Smart zásuvky ponúkajú veľmi praktický a pohodlný spôsob, ako mať pod kontrolou spotrebu elektrických zariadení vo vašej domácnosti. Pozrime sa bližšie na to, čo vám dokážu poskytnúť.
Pre naše potreby sme vybrali dve obyčajné 16-ampérové smart Wi-Fi zásuvky iQtech SmartLife WS020, ktoré si viete kúpiť zhruba od 16 €, čo je viac než prijateľná suma.
Zaujímala nás najmä spotreba chladničky a televízora. Ide totiž o dva spotrebiče s pomerne veľkým príkonom a vyskytujú sa v každej domácnosti. Pre zaujímavosť sme ale merali aj to, akú spotrebu má Wi-Fi router a ako sa správa nabíjačka pre smartfón.
Aktivácia a nastavenie smart zásuviek
Smart zásuvku od iQ-tech ovládate cez Wi-Fi a funguje samostatne. Je kompatibilná so službou Google Assistant, Amazon Alexa, IFTTT a Tuya, aplikácia je dostupná pre systémy Android a iOS.
Vďaka tomuto riešeniu si môžete urobiť z bežných spotrebičov inteligentné, ale aj začať budovať takú svoju smart domácnosť. Veľkou výhodou je, že zásuvka, dokáže fungovať bez nutnosti pripojenia k centrálnej jednotke.
Pripojenie prebieha cez Wi-Fi sieť, po spárovaní smart zásuvku ovládate cez aplikáciu, ktorá je i v slovenčine. Smart zásuvka iQ-tech umožní zapojiť zariadenia, ktoré vyvinú maximálnu záťaž 3 680 W.
Chladnička
Chladnička, ktorej spotrebu sme kontrolovali bol kombinovaný model od LG s hrubým objemom 348 l (čistý objem 225 /93l). Pre naše potreby je teraz dôležitý iný údaj. Podľa údajov výrobcu je spotreba energie 240 kWh/rok, čo predstavuje 0,66 kWh za jeden deň. Chladnička spadá do energetickej triedy A++ (v rozsahu A+++ až D). Toľko teória.
Smart zásuvku sme pripojili do elektrickej zásuvky a zapojili chladničku. Po niekoľkých dňoch sme mali prvé výsledky. Ako to vyzerá? Za tri dni sme namerali spolu 1,56 kWh, čo znamená na deň 0,56 kWh. Je to teda o niečo menej, ako uvádza výrobca, čo je len a len dobre.
Ak máte doma staršiu chladničku, ktorá má väčšiu spotrebu, skúste sa poobhliadnuť po úspornejšom modeli. Určite sa to oplatí. Každá 1 kWh totiž stojí zhruba 20 centov. Ak máte chladničku so spotrebou 400 kWh, za energiu zaplatíte približne 80 €. Ak máte ale chladničku s 200 kWh ročnou spotrebou, vyjde vás polovicu.
Televízor
Ďalší adept na meranie bol náš televízor. Opäť ide o značku LG, konkrétne model 49UK550MLA. Má 49″, 4K UHD rozlíšenie a podporuje niekoľko základných aplikácií (Facebook, Netflix, Voyo, YouTube).
Zaraďuje sa do energetickej triedy D, čo pre nás znamená, že nie je energeticky príliš úsporný. Podľa informácií z aplikácie smart zásuvky vidíme po 3 hodinách sledovania reálnu spotrebu 7,35 kWh. Je to pomerne dosť, aj keď je v tomto údaji už započítaný odber set-top boxu. Bez neho televízor nepozeráme, takže nemá význam sledovať odber samotnej TV.
Ukazuje sa, že televízor má väčšiu spotrebu, ako by človek očakával. Vzhľadom na to, že ide v mnohých domácnostiach prakticky nonstop, vidíme tu možnosť úspory elektrickej energie.
V našom prípade by sa určite oplatila nová telka, s nižšou spotrebou. Na našich stránkach pravidelne prinášame modely s výhodnou cenou. Inšpiráciu môžete nájsť na internete.
