Reklama

Smart zvonček alebo stačí obyčajný? Oplatí sa priplatiť? [seriál]

Zdroj | Netatmo
Števo Porubský
Zdroj | Netatmo
Zdroj | Netatmo

Ak ste uvažovali nad zmenou klasického zvončeka za smart zvonček, alebo ešte len zariaďujete nový dom a uvažujete nad smart zvončekom, nasledujúce riadky budú pre vás.

Smart zvonček môže byť zaujímavou alternatívou k tomu bežnému, no môže byť aj nočnou morou. Čo by ste mali o smart zvončeku vedieť a oplatí sa vôbec namiesto toho klasického?

Áno, aj nie. Záleží od toho, čo od smart zvončeka očakávate. Už na úvod je dobré napísať, že smart zvonček nie je videovrátnik. Nemáte k nemu dedikovaný displej, cez ktorý by ste videli obraz z kamery smart zvončeka. Síce už niektorým výrobcom to došlo a k smart zvončeku máte aj sekundárny displej napojený priamo na zvonček, no drvivá väčšina smart zvončekov displej nemá. Ten nahrádza displej smartfónu či tabletu, v ktorom máte appku od zvončeka.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Google

Appka je ďalšia vec, nad ktorou by ste mali pri smart zvončeku rozmýšľať. Ak už máte v domácnosti nejaké smart prvky, to je jedno akej značky, popozerajte sa, či daná značka nemá aj smart zvonček. Ak ešte smart prvky nakúpené nemáte, popozerajte sa po takej firme, ktorá má všetko.

Sú síce služby a produkty, ktoré vám nasľubujú, že cez jednu appku budete ovládať tisícky produktov od stoviek firiem, veď aj Matter či Thread, ale aj samotné Amazon Home, Goole Home či Apple HomeKit to sľubujú, no zďaleka nie všetky produkty a firmy dané protokoly či appky podporujú.

Moje odporúčanie je, mať čo najviac produktov od jednej značky. Vyskúšal som si na vlastnej koži mať Philips Hue, smart zvonček inej firmy, smart zásuvky inej, smart zámok od ďalšej, kamery od ďalšej a vôbec, ale že vôbec to nebolo dobré. Teraz som spokojnejší so smart prvkami jedného výrobcu a smart zámkom, ktorému verím od druhej. Smart zámok ovládať cez appku nepotrebujem, má snímač odtlačku prsta a všetko ostatné v domácnosti ovládam hlasom, alebo pomocou appky. Keď nad tým ešte rozmýšľam, máme smart radiátorové hlavice od inej firmy, no tie sú tak zlé, že ich mozog akosi vytesňuje a zabúda na ne. Asi je načase ich vymeniť a zabudnúť na ne úplne.

Späť ale k smart zvončekom. Ich ceny sa pohybujú okolo 80 – 100 € a vyššie. Funčkne sú schopné základných vecí ako sledovanie pohybu, automatické zaznamenávanie videa, zväčša vo Full HD (a vyššom) rozlíšení. S appkou v smartfóne sa prepájajú cez Wi-Fi, čo je aj výhoda, no aj nevýhoda. Pokiaľ vám v domácnosti Wi-Fi vypadne, zvonček stratí svoju plnú funkčnosť.

Smart zvončeky sú zväčša na batérie, niektoré však vyžadujú napájanie, niektoré dokonca priame napojenie na domový zvonček. Ten klasický, spínací, ktorý cengá vo vnútri. Takýto typ ale neodporúčame pokiaľ nemeníte práve starý elektrický zvonček za smart. Dokupovaním vyzváňacieho systému stratíte nielen čas, ale aj nervy.

Väčšina smart zvončekov komunikuje s tzv. bránou, alebo ak chcete hubom. Po stlačení tlačidla na zvončeku sa spustí vyzváňanie z hubu, prípadne smart reproduktora, v závislosti od konkrétneho zvončeka, resp. značky. Zvončeky nájdete nielen v bielej, ale aj často aj čiernej farbe (alebo ich kombinácii). Takto vie zvonček vyzerať elegantne aj na moderných antracitových dverách.

Aby som nezabudol, montáž. Tá je u drvivej väčšina zvončekov veľmi jednoduchá, väčšinou pomocou dvoch-troch skrutiek. Ak ale nechcete vŕtať do rámu dverí či steny, využiť môžete aj obojstrannú lepiacu pásku, ktorú by ste mali nájsť v balení (vždy sa o tom presvedčte ak nechcete vŕtať). Takto sa kotví základňa, ku ktorej sa následne skrutkuje, alebo iba jednoducho zacvakne telo zvončeka. Inštalácia prebieha následne cez mobilnú appku a nemala by trvať viac ako 10 minút. Ak áno, zvonček radšej vráťte späť, budú s ním len problémy.

Ak sa bojíte, že zvonček by mohol niekto ukradnúť, keď je len nalepený, na toto mám len takúto odpoveď – zvonček má kameru, ktorá zaznamenáva video okamžite po tom, ako pred šošovkou vznikne pohyb. Zlodej by bol okamžite nahraný na video. To sa, mimochodom, ukladá na pamäťovku v zvončeku, ale aj do cloudu, takže video máte stále poruke. Navyše zlodej nevie, či zvonček je len nalepený, alebo priskrutkovaný. Ak to druhé, natrápil by sa s ním viac a mali by ste ešte lepší a dlhší záznam.

Zdroj | Ring

Smart zvonček nie je zlá vec, no chýba mu jedno – displej. Ten nahrádza displej smartfónu, no nie vždy máte smartfón poruke a nie vždy je čas zapínať appku, aby ste videli, kto je pred dverami (hlavne ak ich máte plné a nevidíte cez ne), tobôž nie deti, ktorým asi appku k zvončeku inštalovať do smartfónu nebudete. Na trhu je niekoľko výrobcov, ktorí majú k zvončeku aj dedikovaný displej, no je ich ako šafranu. Iným riešením je posielanie obrazu na smart displej v štýle Nest Hub 2. Nie každý zvonček to ale dokáže.

Potom je tu cena. Bežný bezdrotový zvonček kúpite aj za menej ako 10 €. Smart zvonček stojí násobne viac. Ak teda nepotrebujete mať smart zvonček, pokojne siahnite aj po tom klasickom zvončeku. A možno časom prídete na to, že smart zvonček môže byť predsalen dobré riešenie, prípadne sa na trhu objaví viac zvončekov s displejom. Pozor, smart zvonček nie je videovrátnik, alebo video zvonček. Tie sú síce veľmi podobné, no komunikujú výhradne s displejom (displejmi), ktorý majú v balení.

Zdroj | omajin

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.