Výhody
- zaujímavý dizajn
- zvukový prejav
Nevýhody
- vysoká cena aj na high-end
- absencia Bluetooth
Streamovacie reproduktory dnes majú už vyššie ambície, než hrať populárne melódie z mobilu kdesi na pikniku. Určite to platí pre špičku tohto segmentu.
Latku začal dvíhať Bowers & Wilkins, keď predstavil svoj legendárny Zeppelin a neskôr Zeppelin Wireless. Konečne si mohli aj fanúšikovia Hi-Fi užiť slušnú reprodukciu z vreckových prehrávačov a smartfónov aj inak, ako cez slúchadlá.
Keď neskôr Devialet predstavil svoj Phantom, Silver Phantom a tento rok aj Gold Phantom, nemožné sa stalo skutočnosťou – streamovacie reproduktory prerazili aj do segmentu high-end. Aby bolo jasné, že ide o exkluzívny produkt, Sonus faber sa zaviazal, že ročne vyrobí len 200 kusov Sf16. Či je čakacia listina už plná, výrobca nezverejnil.
Tento štýlový “all-in-one” systém s integrovaným subwooferom má hmotnosť 25 kg pri rozmeroch (VxŠxH) 230 x 640 x 415 mm v zloženom stave, resp. 262 x 1080 x 415 mm pri vysunutých ramenách.
Na ramenách, ktoré sa vysúvajú aj zasúvajú motoricky, sú zabudované štyri 5/8“ výškové reproduktory s hodvábnou membránou (dva predné a dva zadné) a štyri 2“ stredotónové meniče (opäť predné a zadné) s neodýmovým magnetom a hliníkovo-horčíkovou membránou.
O nízke tóny sa starajú dva špeciálne, pre tento systém vyvinuté 5“ basové reproduktory (taktiež s hliníkovo-horčíkovou membránou) uložené v hlavnom boxe z dreva a hliníka.
Aj v tomto prípade jeden vyžaruje dopredu, druhý dozadu. Táto konštrukcia bola navrhnutá kvôli eliminácii vibrácií. V stojane je tiež umiestnené zaujímavé podsvietenie, ktoré reprosystému dodáva jedinečnú atmosféru.
Vysúvacie ramená zas zabezpečujú oveľa lepšiu separáciu zvuku. Vďaka štyrom zosilňovačom triedy D s celkovým výkonom 1 400 W má Sf16 pozoruhodne explozívny zvuk, bez problémov ozvučí aj rodinnú párty vo väčšej miestnosti.
Aby však zvuk s vysokým výkonom dokázal takýto malý reprosystém preniesť čisto a bez skreslenia, museli inžinieri tvrdo zapracovať na jeho konštrukcii. Konštatujeme, že sa im to podarilo.
Konektivita a spracovanie signálu
Ovládacie prvky Sf16 sú umiestnené v hornej časti reproduktora a sú pomerne strohé – stiahnutie a vysunutie ramien, prepínač vstupov, mute a dve tlačidlá na reguláciu hlasitosti. Ak si ale spomenieme, že Devialet Phantom nemá žiadne ovládacie tlačidlá, ide o relatívne bohatú výbavu.
Všetky káblové vstupy sú umiestnené na zadnej strane. Okrem prívodu napájania a sieťového vypínača tu nájdete tri vstupy pre prehrávanie káblom pripojených zdrojov – jeden linkový a dva digitálne (koaxiálny a optický Toslink).
Väčší dôraz je však kladený na bezdrôtové streamovanie. Tu Sonus faber stavil na DTS Play-Fi, ktoré je dostupné prostredníctvom Wi-Fi štandardov 802.11a/b/g/n a podporuje aj mediálny server DLNA. Aj ovládanie zo smartfónu či tabletu je postavené na tejto platforme.
Znamená to, že systém umožňuje prepojiť až 16 reproduktorov, alebo osem stereo párov a dá sa integrovať s ďalšími komponentmi podporujúcimi platformu DTS Play-Fi, napríklad s bezdrôtovými reproduktormi McIntosh RS100 predstavenými na tohtoročnej výstave CES.
Chýba však Bluetooth a takisto aj možnosť prehrávať hudbu z Flash pamätí cez USB vstup. USB port na zadnej strane je len servisný.
Ani Devialet Phantom spočiatku nepodporoval Bluetooh, no neskôr ho výrobca doplnil. Možno sa k podobnému kroku podujme aj Sonus faber, hoci ktovie? Bluetooth s limitovanou kvalitou audiostreamu na úroveň CD rozhodne nepatrí medzi základ v high-end produktoch.
Sf16 dokáže prehrávať súbory vo formátoch MP3, M4A, AAC, FLAC a WAV, ako aj audio vo vysokom rozlíšení so vzorkovaním až 24-bit/192 kHz.
Od uvedenia na trh v septembri sú tiež k dispozícii streamingové služby Tidal, Deezer, Spotify, Amazon Music a ďalšie vrátane internetových rádií. Neskôr majú pribudnúť aj služby Qobuz a Napster. So streamovacím reproduktorom Sf16 si teda užijete za veľa peňazí rozhodne aj veľa muziky.