Spotreba drobných zariadení prekvapí
Smart zásuvka si poradí aj s inou elektronikou, vrátane tej s minimálnou spotrebou. Boli sme zvedaví, aké hodnoty nám ukáže taká triviálna vec, ako je nabíjačka na smartfón. Čuduj sa svete, ostali sme prekvapení.
Pri nabíjaní bežného iPhonu bezdrôtovou nabíjačkou MagSafe sme namerali spotrebu 8 až 10 W. To nebolo nič prekvapujúce. Ale akonáhle sa smartfón nabil na 100 % a odpojili sme ho z nabíjačky, odber sa znížil na 0 W! Potvrdzuje teda to, že moderné (a značkové nabíjačky) majú v sebe naozaj smart elektroniku, ktorá sa stará o všetko dôležité?
Áno aj nie. Pravdou je, že inteligentné nabíjačky dokážu regulovať príkon a tým pádom minimalizovať spotrebu. Treba si ale uvedomiť, že bežná smart zásuvka nedokáže odmerať minimálnu spotrebu (v mW). Takže pri sledovaní tej vašej majte na pamäti, že vám zobrazí spotrebu od 1 W. Vyskúšate to jednoducho, skúste odmerať spotrebu žiarovky s regulovateľným jasom. V našom prípade smart zásuvka ukázala pri najnižšom jase 0 W, čo bol evidentne neresný údaj. Pri druhom stupni to bolo zrazu 3,4 W. Maximálny jas 10 W žiarivky spotreboval 9,4 W.
Ďalšou „obeťou“ bol Wi-Fi router. Tento nenápadný, zvyčajne ukrytý pomocník zabezpečuje pohodu v domácnosti a málokto sa zamýšľa nad jeho spotrebou. Ak sa zamyslíme, že ide nonstop 7 dní do týždňa, 24 hodín denne… Je to dosť.
Odmerali sme preto aj jeho spotrebu. Tá sa pohybovala v rozsahu 12 až 18 W. Ročne je to teda okolo 130 kWh. A to teda nie je vôbec malo! Ved chladnička má spotrebu okolo 205 kWh! Samozrejme, tu si treba uvedomiť, že spotreba routra kolíše – je iná, ak ho nevyužívate a iná pri maximálnej záťaži.
Zrejme uznáte, že v domácnosti sme obklopení zariadeniami aj tí, ktorí sa s elektronikou príliš nekamarátime. Každý spotrebič má odber a ten musí niekto zaplatiť. My. Tvrdohlavo ľpieť na starých chladničkách, práčkach, či televízoroch nemá niekedy význam, pretože v priebehu rokov zaplatíte na spotrebe viac, ako vyjde nový kus.
Ak chcete udržať váš rodinný rozpočet pod kontrolou, je dobré vedieť, aký odber elektriny majú jednotlivé zariadenia. Pravdaže, nemusíte hneď kupovať smart zásuvku, aby ste to odmerali. Každý spotrebič musí mať uvedené, aký príkon potrebuje na svoju prevádzku. Aspoň orientačný.
Taká chladnička bude mať isto vyššiu spotrebu ak ju budete neustále otvárať a nazerať do nej, či sa niečo vo vnútri nezmenilo alebo nepribudlo niečo dobré pod zub. Ani nonstop zapnutý televízor nebude mať nikdy spotrebu ako uvádza jeho štítok o spotrebe.
Začať s kontrolou by ste mali u starších modelov a tých, o ktorých viete, že majú najväčší výkon. Okrem spomínanej chladničky, práčky a televízora sa určite pozrite na bojler (ako ho používate), sušičku bielizne, stolný počítač, ale nezabudnite ani na osvetlenie. V dnešnej dobe je vysloveným nerozumom používať staré volfrámové žiarovky, ktoré viac hrejú, ako svietia a ich životnosť je len 1 000 hodín. LED žiarovky sú násobne lepšie. V prípade, že sa rozhodnete kúpou nové zariadenie, starostlivo si pozrite do akej energetickej triedy patrí. Najúspornejšia je kategória A+++.