Reklama

Softvér na rozpoznávanie tvárí má nečakaný humánny rozmer

Zdroj | MSU
Richard Pliešovský
Zdroj | MSU
Zdroj | MSU

Doteraz sa považoval softvér na detekciu tvárí za zásah do súkromia a všeobecne za diskutabilnú technologickú platformu, ktorá sa toleruje len v rámci terorizmu a ťažkých zločinov. Zdá sa, že vedci preň našli ďalšie využitie, tentokrát so samými výhodami.

Výskumníci v Michiganskej štátnej univerzite (MSU) vyvinuli systém rozpoznávania tvárí, ktorý by mohol pomôcť zachrániť ohrozené primáty. Ide o prístup založený na neurónovej sieti. Ten umožní pracovníkom a dobrovoľníkom v teréne sledovať primáty – šimpanzy, zlaté opice a lemury pomocou aplikácie pre OS Android. V nej odfotia zviera a program nájde buď zhodu, alebo päť blízkych kandidátov.

Vedci v MSU vytvorili na základe tisícok referenčných fotografií program PrimNet. To bolo paradoxne aj jednou z najťažších prác. Medzi primátmi totiž existujú obrovské rozdiely, aj čo sa týka jedného druhu. Keďže k nim doteraz nedorazila móda a etiketa, líšia sa vlasmi, kožušinou, očami a ďalšími faktormi, ktoré berie softvér na detekciu tvárí do úvahy. Vedci teda museli fotografie v oblasti očí a úst manuálne označovať, aby uľahčili prácu umelej inteligencii.

Zdroj | MSU

Dnes už má program PrimNet presnosť väčšiu ako 90 percent. (Pri lemuroch je to až 93,75 %.) Nie je to ešte ideálne, no keďže aplikácia vie ešte ponúknuť z množiny údajov až päť potenciálnych kandidátov, zatiaľ to postačuje.

Navyše, tvorcovia programu v MSU dávajú k dispozícii otvorený kód, aby tak ktokoľvek mohol využiť túto ušľachtilú aplikáciu na sledovanie pôvodu primátov. PrimNet plánujú dokonca používať aj bojovníci proti obchodovaniu s ľuďmi.

Táto technológia je oveľa šetrnejšia, ako doteraz používané zariadenia, ktoré spôsobovali primátom stres, zranenia, alebo dokonca aj úmrtie. Okrem vyššej presnosti ponúka PriNet aj nákladovo efektívnejší nástroj. Bežné sledovacie zariadenia stoja od 400 do 4 000 dolárov. Zvieratá treba navyše ešte chytiť a označiť, čo môže narušiť ich sociálne správanie.

Prečo sa to vlastne všetko robí? Ne je to kvôli štatistike, ale ide o pomoc pre ohrozené primáty. Viac ako 60-tim percentám z nich hrozí totiž vyhynutie.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.