Ako ten čas letí. Ak máte tridsať rokov a menej, tak zrejme žijete v tom, že SMS-ky tu boli odjakživa, možno ešte skôr ako tlačený papier. Ale teraz vážne. Práve dnes je okrúhle výročie, ktoré nám pripomína, akým raketovým tempom postupujú moderné technológie.
Prvé mobilné telefóny vedeli toho žalostne málo, dalo sa z nich prakticky len telefonovať. Možnosť písania krátkych textových správ prišla až oveľa neskôr, 3. 12. 1992. Oprávnene spôsobila naozajstný ošiaľ. Chvíľu to však trvalo.
Na Slovensku, ako to už býva, sa SMS začali používať neskôr, až v roku 1997. Ich cena nebola na tie časy vôbec malá, boli to 3 koruny. Masovo používané sa nestali okamžite, spôsobovalo to nízke pokrytie, ale aj fakt, že väčšina používaných mobilov podporovala len telefonovanie. Prvými krajinami, ktoré začali s prevádzkou komerčných sietí bolo Švédsko, neskôr sa pridali USA a Spojené kráľovstvo.
Telekomunikační operátori spočiatku neverili, že písanie SMS zaujme. Zmena nastala až po zavedení predplatených kariet, ktoré rozšírili počet zákazníkov. Z krátkej textovej správy sa rozvinula najviac využívaná forma písanej komunikácie, aj napriek konkurencii v podobe e-mailov a sociálnych sietí. SMS je dostupná pre viac ako 5 miliárd ľudí.
Viete, že prvá SMS sa vydražila ako NFT za 107 000 eur? Správu s textom „Veselé Vianoce“ dala do dražby britská spoločnosť Vodaphone. Odoslal ju programátor z Readingu Neil Papworth zo svojho mobilu Orbitel 901 počas vianočnej akcie spoločnosti.
Za zmienku tiež stojí, že v tom istom roku, ako k nám prišla táto technológia, sa v Spojenom kráľovstve poslalo 66 miliárd textových správ. O päť rokov to bolo 151 miliárd, kedy už bolo možné odosielať multimediálne správy MMS.
Je nepochybné, že SMS-ky vydláždili cestu digitálnej komunikácii. Používatelia si zamilovali túto formu konverzácie bez potreby volania, nečudo, že je tento trend prítomný dodnes v sociálnych sieťach. Aj Twitter začal ponúkať 140 znakové príspevky na základe 160 znakového limitu SMS-iek, kde bolo 20 znakov vyhradených pre meno používateľa. Tento krok mal za úlohu zvýšiť efektivitu posielania tweetov, nakoľko vtedajší internet nebol dostatočne rýchly na väčšie prenosy dát.
Ako vidíte, SMS bol šikovný vynález a napriek enormnému vývoju, používaniu internetu, má táto technológia stále svoje miesto. Operátori ich v paušáloch zvyčajne ponúkajú zadarmo, dnes sú totiž najžiadanejšie dáta. Aká forma komunikácie cez smartfón bude vládnuť o 20 – 30 rokov dnes netuší nik.
Ďalšie zaujímavé články nájdete v našej rubrike HISTORICKÝ DEŇ, kde vám prinášame rôzne prelomové udalosti, zariadenia a stroje z technologického sveta.