Reklama

Solárne mesto Soul: fotovoltiku budú mať všetky verejné budovy a milión domov

Zdroj | World Economic Forum
Juraj Procházka
Zdroj | World Economic Forum
Zdroj | World Economic Forum

Stavať v husto osídlených regiónoch solárne elektrárne na zelených lúkach, či nebodaj na poľnohospodárskej pôde? So „zelenou“ energetickou politikou to má málo spoločného. Tento trend už mnoho krajín, vrátane Slovenska, našťastie opustilo.

O to väčší boom zažívajú solárne panely na strechách budov, vrátane rodinných domov. V juhokórejskom Soule bude mať do roku 2022 každá verejná budova na streche solárne panely a rovnaký „osud“ čaká aj milión domov.

Pozrite si

Lacnejšie a účinnejšie: solárne strechy Tesla 3. generácie

Južná Kórea je štvrtou najväčšou ekonomikou v Ázii a v súčasnosti pokrýva svoju energetickú spotrebu hlavne jadrovou energiou, plynom a uhlím. Krajina je pritom štvrtým najväčším dovozcom uhlia na svete. Jeho spaľovanie predstavuje veľkú energetickú záťaž, preto sa vláda po tlaku verejnosti usiluje o podporu obnoviteľných zdrojov s cieľom do roku 2040 vyrobiť z nich 35% elektrickej energie.

Zdroj | World Economic Forum

Pôvodná stratégia rátala s renováciou 20 zo 60 uhoľných elektrární v krajine odlučovacími a filtračnými zariadeniami proti znečisťovaniu ovzdušia. Od tejto myšlienky sa však upustilo, vzhľadom na neefektívnu nákladovosť.

Podľa indexu energetickej transformácie (ETI) Svetového ekonomického fóra, ktorý porovnáva energetické systémy krajín a podporu ich prechodu na čistejšie zdroje energie, figuruje Južná Kórea na 48. mieste zo 115 sledovaných krajín s indexom ETI 58%.

Slovensko sa s ETI 61% nachádza na 33. mieste. Na čele rebríčka je s indexom ETI 75% Švédsko, pred Švajčiarskom (74%), Nórskom a Fínskom (obe krajiny majú ETI 73%).

Pozrite si

Apple je v USA jednotkou v spotrebe solárnej energie

Preferencie sa však menia. V novembri 2017 oznámilo vedenie hlavného mesta plán premeny Soulu na solárne mesto do roku 2022. Ráta sa v ňom s vytvorením 1 GW solárnej kapacity do roku 2022.

To je väčší výkon, než Slovensko získa dostavbou dvoch blokov jadrovej elektrárne Mochovce (2 x 440  MW), pričom v našom prípade ide o projekt akoby „bez konca“ a „čiernu dieru na peniaze“, ako ukázala aj najnovšia razia NAKA.

Zdroj | Tesla

Každá verejná budova v Soule bude do roku 2022 vybavená lokálnou solárnou elektrárňou a jedna štvrtina mestských sídiel dostane takisto solárne panely, aby sa podarilo znížiť emisie CO2 o viac ako pol milióna ton ročne. Obyvatelia Soulu majú k dispozícii systém prenájmu solárnych panelov, ktorý sa stáva populárnym.

Elektrinu zo slnka však nebudú vyrábať len strechy budov. Mestský baseballový štadión je takisto pokrytý solárnymi panelmi a námestie Gwanghwamun sa stane v januári 2020 solárnou ulicou. Mesto tam osadí solárne panely na pouličné osvetlenie, lavičky a odpadkové koše. Magistrát zároveň dúfa, že takáto environmentálna aktivita bude zaujímavá aj pre turistov a pritiahne do mesta viac návštevníkov.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.