Fotovoltaické krytiny, ktoré Tesla vyvinula pre solárne strechy, spájajú estetiku s funkčnosťou, ale zrejme kvôli vyšším nákladom zatiaľ nepredstavujú taký žiadaný produkt, ako iné nápady Elona Muska – elektromobily, záložné batérie, či rakety a kozmické lode.
Solárne škridle Tesla sú síce všeobecne uznávané pre svoj perfektný dizajn a majú nepopierateľné výhody oproti bežným solárnym panelom pri novostavbách a pri domoch, ktoré potrebujú skorú výmenu strechy, na trhu sa však uplatňujú ťažšie, ako konvenčné riešenia.
Tesla mala problémy s testovaním životnosti solárnych striech, pričom ceny značne kolísali, podľa zložitosti riešenia stavby. Začiatkom tohto roka Tesla výrazne zvýšila cenu solárnych strešných škridiel po zavedení nového „faktora zložitosti strechy“.
Napriek tomu však firma tvrdí, že dopyt po solárnych strechách zastáva silný aj po tomto zdražení a inštalácie sa zrýchľujú. Či je to pravda, alebo skôr marketingové „budenie“, ťažko povedať. Elon Musk však vo všetkých svojich firmách hľadá cestičky k úspechu a zjavne sa mu darí.
Teraz Tesla prichádza s výrazným upgradom svojich solárnych striech vďaka novým, výkonnejším solárnym škridliam. Vyšší výkon dosiahnu vďaka lepšej účinnosti, takže rozmery škridle mohli ostať zachované.
Tesla už začala zahŕňať novú krytinu do špecifikácií solárnych striech určených pre zákazníkov. Kým doteraz Tesla používala v dizajnoch solárnych striech svoju škridlu „SR60T1“ s výkonom 58,5 wattov, v nových projektoch sa používajú solárne dosky „SR72T1“. S maximálnym výkonom 71,67 wattov prekonávajú predošlú generáciu asi o 22%.
S efektívnejšími solárnymi článkami tak dokáže Tesla dosiahnuť pri rovnakej ploche viac ako o pätinu vyšší výkon, alebo pri rovnakom požadovanom výkone môže použiť menej fotovoltaických škridiel.
V solárnych strešných inštaláciách totiž Tesla montuje aktívne škridle len na plochách, ktoré majú vhodný sklon a polohu vzhľadom k Slnku. Inde používa škridle bez solárnych článkov, kvôli optimalizácii nákladov. Pri pohľade zo zeme vyzerajú obidva druhy škridiel rovnako.
S menším potrebným počtom solárnych prvkov sa však ušetria náklady za montáž a za elektrické prepojenia.
Nový model solárnej krytiny môže stimulovať dopyt. Tesla sa snaží solárnu strešnú krytinu štandardizovať a motivovať tak aj nezávislé firmy, aby mali záujem inštalovať jej solárne strechy. K podpore biznisu má slúžiť aj 500 dolárová odmena za odporúčanie solárnej strechy novému zákazníkovi.
Celé toto snaženie Tesly (a mnohých iných výrobcov fotovoltaických panelov) vyzerá možno ako nepodstatná a okrajová záležitosť, ale v realite môže ísť o kľúčové riešenia – minimálne pre rezidenčných odberateľov elektriny. Zďaleka pritom nejde len o brzdenie súčasnej klimatickej zmeny, ale aj o náhradu zdrojov elektrickej energie po odstavovaní tepelných a jadrových elektrární.