Už od začiatku 21. storočia začal rapídne rásť nielen dopyt, ale aj ponuka tzv. smart zariadení, čo je vlastne kedysi bežná elektronika doplnená o rôzne chytré funkcie, ktoré by nám mali uľahčovať život. Smartfóny, smart telky či už pár rokov známe i smart foťáky pozná hádam každý z vás, no vedeli ste, že existujú desiatky ďalších smart zariadení? Pozrite sa, či vás niečím prekvapíme.
Projektor
Smart telky sú tu už niekoľko rokov, ale smart projektory (ak nepočítame interaktívne tabule) na nás ešte len čakajú, podobne ako tento laserový projektor LG HECTO. Podľa výrobcu ponúkne všetko to, čo aj LG smart telka najvyššej triedy.
DECT telefón
Podobne ako projektor, aj DECT telefón získal inšpiráciu v populárnom smart zariadení. Zo smartfónu si novinka Panasonic KX-PRX120 požičala nielen dotykový displej, GPS, Wi-Fi a Bluetooth moduly či webkameru, ale aj operačný systém Android.
Okuliare
Google Glass nie sú síce úplne prvými smart okuliarmi, no ako prvé ponúkajú aj možnosť použitia s dioptrickými sklami. Pritom funkcie zostávajú rovnaké – vyhľadávanie, fotenie, navigovanie… Mimochodom, Google Glass už medzičasom skončili.
Šošovky
Google venuje pozornosť nielen okuliarom Glass, ale aj šošovkám. Google Smart Lens sa zatiaľ sériovo nevyrábajú, no v blízkej budúcnosti by mali poslúžiť na meranie hladiny cukru v krvi zo sĺz a tak pomáhať používateľom postihnutým cukrovkou.
Náramok
Smart náramkov, ktoré monitorujú vaše denné aktivity, existuje už poriadne množstvo, no náramok Pavlok, ktorý vás bude upozorňovať jemným elektrickým šokom, je na trhu jedinečný. Ciele a všetky nastavenia si zadávate, ako inak, cez mobilnú aplikáciu.
Váha
So zdravím súvisia aj ďalšie gadgety. Kedysi obyčajná váha sa časom zmenila na digitálnu a v súčasnosti nastupujú smart váhy. Withings Smart Body Analyzer WS 50 je však nielen váha, ale aj osobný merač hladiny telesného tuku či pulzu. Cez mobilnú appku si tak môžete sledovať výsledky vášho snaženia o zlepšenie zdravotného stavu.
Vidlička
Tomuto uverí asi len málokto. Smart je totiž už aj vidlička! Spojením so smartfónom vidlička HAPIfork sleduje frekvenciu stravovania, stravovacie návyky či počet súst, ktoré ste zjedli, ako dlho jete jedno jedlo apod. Ak jete príliš rýchlo, HAPIfork vás dokonca na to upozorní vibrovaním.
Zapaľovač
Ak dbáte o svoje zdravie, nemali by ste ani fajčiť. S týmto zlozvykom by teoreticky vedel skoncovať smart zapaľovač Quitbit s displejom. Na ňom totiž vidíte, koľko cigariet si denne zapálite. Samozrejmosťou je prepojenie s appkou pre dlhodobé sledovanie závislosti a jej prípadné odbúravanie. Čerešničkou je možnosť nastavenia času, počas ktorého dovolíte zapaľovaču denne fungovať.
Elektronická cigareta
Ďalšou alternatívou na skoncovanie s fajčením je elektronická cigareta. Už aj pomerne obyčajné zariadenie na zohrievanie tekutiny s nikotínom dostalo svoju smart verziu v podobe Smokio. Cez Bluetooth spárovaná cigareta so smartfónom sleduje frekvenciu inhalovania, množstvo inhalovaného nikotínu, kapacitu batérie, ale aj to, kde cigaretu používate pomocou GPS v smartfóne.
Zubná kefka
K zdraviu patrí aj správna starostlivosť o chrup. Hoci existuje kvantum najrôznejších zubných kefiek, elektrická kefka Kolibree je úplne iná. Tušíte správne. Aj táto je spárovaná cez Bluetooth so smartfónom a sleduje to, ako si umývate vaše zuby (dĺžku a frekvenciu umývania), dokonca aj to, ktorým zubom venujete viac pozornosti! Zbraň na deti ako vyšitá, čo poviete?
Chladnička
Chladničku s displejom sme už videli, dokonca aj s pripojením na web a appkou Evernote. Novinka LG LFX31995 však vie aj to, čo máte uložené v chladničke a čo potrebujete dokúpiť podľa konkrétneho receptu. Ten si samozrejme tiež vyhľadáte cez veľký dotykový displej na dverách chladničky.
