Reklama

Smartfóny Huawei prídu o Android, Číňania ale robia na vlastnom systéme

Števo Porubský

Agentúra Reuters dnes nadránom priniesla správu, podľa ktorej Alphabet Inc (materská spoločnosť Google) postupne ukončí podporu Androidu pre smartfóny, tablety, smart hodinky a ostatné prípadné produkty čínskej spoločnosti Huawei. V praxi to bude znamenať, že Huawei už nebude môcť využívať operačný systém Android, presnejšie jeho služby. Od Huawei musia dať ruky preč ale aj Intel, Qualcomm a ďalšie spoločnosti.

Pozrite si

Trafil Huawei svojou už 7-ročnou sériou P do čierneho?

Správa šokovala celý svet, keďže Android je od svojej podstaty „voľný” operačný systém, ktorý používajú stovky spoločností po celom svete vo svojich zariadeniach. Po pár hodinách od vydania správy ale agentúra doplnila vyjadrenia zástupcov Google, ktorí potvrdili, že na zariadeniach od Huawei bude naďalej fungovať Android aj jeho aplikácie. Informáciu potvrdil aj Google na svojom Twittri:

Obchod Play, Google Pay či ďalšie aplikácie od Google ako Gmail budú tak naďalej fungovať na všetkých zariadeniach s logom Huawei. Okamžité obmedzenie sa zatiaľ týka iba vzájomnej spolupráce medzi spoločnosťami. Aké obmedzenia prinesie budúcnosť je zatiaľ otázne. V hre sú hlavne aktualizácie systému Android. Google zatiaľ nespresnil čoho všetkého sa budú obmedzenia týkať. Firma zjavne nechce obmedzovať používateľov svojho operačného systému, no ako americká spoločnosť sa musí riadiť americkými zákonmi.

Za všetko pritom môže šialená obchodná vojna medzi USA a Čínou, v ktorej je najväčšou figúrkou americký prezident Donald Trump. On a jeho administratíva vydala zoznam, tzv. black list spoločností, s ktorými nesmú americké spoločnosti obchodovať. Je medzi nimi samozrejme aj spoločnosť Huawei, teda i Honor. Tá ale na americkom trhu nefiguruje.

Pozrite si

ZNAČKY | Huawei – história spoločnosti od rozvodní po smartfóny

„Huawei je technologickým lídrom v oblasti 5G. Obmedzenie spoločnosti Huawei v podnikaní na území Spojených štátov amerických neznamená, že USA budú bezpečnejšie alebo silnejšie. Naopak, krajinu to obmedzí a prinúti k využívaniu menej kvalitných, ale drahších alternatív. USA tak budú zaostávať v nasadení 5G a nakoniec poškodia záujmy amerických spoločností a spotrebiteľov. Neprimerané obmedzenia navyše porušia práva spoločnosti Huawei a vyvolajú ďalšie závažné právne otázky,“ uviedla v reakcii na rozhodnutie americkej administratívy ešte minulú stredu (15. 5. 2019) PR manažérka Huawei Technologies Ela Dekánková.

Zdroj | Huawei

Aby toho nebolo málo, od Huawei dávajú ruky preč aj spoločnosti ako Broadcom, Intel, Micron či Qulacomm. Obe sú americké, takže rovnaké reštrikcie sa budú týkať aj ich. Všetko to ale môže skončiť budúci rok, kedy sa v USA chystajú ďalšie prezidentské voľby. Ak ich nevyhrá niekto ako Trump, obchodná vojna môže skončiť veľmi rýchlo a všetko sa vráti „do starých koľají”.

November 2020 je ale ešte ďaleko a situácia sa môže vyostriť natoľko, že Huawei bude nútený urýchlene dokončiť svoj už odhalený operačný systém. Možno ešte tento mesiac sa tak dočkáme nových informácií o systéme, ktorý môže byť pokojne postavený aj pre desktopy a notebooky, keďže aj Microsoft sa bude musieť zariadiť podľa nariadení americkej vlády.

Medzičasom sme dostali už aj stanovisko spoločnosti Huawei: „Huawei výrazným spôsobom prispel k celosvetovému rastu operačného systému Android. Ako jeden z jeho kľúčových globálnych partnerov sme pracovali na budovaní ekosystému v prospech používateľov aj celého odvetvia. Keďže Android je open-source platforma, budeme pokračovať v poskytovaní bezpečnostných aktualizácií, ako aj popredajných služieb pre všetkých existujúcich zákazníkov. Tento záväzok zahŕňa všetky modely smartfónov a tabletov značiek Huawei i Honor, ktoré boli doteraz uvedené na trh a nachádzajúce sa v predaji. Huawei bude pokračovať v budovaní bezpečného a trvalo udržateľného softvérového ekosystému. Naším cieľom je poskytnúť všetkým naším zákazníkom tú najlepšiu používateľskú skúsenosť.“

Pozrite si

Huawei údajne vyvíja svoju náhradu Androidu, prečo?

Niektoré reštrikcie môžu Huawei zasiahnuť viac, iné menej. Čínsky gigant je ale celkom samostatnou spoločnosťou, väčšinu hardvéru je spoločnosť schopná si vyrobiť aj sama. Napríklad aj mobilné čipy patria medzi to najlepšie na trhu. Rovnako si vie vytvoriť aj vlastný softvér či čokoľvek, čo bude potrebovať. Vyrobiť si ale nedokáže popularitu a znalosť. V tomto prípade dominuje Google. Veď kto z nás nepoužíva aspoň jednu službu Google?

 

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.