- #Ekológia
- 3 min.
- 23.10.2020
V Austrálii vznikne solárny gigant, na elektráreň sa pripojí aj Singapur
Veľké fotovoltaické elektrárne s výkonom stoviek MW už nie sú raritou, ako pred niekoľkými rokmi. Vďaka klesajúcim cenám solárnych panelov dokážu cenovo konkurovať tepelným elektrárňam spaľujúcim uhlie, plyn, mazut, aj biomasu.
Dnes sa tri z patich najväčších solárnych fariem nachádzajú v Indii (Kamuthi v Tamil Nadu – 648 MW, Kurnool Ultra Mega Solar Park v Andra Pradéš – 1 000 MW a Shakti Sthala, Pavagada v Karnatake – 2 000 MW), ale projekt, aký chystá Austrália, je bezprecedentný.
Austrália pripravuje zďaleka najväčšiu solárnu farmu na svete. Solárna elektráreň Newcastle Waters na severnom austrálskom území neďaleko Elliottu bude schopná dodať výkon až 10 gigawattov (10 000 MW) a bude taká veľká, že bude viditeľná aj z vesmíru. Jej solárne panely budú rozmiestnené na území s rozlohou 120 km2.
Pre ilustráciu, ide o výkon zhruba ekvivalentný desiatim blokom jadrovej elektrárne Temelín, alebo 20 až 22 reaktorom VVER 440, aké sa použili aj v JE Mochovce, alebo JE Jaslovské Bohunice.
Solárnu elektráreň Newcastle Waters postaví spoločnosť Sun Cable na dobytčej farme medzi Alice Springs a Darwinom a náklady na jej výstavbu dosiahnu 20 miliárd dolárov. Projekt je zatiaľ v prípravnom štádiu. Konzultácie s dotknutými komunitami začnú koncom roku 2020 a výstavba má odštartovať koncom roku 2023. Od roku 2026 má byť spustená výroba elektriny a o rok neskôr aj jej vývoz.
Práve vývoz elektriny bude pri najväčšej solárnej elektrárni rozhodujúci. Hoci časť energie bude privádzaná cez 750 km dlhé vysokonapäťové vedenie do Darwinu a do štátnej rozvodnej siete, až dve tretiny elektrickej energie pôjdu cez vysokonapäťové podmorské káble na export do Singapuru. Sun Cable prostredníctvom solárnej farmy Newcastle Waters takto pokryje zhruba 20% spotreby elektrickej energie v Singapure.
Pre mestský štát to bude znamenať značný prínos pre kvalitu životného prostredia, keďže dnes Singapur až 95% elektriny vyrába pomocou zemného plynu.
Austrália má ideálne klimatické podmienky na výrobu elektriny zo solárnych zdrojov a takisto dostatok rozľahlých rovinatých území, čo uľahčuje inštaláciu solárnych panelov vo veľkých farmách. Stabilizácia rozvodných sietí pri veľkom podiele obnoviteľných zdrojov však vyžaduje aj budovanie veľkých úložísk.
Aj preto v Južnej Austrálii neďaleko Hornsdale Tesla postavila v novembri 2017 vtedy najväčšiu svetovú batériu s kapacitou 129 MWh a výkonom 100 MW. Paralelne s projektom Newcastle Waters však má vzniknú úložisko „inej kategórie“. Obrovská batéria s kapacitou 30 GWh zaistí nepretržité dodávky elektriny aj v noci a prispeje k stabilizácii siete.