Reklama

Sonus faber Sf16 – odpoveď na Devialet Phantom prichádza z Talianska

Zdroj | Sonus faber
Juraj Procházka
Zdroj | Sonus faber
Zdroj | Sonus faber
94 %
Najnovšie sa do exkluzívneho klubu výrobcov (high-end) bezdrôtových systémov pridal aj Sonus faber. Taliansky výrobca majstrovských reproduktorov so svojím Sf16 zaťal poriadne vysoko, a to aj cenou. Za odporúčanú cenu 10 000 EUR by sme poskladali z Phantomov už slušný multiroom systém.

Výhody

  • zaujímavý dizajn
  • zvukový prejav

Nevýhody

  • vysoká cena aj na high-end
  • absencia Bluetooth
Zdroj | Sonus faber

Streamovacie reproduktory dnes majú už vyššie ambície, než hrať populárne melódie z mobilu kdesi na pikniku. Určite to platí pre špičku tohto segmentu.

Latku začal dvíhať Bowers & Wilkins, keď predstavil svoj legendárny Zeppelin a neskôr Zeppelin Wireless. Konečne si mohli aj fanúšikovia Hi-Fi užiť slušnú reprodukciu z vreckových prehrávačov a smartfónov aj inak, ako cez slúchadlá.

Zdroj | Sonus faber

Keď neskôr Devialet predstavil svoj Phantom, Silver Phantom a tento rok aj Gold Phantom, nemožné sa stalo skutočnosťou – streamovacie reproduktory prerazili aj do segmentu high-end. Aby bolo jasné, že ide o exkluzívny produkt, Sonus faber sa zaviazal, že ročne vyrobí len 200 kusov Sf16. Či je čakacia listina už plná, výrobca nezverejnil.

Tento štýlový “all-in-one” systém s integrovaným subwooferom má hmotnosť 25 kg pri rozmeroch (VxŠxH) 230 x 640 x 415 mm v zloženom stave, resp. 262 x 1080 x 415 mm pri vysunutých ramenách.

Na ramenách, ktoré sa vysúvajú aj zasúvajú motoricky, sú zabudované štyri 5/8“ výškové reproduktory s hodvábnou membránou (dva predné a dva zadné) a štyri 2“ stredotónové meniče (opäť predné a zadné) s neodýmovým magnetom a hliníkovo-horčíkovou membránou.

Zdroj | Sonus faber

O nízke tóny sa starajú dva špeciálne, pre tento systém vyvinuté 5“ basové reproduktory (taktiež s hliníkovo-horčíkovou membránou) uložené v hlavnom boxe z dreva a hliníka.

Aj v tomto prípade jeden vyžaruje dopredu, druhý dozadu. Táto konštrukcia bola navrhnutá kvôli eliminácii vibrácií. V stojane je tiež umiestnené zaujímavé podsvietenie, ktoré reprosystému dodáva jedinečnú atmosféru.

Zdroj | Sonus faber

Vysúvacie ramená zas zabezpečujú oveľa lepšiu separáciu zvuku. Vďaka štyrom zosilňovačom triedy D s celkovým výkonom 1 400 W má Sf16 pozoruhodne explozívny zvuk, bez problémov ozvučí aj rodinnú párty vo väčšej miestnosti.

Aby však zvuk s vysokým výkonom dokázal takýto malý reprosystém preniesť čisto a bez skreslenia, museli inžinieri tvrdo zapracovať na jeho konštrukcii. Konštatujeme, že sa im to podarilo.

Konektivita a spracovanie signálu

Ovládacie prvky Sf16 sú umiestnené v hornej časti reproduktora a sú pomerne strohé – stiahnutie a vysunutie ramien, prepínač vstupov, mute a dve tlačidlá na reguláciu hlasitosti. Ak si ale spomenieme, že Devialet Phantom nemá žiadne ovládacie tlačidlá, ide o relatívne bohatú výbavu.

Zdroj | Sonus faber

Všetky káblové vstupy sú umiestnené na zadnej strane. Okrem prívodu napájania a sieťového vypínača tu nájdete tri vstupy pre prehrávanie káblom pripojených zdrojov – jeden linkový a dva digitálne (koaxiálny a optický Toslink).

Väčší dôraz je však kladený na bezdrôtové streamovanie. Tu Sonus faber stavil na DTS Play-Fi, ktoré je dostupné prostredníctvom Wi-Fi štandardov 802.11a/b/g/n a podporuje aj mediálny server DLNA. Aj ovládanie zo smartfónu či tabletu je postavené na tejto platforme.

Znamená to, že systém umožňuje prepojiť až 16 reproduktorov, alebo osem stereo párov a dá sa integrovať s ďalšími komponentmi podporujúcimi platformu DTS Play-Fi, napríklad s bezdrôtovými reproduktormi McIntosh RS100 predstavenými na tohtoročnej výstave CES.

Zdroj | Sonus faber

Chýba však Bluetooth a takisto aj možnosť prehrávať hudbu z Flash pamätí cez USB vstup. USB port na zadnej strane je len servisný.

Ani Devialet Phantom spočiatku nepodporoval Bluetooh, no neskôr ho výrobca doplnil. Možno sa k podobnému kroku podujme aj Sonus faber, hoci ktovie? Bluetooth s limitovanou kvalitou audiostreamu na úroveň CD rozhodne nepatrí medzi základ v high-end produktoch.

Sf16 dokáže prehrávať súbory vo formátoch MP3, M4A, AAC, FLAC a WAV, ako aj audio vo vysokom rozlíšení so vzorkovaním až 24-bit/192 kHz.

Zdroj | Sonus faber

Od uvedenia na trh v septembri sú tiež k dispozícii streamingové služby Tidal, Deezer, Spotify, Amazon Music a ďalšie vrátane internetových rádií. Neskôr majú pribudnúť aj služby Qobuz a Napster. So streamovacím reproduktorom Sf16 si teda užijete za veľa peňazí rozhodne aj veľa muziky.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.