India sa môže pochváliť najväčšou solárnou elektrárňou na svete postavenou v jednej lokalite. Spoločnosť Adani Group postavila v meste Kamuthi v indickom štáte Tamil Nadu fotovoltaickú elektráreň s výkonom 648 MW.
Výkonom teda prekonáva doterajšieho šampióna, elektráreň Topaz Solar Farm v Kalifornii, ktorá má tiež úctyhodný výkon 550 MW.
Druhá najľudnatejšia krajina na svete trpí nedostatkom elektriny, keď údajne až 300 miliónom ľuďom v domácnostiach chýba. Veľké množstvo jej India okrem toho vyrába v tepelných elektrárňach spaľovaním lacného uhlia, čo (podobne ako v Číne) výrazne prispieva k zhoršovaniu životného prostredia.
Veci sa však začínajú meniť k lepšiemu. Solárna farma v Kamuthi by mala elektrinou zásobovať až 150 000 indických domácností. Solárna energetika pritom bude mať v Indii čoskoro významné postavenie.
Do roku 2022 by mala napájať až 60 miliónov tamojších domácností a vládna stratégia má za cieľ v roku 2030 vyrábať 40 percent elektriny zo zdrojov bez spotreby fosílnych palív. Kým sa však podarí tieto ambiciózne plány naplniť, bude potrebné vynaložiť značné úsilie.
Solárna energetika sa stáva relevantným zdrojom nielen v krajinách ako Nemecko, Japonsko, Maroko, ale popri Indii aj v Číne. Čína je s inštalovaným výkonom 43 GW v solárnych elektrárňach svetovou jednotkou a zároveň je aj najväčším producentom FV článkov.
Neprekvapuje preto, že práve čínske firmy by mali postaviť aj najväčšiu solárnu elektráreň na svete v zamorenej oblasti Černobyľu. Na ploche 60 km2 by mala vzniknúť solárna farma s výkonom až 1 GW.