SMS správy považujeme za absolútnu samozrejmosť. Informujú nás často aj o pohybe na bankovom účte. Klasickým správam však začali výrazne konkurovať takzvané Push notifikácie. Pozrite sa, prečo by ste si ich mali aktivovať.
Viete vlastne, čo sú to Push notifikácie? Ide v podstate o akúkoľvek správu, ktorú dostanete do svojho smartfónu cez niektorú nainštalovanú aplikáciu. Názov Push je odvodený od spôsobu fungovania tejto komunikácie, teda že správu tlačí (angl. Push) do vášho telefónu napríklad výrobca, aby ste si nainštalovali novú verziu softvéru.
Kľudne vás však pomocou Push notifikácie môže informovať aj banka, napríklad o prijatej platbe na váš účet. Push notifikácia nie je viazaná na vaše telefónne číslo, ale na smartfón, aplikáciu alebo prihlásený účet v konkrétnej aplikácii.
Už je to takmer 26 rokov, od kedy bola odoslaná prvá SMS správa. Od tej doby sa táto technológia ani príliš nezmenila, no naopak telefóny sa od tej doby zmenili na nepoznanie. Sme neustále pripojení k internetu a mobilné aplikácie nám napríklad umožňujú vytvorenie nového bankového účtu a vybavenie úveru z pohodlia domova. Prečo teda neurobiť pokrok aj v tomto smere?
Ak ste klientom Tatra banky, môžete Push notifikácie dostávať už dnes. Prečo by ste to však robili, keď SMS správy od banky dostávate pravidelne? Dôvodov na zmenu môže byť niekoľko a tým prvým je priama prepojenosť s mobilnou aplikáciou.
V SMS správe síce dostanete informácie o pohybe a stave na účte, no kliknutím na Push notifikáciu sa môžete priamo prepnúť do aplikácie, kde napríklad zistíte podrobnejšie informácie o danej platbe.
Pri najbližšej príležitosti, keď vám z účtu nečakane odíde nejaká suma peňazí, môžete vďaka Push notifikácii rýchlo zistiť, že ide napríklad o opakovanú automatickú platbu za hudobnú streamovaciu službu. Naopak v prípade podozrivého pohybu realizovaného z účtu kartou si ju môžete priamo v aplikácii zablokovať.
O pohyboch na účte navyše môžete byť informovaní aj v prípade, že práve nemáte mobilný signál. Pre prijímanie notifikácií vám stačí pripojenie na Wi-Fi, takže môžete zostať v obraze, aj keď sedíte v lietadle alebo vo vlaku, kde máte k dispozícii internet. Ak v čase platby k internetu nie ste pripojení, Push notifikácia vám príde pri najbližšom pripojení. To je zaujímavé, však?
V dobe, kedy je naše súkromie v ohrození viac, než kedykoľvek predtým, je obrovskou výhodou Push notifikácii aj jednoduchý fakt, že tieto notifikácie nie sú ukladané vo vašom mobile ako SMS správy. Po ich prijatí a prečítaní ich obsah zmizne, nezaberá miesto v telefóne a nepredstavuje žiadne bezpečnostné riziko. Ich prijímanie si navyše môžete upravovať a regulovať priamo v nastaveniach telefónu a prípadne aj v konkrétnej aplikácii.
V aplikácii Tatra banka si môžete upravovať nastavenia notifikácií o pohyboch na účte v bočnom menu pod položkou Nastavenia a B-mail. V podrobných nastaveniach si dokonca môžete prispôsobiť aj výšku kreditu a debetu, pri ktorej budete dostávať notifikáciu. Pre ich prijímanie sa však ešte musíte ubezpečiť, že ste v nastaveniach telefónu povolili aplikácii Tatra banka odosielať Push notifikácie.
Od vydania najnovšej aktualizácie aplikácie Tatra banka sú už Push notifikácie súčasťou výberov z bankomatov mobilom. Vygenerovaný kód pre výber z bankomatu vám bude doručený Push notifikáciou. Ak by sa vám teda pred výberom zamkla obrazovka, pre zobrazenie kódu nemusíte opätovne zapínať aplikáciu, kód nájdete priamo v notifikačnej lište.
Push notifikácie sú v tomto momente tým najlepším spôsobom, ako môžete byť vďaka vášmu smartfónu vždy a všade informovaní o tom, čo sa deje s vašimi financiami. V redakcii najviac oceňujeme možnosť rýchlej úpravy nastavenia notifikácií priamo z aplikácie bez nutnosti návštevy pobočky a bez prihlasovania do Internet Bankingu.
Na príprave článku sme spolupracovali s partnerom Tatra banka.