Hrnček
Možno tomu ani neuveríte, ale hrnček Vessyl je tiež smart. Je až taký múdry, že presne vie, čo práve z neho pijete, koľko má nápoj kalórií, cukru, proteínov a kopec ďalších informácií. Tie sa zobrazujú v appke vášho smartfónu alebo tabletu.
Hrniec
Belkin Crock-Pot WeMo Smart Slow Cooker je takmer bežný elektrický tlakový hrniec, no okamžite po pripojení k systému WeMo ho môžete ovládať cez smartfón, tablet či počítač. Ovládať je možné teplotu v hrnci, nastavovať časovač či dostávať upozornenia.
Práčka
Smart neobišlo ani práčky. Vďaka pripojeniu k internetu vám práčka LG WT6001HVA oznámi ukončenie pracieho cyklu priamo do smartfónu či tabletu, môžete ju tiež kontrolovať počas prania a nastaviť všemožné parametre. Na výstave CES 2015 bola predstavená dokonca smart práčka s dvojicou bubnou.
Termostat
Honeywell Lyric vie informovať nielen o aktuálnej teplote vo vnútri, ale aj vonku. Má senzor priblíženia, takže jeho displej svieti, len keď ste pri ňom. Pripojením k WLAN sieti ho môžete ovládať cez mobil, tablet či počítač hoc aj z druhého konca sveta. Je natoľko inteligentný, že ak sa blížite domov, automaticky zapne kúrenie, aby ste prišli do tepla.
Vypínač
Čo už len môže byť smart na vypínači svetla? Všetko. Slovenský start-up Goldee dobíja svet s rovnomenným ovládačom osvetlenia. Spojením so systémom LED žiaroviek Philips Hue vie v každej miestnosti navoliť akúkoľvek atmosféru. Má rôzne senzory a režimy, z ktorých mnohých zaujme Night Mode, Smart on/off či Smart Security. A všetko ide aj cez smartfón alebo tablet. Goldee tiež už stihol skončiť. Aspoň zatiaľ. Uvidíme, či sa nápadu a skrachovanej spoločnosti niekto ešte chopí.
Žiarovka
Až extrémne lacné smart LED žiarovky predstavil GE. Žiarovka GE Link by mala stáť len 15 USD a zvládne všetko, čo omnoho drahšie modely, teda pripojenie k smartfónu cez domácu Wi-Fi sieť či ovládanie intenzity osvetlenia v ktorejkoľvek miestnosti aj počas dovolenky.
Cesta
V Holandsku bola predstavená dokonca aj inteligentná cesta. Tá nielenže dokáže informovať o možnej námraze teplocitlivými piktogramami, označovať pruhy svetlocitlivým náterom, ale aj šikovne osvetľovať vozovku v noci pri prejazde popri zvodidlách či ponúkať indukčné nabíjanie elektromobilov.
Pneumatika
Z automobilového súdka je aj pneumatika Continental eTIS s viacerými senzormi, automaticky vie zmerať opotrebenie pneumatiky a správny tlak v pneumatike. Informácie sa zobrazujú v mobilnej aplikácii.
Topánky
Lechal sú topánky, ktoré sú schopné svojho majiteľa navigovať do zvoleného cieľa! Všetko je ukryté vo vnútri, v tzv. Lechal Pod, ktorý okrem vibračného motorčeka obsahuje aj batériu a základovú dosku s Bluetooth 2.1 modulom pre pripojenie k smartfónu. Cez smartfón prebieha všetka vzájomná komunikácia, stačí nastaviť cieľ a smer topánky ukazujú pomocou vibrácií.
Lopta
Z úplne iného súdka je futbalová lopta Adidas miCoach Smart Ball. Tá má tiež vo svojich útrobách múdru elektroniku. Pripojením cez Bluetooth 4.0 vie do mobilu alebo tabletu odosielať rôzne údaje, napríklad do ktorej časti lopty ste pri kope kopli, silu kopu, rýchlosť letu, zatočenie, RPM točenia počas letu, ale aj trajektóriu letu. Výsledky si potom môžete zhodnotiť a postupne sa zlepšovať.
Tenisová raketa
Aj tenisti si môžu zlepšovať svoju hru. Tennis Shot Stats Challenger je drobnosť (ťažká menej ako 3 tlmiče), ktorá dokáže fungovať aj bez smartfónu. Všetky informácie (rýchlosť úderov, čas hrania, počet rán, natočenie rakety alebo mapu úderov) si môžete pozerať aj na malom displeji Challengera, po pripojení k smartfónu sa vám však dáta ukážu omnoho prehľadnejšie.
Kvetináč
Aj kvetináč môžete spraviť múdrym. Stačí gadget Koubachi, ktorého zabudované senzory kontrolujú úroveň svetla, teplotu okolia a vlhkosť pôdy. Cez appku v mobile alebo v počítači spojenými cez Wi-Fi môžete kontrolovať zdravie každej rastliny, pri ktorej Koubachi máte.
Foto: archív