale aj Light JPEG formát pre rýchlejšiu prácu s obrazom a jeho odosielanie, čo sa hodí v tle pokrytých oblastiach sveta internetom. Nechýba ani čoraz populárnejší HEIF formát či bezstratový Compressed RAW formát.

Ako azda jediný fotoaparát zo sveta CSC je novinka schopná snímania s nulovým blackoutom, teda bez vypínania a zapínania displeja či hľadáčika. Dokáže to aj vďaka novému 0,64″ OLED hľadáčiku s rozlíšením neuveriteľných 9,44 Mpx čo predstavuje QXGA, teda 2 048 x 1 536 px. Hľadáčik ponúa 0,9x zväčšenie a až 240 Hz frekvenciu.

Zadný LCD displej má 3″ uhlopriečku, no nie je plne výklopný. Vyklápať ho je možné iba horizontálne.

Lahôdkou je určite aj video. Top rozlíšením je 8K Ultra HD (7 680 x 4 320 px) pri 30 fps v 4:2:0 a XAVC HS Long-GOP formáte. Na snímanie využíva pritom celý snímač. Nechýba ani 4K Ultra HD až do 120 fps. Profesionálov poteší aj možnosť natáčania 16-bitového videa cez HDMI výstup, ale aj readout z 5,8K rozlíšenia pri Super 35 režime natáčania pre maximum detailov či 4:2:2 10-bit farebný sampling, 10-bit Slog-3 či S-Cinetone z profi kamier výrobcu.

Stabilizácia nechýba ani pri videu, hoci sa prepína do digitálneho active módu, resp. využíva optickú stabilizáciu objektívu. Koľajničky sú po novom vybavené aj audio prenosom priamo do aparátu. Vybrané mikrofóny tak nie je nutné pripájať do 3,5 mm portu fotoaparátu.

Zdroj | Sony

Samozrejmosťou novinky je prítomnosť Wi-Fi modulu pre vzdialené ovládanie či zálohovanie. Sony a1 je ale vybavená Wi-Fi 5, teda Wi-Fi ac. Určite ale potečí aj USB 3.2 port pre vysokorýchlostný prenos dát i nabíjanie, ale aj gigabitový Ethernet port pre FTP prenosy. Samozrejmosťou je však aj plnohodnotný HDMI 2.1 port.

Zdroj | Sony

Sony Alpha1 je prvým fotoaparátom, ktorý má naplno využiť aj už dávno predstavený top-end smartfón Xperia Pro s HDMI portom. Ten sa dokáže správať aj ako externý displej, no zároveň slúži na vysokorýchlostnné odosielanie dát vďaka podpore 5G sietí.

Zdroj | Sony

O dostatok miesta na 8K videá či 50 Mpx zábery sa stará dvojica portov pre CFexpress karty, ktoré ale dokážu pracovať aj s klasickými SDXC kartami. Detailnú špecifikáciu nájdete už teraz aj na webe výrobcu.

Zdroj | Sony

Novinka sa má objaviť na trhu v priebehu jari s cenou okolo 6 500 dolárov, samozrejme bez dane. U nás tak môžeme očakávať podobnú cenu, ale v eurách.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.