Reklama

Letné pneumatiky, ktoré sú prepadákom? Nekupujte ich!

Zdroj | chatgpt/TECHBOX
Richard Pliešovský
Zdroj | chatgpt/TECHBOX
Zdroj | chatgpt/TECHBOX

Meniť zimné pneumatiky za letné je nutné, pretože zimné sa stávajú v teple mäkšie, čo zväčšuje brzdnú dráhu, ale aj znižuje celkovú stabilitu vozidla.

Ideálny čas na výmenu je, keď vonkajšie teploty presiahnu 7 °C, nielen cez deň, ale aj v noci. To znamená, že teraz je už naozaj ten najvyšší čas, aby ste zbytočne neopotrebovali zimné pneumatiky.

Dobré vedieť

Obsah pokračuje pod reklamou

Pred kupovaním nových pneumatík potrebujete vedieť niekoľko parametrov. V prvom rade je to veľkosť pneumatiky. Ďalší dôležitý údaj je maximálna rýchlosť. Ak sa označenie končí písmenom „R“, znamená to maximálnu povolenú rýchlosť 170 km/h. „H“ predstavuje maximálnu rýchlosť 210 km/h, „V“ je až 240 km/h. Pred nákupom pneumatík si tieto informácie skontrolujte. Ďalším dôležitým parametrom je priľnavosť za mokra (AA až E), pričom „A “ je najlepšia.

Pozrite si

3 nebezpečné celoročné pneumatiky? Tieto vás sklamú!

Ktoré pneumatiky nekupovať?

V aktuálnom teste letných pneumatík ADAC pre rok 2025 prepadli tri modely. Autoklub testoval 18 letných pneumatík v rozmere 225/40 R 18, ktoré sú určené pre kompaktnú triedu automobilov.

ADAC testoval nielen prémiové značky, ale aj tie najlacnejšie. V tomto prípade sa potvrdilo, že za kvalitu sa oplatí priplatiť – a v prípade pneumatík naozaj nemá význam šetriť. Rozdiel medzi sadou najlacnejších a najdrahších pneumatík bol v prípade nakupovania ADAC 280 eur! Ako konštatujú experti „málokedy bol rozdiel medzi najlepšími a najhoršími modelmi pneumatík taký veľký ako v tomto teste“.

Zdroj | chatgpt/TECHBOX

Väčšina pneumatík fungovala dobre, ale tri z nich sa neodporúčajú. Jeden z nich dokonca úplne zlyhal, získal tak smutné prvenstvo.

1.

Doublecoin DC-100

Model Doublecoin DC-100 získal celkové hodnotenie 5,5 a bol ohodnotený ako „neuspokojivý“. Napriek skvelému nájazdu 74 400 kilometrov dosahovali tieto pneumatiky vážne bezpečnostné nedostatky, najmä na mokrej vozovke, kde bola brzdná dráha o 17 metrov dlhšia ako u víťaza testu!

Prečo tieto pneumatiky vydržia tak dlho sa ukázalo počas testov. Ich gumová zmes je taká tvrdá, že sa len veľmi málo opotrebováva. To však znamená, že dokáže vytvoriť len veľmi malú priľnavosť. Na mokrej vozovke Doublecoin totálne zlyhali. Pneumatika má malú priľnavosť, vozidlo sa ľahko dostane do skorého šmyku a brzdná dráha je nebezpečne dlhá. Ruky preč od tohto modelu!

2.

Norauto Prevensys 4

Sklamaním boli aj Norauto Prevensys 4. Vodiči pri testovaní zistili, že ich auto sa riadilo veľmi ťažko a dosiahnuť veľkú presnosť bolo takmer nemožné. Boli potrebné neustále korekcie riadenia, aby sa udržal smer jazdy. Správanie nav hraničných situáciách bolo pre vodičov tiež veľmi náročné. ADAC ani v tomto prípade neodporúča nákup týchto modelov pneumatík.

3.

Syron Premium Performance

Nemecký autoklub sklamali aj pneumatiky Syron Premium Performance. Dostali hodnotenie ako „neodporúčané“, pričom bezpečnosť jazdy dostalo známku 3,9. Pneumatiky dosiahli z hľadiska bezpečnosti jazdy len priemerné hodnotenie, hlavne kvôli slabému výkonu na suchej vozovke. Nezabodovali environmentálnymi vlastnosti, nepotešil ani predpokladaný nájazd 41 500 km.

V prípade, že hľadáte kvalitné pneumatiky, vyberajte modely, ktoré sa umiestnili na prvých miestach. V teste vyhrali Continental SportContact 7, za ktorými nasledovali Bridgestone Potenza Sport, Goodyear Eagle F1 Asymmetric 6 a Michelin Pilot Sport 5.

Obsah pokračuje pod reklamou

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.